Innowacyjna proekologiczna technologia w fabryce Michelin w Olsztynie

1 czerwca 2023, 11:46

Zaawansowany technicznie zakład produkcji pyłów gumowych rusza przy olsztyńskiej fabryce Grupy Michelin. Otwarcie nowego zakładu nastąpiło 30 maja. Do produkcji pyłów służą opony poddane recyklingowi. Za proces przetwarzania odpowiada amerykańska firma Lehigh Technologies, która należy do Grupy Michelin. 

Zakład produkcji pyłów gumowych przy fabryce Michelin

Możliwości nowego zakładu Lehigh Technologies przy fabryce w Olsztynie

Budowa nowego zakładu Lehigh Technologies w Polsce to początek europejskiej ekspansji spółki. Fabryka w Olsztynie ma wytwarzać 10 tys. ton pyłów gumowych rocznie. Pyły gumowe, zwane też mikronizowanymi proszkami gumowymi, to zrównoważone środowiskowo materiały używane do produkcji opon o wysokich osiągach, modyfikacji asfaltu, poliuretanów, gumy pierwotnej, betonu, zapraw cementowych, powłok wodoodpornych czy klocków hamulcowych.

Lehigh Technologies należąca do Grupy Michelin to specjalistyczna firma z branży chemicznej, która do produkcji pyłów gumowych wykorzystuje rocznie około miliona opon wycofanych z eksploatacji. W ten sposób zagospodarowuje zużyte lub uszkodzone ogumienie, które w przeciwnym razie zostałoby spalone lub wyrzucone na wysypisko śmieci. Firma jest właścicielem największego na świecie zakładu produkcji pyłów gumowych zlokalizowanego w Tucker w Stanach Zjednoczonych. Jego roczna zdolność produkcyjna wynosi ponad 60 tys. ton.

Innowacyjna technologia produkcji pyłu gumowego

Wykorzystanie pyłów gumowych nie tylko przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów, lecz także zapewnia niższe koszty produkcji i podnosi jakość produktów. Przykładowo fabryka opon do samochodów osobowych, produkująca 10 milionów sztuk ogumienia rocznie, dzięki wykorzystaniu pyłów gumowych może zaoszczędzić w tym czasie ponad 2 miliony dolarów. Asfalt i beton, do wytworzenia którego wykorzystano pyły gumowe, jest bardziej wydajny i trwały.

Lehigh Technologies wykorzystuje nowatorską, opatentowaną technologię Cryogenic Turbo Mill umożliwiającą produkcję pyłu o drobniejszej strukturze i wyższej jakości niż materiał powstały w wyniku prostego recyklingu.

Grupa Michelin postawiła sobie za cel produkowanie od 2030 r. opon składających się w 40 proc. z materiałów biodegradowalnych. W 2050 r. wskaźnik ten ma wynosić 100 proc.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!