Kasy fiskalne z gwarancją online ready – co warto o nich wiedzieć?

, 11 lipca 2018, 10:29

Na początku lipca 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie, które określa wymogi techniczne dla kas fiskalnych online. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim urządzenia nowego typu pojawią się na rynku. W sprzedaży są zaś dostępne modele z gwarancją online ready. Co oferują te kasy i o czym trzeba pamiętać przy ich instalacji oraz modernizacji?

Zgodnie z dotychczasowymi założeniami, ustawodawca planuje wprowadzenie przepisów, które mają zobligować część przedsiębiorców do wcześniejszego wdrożenia urządzeń online. Jeśli przygotowywane regulacje nie zostaną zmienione, m.in. warsztaty samochodowe będą musiały zacząć korzystać z kas fiskalnych nowego typu najpóźniej od 1 stycznia 2019 roku (powstała petycja za odroczeniem tego obowiązku). Równocześnie jednak, na rynku nie są jeszcze dostępne urządzenia rejestrujące z dodatkowymi funkcjami. Sytuacja ta jest problematyczna zwłaszcza dla nowo otwartych warsztatów samochodowych, które już teraz muszą zainstalować kasy fiskalne.

Czym są kasy gotowe na system online?

Kasy fiskalne online ready to modele, które posiadają gwarancję modernizacji swojej funkcjonalności do nowych wymogów technicznych. W przyszłości będzie można je wyposażyć w rozwiązania określone w Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 28 maja 2018 roku. Innymi słowy, kasy rejestrujące online, po zmodernizowaniu przez producenta, zagwarantują m.in. realizowanie e-paragonów fiskalnych, współpracę z terminalami płatniczymi czy transmisję danych do Centralnego Repozytorium Kas. I co najważniejsze, nie będzie trzeba ich zastępować kolejnymi urządzeniami.

– Kasy gotowe na system online są rozwiązaniem stworzonym m.in. z myślą o podatnikach, którzy teraz otwierają swoje działalności gospodarcze i muszą wdrożyć urządzenia fiskalne, a w niedalekiej przyszłości mają zostać zobligowani do wymiany dotychczasowych modeli. Po przeprowadzeniu procedury modernizacji, przedsiębiorca zyska dobrze znaną technologię sprzedaży, która zapewni zgodne z przepisami obsługiwanie klientów – wyjaśnia Marcin Ciechowicz, Kierownik Serwisu w Polskim Centrum Kas Fiskalnych.

Zasady modernizacji urządzenia fiskalnego

Przed wdrożeniem kasy fiskalnej online ready w warsztacie lub punkcie wulkanizacji, warto najpierw zapoznać się z zasadami modernizacji urządzenia rejestrującego. Unowocześnienie takiego modelu na pewno będzie usługą płatną (zgodnie z cennikiem ustalonym przez producenta). Przy modernizowaniu dotychczasowej kasy niezbędne okaże się również odczytanie zawartości modułu fiskalnego. Co więcej, przedsiębiorca będzie musiał później zlecić zafiskalizowanie urządzenia z dodatkowymi funkcjami oraz ponownie zarejestrować taki model w Urzędzie Skarbowym. A to też może się wiązać z dodatkowymi kosztami serwisowymi. Osobną kwestią jest zaś fakt, że przez czas potrzebny na zmodernizowanie i ponowne zainstalowanie kasy fiskalnej, przedsiębiorca nie będzie mógł skorzystać ze swojego urządzenia.

– Przy wyborze modelu online ready trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie procedury, które towarzyszą unowocześnieniu urządzenia, mogą zająć co najmniej kilka dni. Przez ten czas podatnik nie będzie mógł prowadzić ewidencji przy zastosowaniu swojej kasy fiskalnej, co często wymusi czasowe zawieszenie obsługi klientów indywidualnych. W przypadku warsztatów samochodowych da się tego uniknąć tylko wtedy, gdy mechanik posiada rezerwowe urządzenie rejestrujące. Niemniej, jeżeli nowelizacja ustawy VAT wejdzie w życie w obecnym kształcie, z kasy starego typu będzie można korzystać tylko do 31 grudnia 2018 roku – zaznacza ekspert PCKF.

Komentarze

Brak komentarzy!