Nasz kraj wciąż jest zdecydowanym liderem pod względem liczby aut na gaz, poruszających się po drogach. Kluczowym elementem każdej instalacji gazowej LPG są wtryskiwacze. Jakie są objawy ich awarii? Co ile wymieniać wtryskiwacze LPG? Zapytamy o to eksperta.
Mechanicy i użytkownicy aut z LPG powinni wiedzieć o tym, że wtryskiwacze gazu to część eksploatacyjna. Tak samo jak ich odpowiedniki – wtryskiwacze Common Rail w silnikach diesla i wtryskiwacze stosowane w silnikach benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa – wymagają wymiany, gdy pojawią się objawy zużycia albo awarii.
Czy jesteś przygotowany na to, że do Twojego warsztatu trafi klient, który zleci Ci wymianę wtryskiwaczy LPG? Jeśli nie – mamy nadzieję, że nasz tekst zainteresuje Cię możliwością świadczenia dodatkowej usługi.
Jaką rolę pełnią wtryskiwacze LPG i gdzie są zamontowane?
Wtryskiwacze LPG są połączone przewodami ze sterownikiem instalacji gazowej LPG. Jeśli sterownik LPG inicjuje przepływ prądu, wtryskiwacze otwierają się. Dzięki temu do silnika zaczyna płynąć gaz, który jest spalany zamiast benzyny albo razem z minimalną ilością benzyny (w instalacjach LPG, montowanych w samochodach z bezpośrednim wtryskiem paliwa).
Gdzie montuje się wtryskiwacze LPG?
- Na silniku. Za pomocą wężyków i dysz gaz jest kierowany na zawory ssące.
- W kolektorze dolotowym.
- W głowicy silnika. W przypadku jednostek z bezpośrednim wtryskiem paliwa, wtryskiwacze muszą podawać paliwo bezpośrednio do wnętrza cylindrów.
Wtryskiwacze LPG są końcowym elementem instalacji gazowej LPG. Standardowa instalacja gazowa składa się z wlewu gazu, zbiornika z gazem (zamontowanego w bagażniku auta) z wielozaworem, reduktora, sterownika, przełącznika trybu gaz/benzyna, filtrów, wtryskiwaczy, a także przewodów gazowych i przyłączy. Reduktor jest wpięty w system chłodniczy silnika samochodu.
Jakie są objawy awarii wtryskiwaczy LPG?
– Typowe objawy uszkodzeń wtryskiwaczy instalacji gazowej to między innymi wypadanie zapłonów, nieprawidłowa praca silnika, a także wyczuwalny moment przełączenia z zasilania paliwem natywnym na alternatywne – wyjaśnia Michał Kuźmicz, Market Development Expert z polskiej firmy AC, jednego z najbardziej znanych światowych producentów instalacji gazowych. – Złą pracę wtryskiwaczy gazowych widać również po wskazaniach w parametrach OBD silnika. Podczas pracy silnika na gazie, skład mieszanki paliwowo – powietrznej jest nieprawidłowy. Jest ona skrajnie bogata (za dużo gazu w stosunku do ilości powietrza) lub skrajnie uboga (za mało gazu w stosunku do ilości powietrza), ze względu na podawanie przez zużyte wtryskiwacze LPG zbyt malej albo zbyt dużej ilości gazu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w pracy wtryskiwaczy zaleca się wymianę na nowe albo ich regenerację. – wyjaśnia Michał Kuźmicz.
Jaka jest trwałość wtryskiwaczy LPG? Co niszczy wtryskiwacze gazu?
– Degradację wtryskiwaczy przyśpiesza brak lub zbyt rzadkie serwisowanie instalacji gazowej – wyjaśnia Michał Kuźmicz.
Czyli przede wszystkim zbyt rzadka wymiana filtrów instalacji LPG. Przypominamy, zgodnie z zasadami, filtry fazy ciekłej i fazy lotnej powinno się wymieniać co 10-15 tys. km przebiegu.
Jaka jest trwałość wtryskiwaczy LPG? Jest ona zależna, właśnie od wymienionego wcześniej sposobu serwisowania, ale także od jakości wtryskiwaczy, zamontowanych w układzie. Warto zawsze montować wtryskiwacze zalecane przez producenta instalacji.
Standardowa trwałość wtryskiwaczy LPG dobrej jakości to minimum 100 tys. km przebiegu. Jednak wtryskiwacze znanych, przy odpowiednim serwisowaniu, są w stanie bez problemu wytrzymać dwa razy więcej. Tanie zamienniki mogą wymagać wymiany już po przejechaniu kilkudziesięciu tys. km.
Na trwałość wtryskiwaczy LPG wpływ ma także prawidłowy montaż oraz odpowiednia adaptacja. Dlatego warto stosować się do zaleceń serwisowych producenta instalacji gazowej.
Jak przebiega wymiana wtryskiwaczy LPG?
Każda praca z instalacją gazową LPG musi być przeprowadzona z zachowaniem najwyższej dbałości o bezpieczeństwo. Jeśli Twój warsztat nie jest w stanie zapewnić właściwej obsługi, nie dysponujesz czujnikiem gazu ani dostępem do informacji technicznej producenta instalacji LPG – skieruj klienta do warsztatu, który specjalizuje się w naprawach i serwisowaniu samochodowych instalacji gazowych.
Jak przebiega wymiana wtryskiwaczy LPG krok po kroku?
- Sprawdzenie szczelności instalacji
- Odłączenie akumulatora
- Odłączenie przewodów zasilających, łączących wtryskiwacze ze sterownikiem
- Odłączenie przewodów doprowadzających gaz do wtryskiwaczy
- Demontaż wtryskiwaczy
- Montaż nowych wtryskiwaczy
- Podłączenie przewodów zasilających z gazem i przewodów elektrycznych, łączących wtryskiwacze ze sterownikiem.
- Adaptacja wtryskiwaczy za pomocą komputera diagnostycznego.
Wtryskiwacze, stosowane w instalacji LPG, są tak samo narażone na uszkodzenia, jak wtryskiwacze w silnikach diesla. Mają też podobną trwałość.
Na koniec bardzo pozytywna wiadomość. Wtryskiwacze LPG są kilka razy tańsze od tych, stosowanych w silnikach diesla. Ile kosztuje komplet wtryskiwaczy do czterocylindrowego silnika? Za kompletną listwę wtryskową polskiej produkcji trzeba zapłacić ok. 300 zł. Pojedynczy wtryskiwacz, w zależności od marki, kosztuje od 95 do ok. 300 zł.
Komentarze