Alliance Automotive przejmuje grupę PartsPoint

, 18 marca 2019, 7:55

Jedna z największych w Europie firm zajmujących się dystrybucją części samochodowych – Alliance Automotive Group – przejmie całość udziałów w Grupie PartsPoint. PartsPoint jest wiodącym graczem na rynku części w Belgii i Holandii.

Przypomnijmy, że Alliance Automotive Group od 2017 r. jest częścią światowego giganta – amerykańskiego koncernu Genuine Parts. W szeregach Alliance Automotive znajduje się m.in. obecna na polskim rynku firma GroupAuto.

Poprzez przejęcie 100% udziałów w PartsPoint Group, Alliance Automotive znacząco umocni swoją pozycję w Belgii oraz Holandii. PartsPoint było dotychczas częścią grupy AutoBinck, uważanej za jedną z 20 największych grup motoryzacyjnych w Europie, działającej w różnych sektorach motoryzacji. PartsPoint posiada pod swoimi skrzydłami łącznie 150 oddziałów pod różnymi markami. W ciągu ostatnich 5 lat firmie udało się potroić swoją działalność i osiągnąć roczne przychody w wysokości około 300 mln EUR.

Jean-Jacques Lafont, dyrektor generalny Alliance Automotive Group, powiedział:

– PartsPoint ma wiodącą pozycję na dwóch kluczowych rynkach europejskich – holenderskim i belgijskim, które sąsiadują z naszymi dotychczasowymi strefami działań. Firmę prowadzi znakomity zespół zarządzający, który z pewnością rozwinie możliwości dalszego rozwoju na swoich rynkach. Cieszymy się, że zespół zarządzający PartsPoint chce pozostać na pokładzie, aby prowadzić firmę do kolejnej fazy rozwoju.

Cor Baltus, dyrektor generalny PartsPoint powiedział:

– Jesteśmy wdzięczni AutoBinck, który wspierał nas podczas naszej szybkiej ekspansji. Dzięki ich zaufaniu udało nam się ponownie uruchomić firmę w 2013 roku. Cieszymy się, że teraz możemy stać się częścią jednej z wiodących grup na rynku części w Europie, która umożliwi nam dalszy rozwój i inwestowanie w marketing, IT i nowe produkty, aby jeszcze lepiej obsługiwać naszych klientów w nadchodzących latach.

Od lewej: Paul Zekhuis, CEO AutoBinck Group, Cor Baltus, CEO PartsPoint Group, Jean Jacques Lafont, CEO Alliance Automotive Group

O komentarz w sprawie transakcji poprosiliśmy Mariusza Dankowskiego, CEO firmy GROUPAUTO Polska Sp. z o.o., należącej do struktur Alliance Automotive Group:

– Przejęcie Parts Point przez Alliance Automotive Group to dla nas bardzo dobra wiadomość. Potwierdza zaangażowanie Genuine Parts Company, właściciela AAG, w kontynuację ekspansji na kontynencie europejskim, opartej na logice biznesowej i geograficznej. Aftermarket stoi przed fundamentalnymi wyzwaniami, stąd też konsolidacja i tworzenie globalnej superstruktury dystrybucyjnej to  przygotowanie gruntu pod nową rzeczywistość, a nie tylko operacja czysto finansowa. Alliance Automotive Group mając na koncie grubo ponad 100 akwizycji jest szczególnie utalentowaną i doświadczoną organizacją, wykorzystującą politykę przejęć dla budowy zharmonizowanego i zintegrowanego biznesu w skali kontynentalnej. Groupauto Polska aktywnie uczestniczy w tych fascynujących procesach. Wydaje się, że dla polskich firm to obecnie najlepszy moment, by myśleć o sprzedaży biznesu: wiele naszych firm ma wciąż bardzo dobre wyniki finansowe i wysokie tempo organicznego wzrostu, ich założyciele wchodzą w wiek emerytalny i stoją przed kwestią zapewnienia sukcesji, warunki konkurencji są coraz mocniej odczuwalne, biznes jest niesłychanie kapitałożerny, a perspektywy nacechowane rosnącą niepewnością. Obawiam się, że wśród właścicieli naszych firm panuje błogie przekonanie, że w tych sprawach mają wiele czasu na podjęcie jakichś decyzji i kroków, a warto mieć świadomość, że inwestorów jak Genuine Parts jest bardzo niewielu, a o środki finansowe na fuzje/przejęcia konkurują nie tylko inne kraje w Europie, ale też inne kontynenty.

Do sfinalizowania transakcji przejęcia PartsPoint przez Alliance Automotive Group niezbędne jest otrzymanie zgód od odpowiednich urzędów.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!