Podsumowanie rynku części zamiennych w Czechach w 2010r.

, 5 października 2011, 13:45

W tym opracowaniu postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak w roku 2010 radziły sobie firmy zajmujące się dystrybucją części w Czechach. Raport ten powstał w oparciu o wyniki sprzedażowe 15 największych dystrybutorów.

W skład 15 największych dystrybutorów czyli "TOP 15", którzy przedstawili swoje wyniki na potrzeby analizy wchodzą (w kolejności alfabetycznej): ACI – Auto Components International, AD Partner, APM Automotive, Auto Kelly, Auto Štangl, Autobenex, Autocora, Autoprima, Elit, Genei, Inter Cars, Moto-Profil, Náš Servis Group, Partspoint, Trost Auto Service Technik.

Całkowita sprzedaż 15-stu największych firm w 2010r. wyniosła 10,3 miliarda CZK. Należy zaznaczyć, że dane te obejmują całkowite przychody dystrybutorów, włączając sprzedaż części do samochodów ciężarowych i eksport. Szacuje się, że rynek części zamiennych do samochodów osobowych w Czechach wart jest 8,2 miliarda CZK.

W poniższej tabeli można zobaczyć zestawienie TOP 15 czeskich firm. Jak widać, na podobieństwo analiz polskiego rynku jakie wcześniej przedstawialiśmy zostało ono przygotowane w formie pięciu TOP 3. 
(Dla wyjaśnienia dodamy, że 1 TOP trójka to trzy firmy które odnotowały w 2010r. najwyższe przychody, 2 TOP trójka – trzej dystrybutorzy, którzy zajmują kolejne miejsca pod względem wielkości przychodów itd.) 15 największych firm w roku 2010 zanotowało dynamikę wzrostu na poziomie 9,6%.W latach 2008 i 2009 dynamika wzrostu wynosiła tylko 2,7% i 3,3%.

Ciekawy obraz rynku czeskiego daje także zestawienie przychodów poszczególnych TOP 3. W grafice poniżej bardzo dobrze widać, że trzy największe firmy na przestrzeni lat 2004-2010 odnotowały dużo wyższy wzrost sprzedaży niż pozostałe przedsiębiorstwa, które albo rosną powoli lub ich sprzedaż utrzymuje się na porównywalnym poziomie.

Warto przeanalizować powyższe dane przedstawione jednak w walucie Euro. Dzięki mocnej koronie czeskiej TOP 15 w roku 2010 licząc w EURO odnotowała wzrost na poziomie 14,7%.

Według szacunków w 2011roku na rynku czeskim powinniśmy spodziewać się dalszego wzrostu sprzedaży dystrybutorów na poziomie około 10%. Wpływ na pozytywny wynik może mieć zwiększająca się sprzedaż nowych pojazdów, import pojazdów używanych do Czech oraz rosnąca świadomość wśród kierowców, którzy coraz większą wagę przywiązują do stanu technicznego pojazdu.

 

Dowiedz się więcej

Raport: Sieci warsztatowe w Polsce
Raport: Sieci warsztatowe w Polsce

Każdy właściciel samochodu ma prawo korzystać z usług dowolnie wybranego warsztatu – niezależnego, sieciowego, autoryzowanego (ASO). Na polskim rynku działa wiele warsztatów zrzeszonych w sieciach. Z roku na rok zwiększa się także liczba warsztatów decydująca się na funkcjonowanie pod logo sieci. Raport przedstawia analizę rozmieszczenia geograficznego (wg województw i powiatów) warsztatów zrzeszonych w najważniejszych sieciach […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!