W warsztatach jest coraz mniej mechaników – rusza KONKURS, który pomoże to zmienić!

10 października 2024, 15:02

Spośród 24 tysięcy warsztatów działających w Polsce, ¾ z nich poszukuje fachowców. Rezultat? Wydłużające się kolejki do warsztatów i rosnące koszty napraw. Niestety, to już nie jest problem przyszłości – kierowcy odczuwają go na własnej skórze już teraz. Branża ma nowy pomysł na to, by zachęcić młode pokolenie do związania kariery zawodowej z motoryzacją. Jest nim konkurs Wyścig Talentów.

W erze, gdy liczba samochodów na polskich drogach nieustannie rośnie, branża motoryzacyjna stoi przed paradoksalnym wyzwaniem. Mimo rosnącego zapotrzebowania na usługi, warsztaty samochodowe borykają się z dramatycznym niedoborem wykwalifikowanych pracowników. Ta sytuacja ma daleko idące konsekwencje, odczuwalne zarówno przez właścicieli warsztatów, jak i przez kierowców.

Dlaczego w Polsce brakuje mechaników?

Główną przyczyną jest ograniczony napływ młodych ludzi do zawodu mechanika samochodowego. Wielu potencjalnych pracowników odstrasza nienajlepszy wizerunek tej profesji, kojarzony z ciężką i brudną pracą. Nic bardziej mylnego!

Rzeczywistość współczesnego warsztatu samochodowego to zupełnie inna historia. Dzisiejszy mechanik to często wysoko wykwalifikowany specjalista, inżynier mechanik, którego praca w coraz większym stopniu polega na obsłudze zaawansowanych systemów komputerowych i elektronicznych. Współczesne samochody, to skomplikowane maszyny, wymagające nie tylko wiedzy mechanicznej, ale również umiejętności z zakresu elektroniki, a nawet informatyki.

Praca w branży motoryzacyjnej to dziś nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie. To także możliwości ciągłego rozwoju zawodowego, praca z najnowszymi technologiami oraz stabilne zatrudnienie w rozwijającym się sektorze. Dla młodych ludzi, pasjonujących się motoryzacją i technologią, to może być przepustka do naprawdę fascynującej kariery.

Czy branża ma jakiś pomysł na rozwiązanie problemu?

Okazuje się, że tak! W odpowiedzi na te wyzwania, powstała inicjatywa “Wyścig Talentów” – innowacyjny konkurs skierowany do uczniów szkół branżowych i techników, którzy interesują się motoryzacją. Cel? Nie tylko zdobywanie wiedzy, odkrywanie i wspieranie młodych talentów, ale również promowanie nowoczesnego wizerunku branży motoryzacyjnej.

Format konkursu i nagrody

“Wyścig Talentów” to nie jest zwykły konkurs. To całoroczne wydarzenie składające się z siedmiu miesięcznych finałów (etapów) oraz wielkiego finału. Uczestnicy mają szansę zmierzyć się z realnymi problemami z branży motoryzacyjnej. To jak praktyki zawodowe, tylko lepsze i całkowicie online!

Co miesiąc uczestnicy mogą wygrać wartościowe nagrody, a łączna pula nagród w konkursie wynosi aż 260.000 zł. Motywacja do działania? Jest, i to jak pokazuje ranking konkursu, spora!

Wsparcie branży i elastyczność udziału

Co ciekawe, “Wyścig Talentów” cieszy się szerokim poparciem sektora motoryzacyjnego. Partnerami zostały wiodące firmy z branży. To jasny sygnał: branża aktywnie poszukuje młodych talentów i jest gotowa inwestować w ich rozwój.

Elastyczność to kolejny atut konkursu. Można do niego dołączyć w dowolnym momencie, choć im wcześniej, tym większa szansa na zdobywanie cennej wiedzy i nagród.

Przyszłość branży i konkursu

Alfred Franke, jako jeden z inicjatorów konkursu, ma ambitne plany:

– Chcemy, aby konkurs objął wszystkie szkoły o profilu motoryzacyjnym w Polsce i stał się drogą do kariery dla młodych ludzi. Pierwszy “Wyścig Talentów” potrwa do końca roku szkolnego 2024/2025, a wielki finał zaplanowano na czerwiec 2025 roku. Jestem przekonany, że dyplom finalisty, będzie przepustką do pracy w najlepszych warsztatach w Polsce, a w przyszłości nawet na uczelnię.

Dlaczego warto rozważyć karierę w motoryzacji?

Dlaczego warto zainteresować się tą branżą? Powodów jest wiele. Rosnąca liczba samochodów oznacza, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych mechaników będzie tylko rosło. Nowoczesne samochody to prawdziwe komputery na kołach, a praca przy nich to ciągłe wyzwania i nauka nowych technologii.

W obliczu niedoboru specjalistów, wykwalifikowani mechanicy mogą liczyć na stabilne zatrudnienie i atrakcyjne warunki pracy. Od mechanika, przez diagnostę, po kierownika serwisu czy nawet właściciela warsztatu – możliwości są ogromne.

Szansa dla młodych talentów

“Wyścig Talentów” to więcej niż konkurs. To szansa na odmianę oblicza branży motoryzacyjnej w Polsce. To promocja nowoczesnego wizerunku zawodu mechanika samochodowego. To wreszcie rozwiązanie problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników w warsztatach.

Dla młodych pasjonatów motoryzacji udział w “Wyścigu Talentów” to nie tylko szansa na nagrody. To możliwość pokazania swoich umiejętności potencjalnym pracodawcom. To pierwszy krok w kierunku fascynującej kariery.

Jesteś uczniem szkoły branżowej lub technikum o profilu motoryzacyjnym? Zastanawiasz się nad swoją przyszłością? “Wyścig Talentów” może być Twoją szansą! Kto wie, może to właśnie Ty zostaniesz kolejnym mistrzem motoryzacji i przyczynisz się do rozwoju tej kluczowej dla gospodarki branży!

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie: https://wyscigtalentow.pl/

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Bieniek, 11 października 2024, 16:02 4 0

wygranie konkursu, w którym odpowiada się na pytania poprzez aplikację ma być wstęp na uczelnię? Ma być przepustką do pracy w najlepszych warsztatach?
Kogoś tutaj baaardzo poniesło.

Odpowiedz

Chris, 22 października 2024, 17:03 1 0

Nikt nie chce sie przyznać że szkolnictwo zawodowe od co najmniej 10 lat daje :d***" i przepych wszystki nie wymagając niczego i tym sposobem rodzą się ćwierć wymieniacze , a nie mechanicy.

Odpowiedz

Tikulku, 14 października 2024, 20:17 1 -1

Hahah Brut ciężka praca duża odpowiedzialność i co w nagrodę. Nagrodą niska pensja. Brawo młodzi logiczne że za te marne grosze. Kto zna bardzo bogatego Mechanika nikt bo ich nie ma. W Polsce ludzie nie chcą płacić mechaniką Proste

Odpowiedz

Brud, 19 października 2024, 17:52 1 0

Brud jak brudny

Odpowiedz

Chris, 22 października 2024, 17:00 1 0

Domnieman że jesteś tym "mechanikiem" co dostaje najniżą pensję i się żali, bo dobry mechanik zarabia dobrze ! , a byle jaki wymieniacz dostaje tyle na ile zasługuje i tyle w temacie.

Odpowiedz

Lecht, 24 października 2024, 9:58 2 0

Kryzys powstał z powodu zniszczenia szkolnictwa zawodowego przez jedną z partii, nie powiem jaką, bo tu nie chodzi o politykę tylko znalezienie powodu naszych ogromnych kłopotów. Dawniej po ukończeniu szkoły podstawowej adepci mieli wybór. Liceum, szkoła zawodowa lub technikum. Obecnie ścieżka do kształcenia zawodowego się bardzo wydłużyła, co zniechęca potencjalnych uczniów szkół zawodowych i techników. Kolejnym problemem jest beznadziejne dofinansowanie szkół w wyposażenie do kształcenia zawodowego. Nie bez znaczenia jest też brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry nauczycieli zawodu. Uczniowie często opowiadają o bzdurach technicznych które podają na lekcjach ich nauczyciele. Zajęcia są prowadzone w sposób nie ciekawy, na bardzo podstawowym poziomie technicznym, lub wręcz bez żadnego poziomu. Pierwsze wrażenie jakie przychodzi, to konieczność szkoleń nauczycieli w serwisach samochodowych, by choć trochę podnieść świadomość techniczną kadry uczącej. Problemów składających się na brak mechaników jest dużo więcej, ale szkoda o tym pisać bo i tak nikt nie zmieni bezwładu obecnej sytuacji.

Odpowiedz

A_L_P, 24 października 2024, 12:59 1 0

Dziś jakbym miał wybór to i tak nie wybrałbym szkoły mechanicznej ze względu na niskie zarobki a samo rozpoczęcie działalności też nie jest proste bo na samą inwestycję na start 50k to minimum. Dodatkowo użeranie się z coraz bardziej roszczeniową klientelą i problemami, lepiej znaleźć coś prostszego :)

Odpowiedz

nauczyciel zawodu w trzech szkołach, 26 października 2024, 12:58 2 0

na pytanie zadane uczniom, kto chce pracować jako mechanik, z całej klasy rękę podnoszą 2-3 osoby.
Szkolnictwo zawodowe istnieje, ma się dobrze, tylko młodzież nie chce pracować w tym zawodzie.
I żadne konkursy tego nie zmienią

Odpowiedz