Menu

Uszczelki

Wymiana uszczelki miski olejowej [FILM]

Firma Elring przygotowała film, na którym krok po kroku przedstawiono wymianę uszczelki miski olejowej.

Olej w płynie chłodniczym – co jest przyczyną i jakie mogą być skutki?

Olej w płynie chłodniczym świadczy o nieszczelności między układem olejowym a układem chłodzenia. Obecność środka smarnego w chłodziwie może prowadzić do poważnych awarii, spowodowanych problemami z chłodzeniem jednostki. Skąd bierze się olej w płynie chłodniczym i jak zlokalizować nieszczelność?

Uszczelka pod głowicą. Jedna część, wiele możliwych awarii. Jakim uszkodzeniom ulegają UPG?

Awaria uszczelki pod głowicą – niezależnie od tego, co ją spowodowało – może być przyczynkiem do wielu poważnych awarii jednostki napędowej. W związku ze złożonością połączenia między blokiem silnika a głowicą uszczelka, która jest tematem poniższego artykułu, może zostać uszkodzona w kilku różnych miejscach. Skutki każdego z nich będą związane z innymi konsekwencjami. Jakie uszkodzenia […]

Prawidłowy montaż oringów na filtrze oleju [Film]

Podczas wymiany filtra oleju należy zwrócić uwagę na prawidłowy montaż oringów. Firma Mahle przygotowała instruktaż na przykładzie filtra oleju OX 1141D, który jest dostarczany w zestawie ze wszystkimi niezbędnymi pierścieniami uszczelniającymi. Jeśli jednak nie zostaną one zamontowane we właściwej pozycji, może to doprowadzić do nieprawidłowego smarowania i poważnego uszkodzenia silnika.

Uszczelka pod głowicą. Jakie czynniki wpływają na jej awarię? Co zrobić, aby się jej ustrzec?

„Uszczelka pod głowicą” – hasło, którego nie chce usłyszeć żaden klient warsztatu. Wokół tej uszczelki narosła niezliczona liczba mitów. Czy faktycznie jest się czego bać? Jakie są powody awarii uszczelki pod głowicą? Jakie kroki powinno się podjąć, aby zapobiec kosztownym naprawom?

Nowe zawory EGR BorgWarner w ofercie BSL

BorgWarner rozszerza portfolio EGR o 17 nowych modeli zaworów recyrkulacji spalin. Produkty te obejmują szeroki zakres zastosowań w pojazdach osobowych. Zawory można znaleźć w ofercie BSL – oficjalnego dystrybutora produktów BorgWarner.

Co łączy drzewa i automaty? Olej w komputerze automatycznej skrzyni biegów Mercedes 5G-Tronic.

Olej hydrauliczny w komputerze automatycznej skrzyni biegów zdecydowanie nie jest pożądanym zjawiskiem. Mercedesy wyprodukowane od drugiej połowy lat 90. aż do początków drugiej dekady XXI w. były w znakomitej większości wyposażane w automatyczną 5-biegową skrzynię biegów 5G-Tronic 722.6. Część z nich posiada tak kuriozalną usterkę, że niektórzy podejrzewają celowość takiego stanu rzeczy.

Uszczelka głowicy cylindrów czyli popularne UPG. Jaką pełni funkcję? Jakie są objawy uszkodzenia?

U zarania motoryzacji blok silnika był monolitem. Szybko jednak okazało się, że łatwa konserwacja i serwisowanie są niemożliwe bez oddzielenia od siebie głowicy cylindrów i skrzyni korbowej. To jednak z kolei stwarzało problem utrzymania szczelności, który nie był łatwy do rozwiązania. Mimo wszystko koncepcja rozdziału pomiędzy głowicą cylindrów a skrzynią korbową sprawdza się, a to […]

MotoFocus TV: Czy producenci części silnikowych boją się elektromobilności?

Gościem kolejnego odcinka programu MotoFocus TV był Korneliusz Kąkol z firmy ElringKlinger AG, znanej głównie z produkcji uszczelek silnikowych. Czy decyzja o zakazie produkcji samochodów z silnikami spalinowymi zwiastuje rychły kres takich przedsiębiorstw? A może istnieją sposoby na to, by nadal prowadziły one prężną działalność? Odpowiedzi w poniższym filmie. 

Uszczelki i uszczelnienia pełnią niezwykle ważną funkcję w budowie samochodu. Znajdziemy je niemal wszędzie – od drzwi i okien po wnętrze silnika. Zadaniem uszczelek jest skuteczna separacja cieczy – w przypadku zastosowań motoryzacyjnych, mowa o zatrzymywaniu wody, oleju silnikowego, płynów hydraulicznych, paliwa i innych substancji ciekłych. Solidne uszczelki samochodowe powinny być wykonane z materiałów odpornych na odkształcenia powodowane przez zmiany temperatury, drgania czy wpływ związków chemicznych. Szczególną jakością muszą wykazywać się uszczelnienia silnikowe. Więcej na temat uszczelek i ich rynkowej oferty można przeczytać w artykułach z tej kategorii.