Menu

Układ napędowy

Nadchodzące wyzwania dla warsztatów samochodowych – wywiad ze Stefanem van Dalenem z HELLA

Ewolucja napędów pojazdów, rosnąca rola systemów ADAS i większa różnorodność na rynku produkcji samochodów to jedne z najważniejszych wyzwań, z którymi niebawem zmierzą się warsztaty samochodowe. Jak przygotować się na nadchodzące zmiany? Zapytaliśmy o to Stefana van Dalena – dyrektora zarządzającego jednostki biznesowej „Lifecycle Solutions” w firmie HELLA.

Eurorepar uzupełnia swoją gamę olejów i wprowadza na rynek olej o klasie lepkości 0W-20

Aby sprostać wymaganiom coraz nowocześniejszych układów napędowych pojazdów, Eurorepar rozszerza swoją ofertę olejów silnikowych (diesel, benzyna, napędy hybrydowe) i olejów do skrzyń biegów przeznaczonych do pojazdów osobowych oraz lekkich dostawczych.

Czym jest i jak działa bezstopniowa skrzynia CVT? Jaki olej użyć do skrzyni biegów CVT?

Bezstopniowe skrzynie biegów są jednym z głównych typów automatycznych przekładni we współczesnych samochodach. Specjaliści z TotalEnergies po krótce przedstawiają zasadę działania takiej przekładni oraz proponują olej, który ich zdaniem jest najbardziej odpowiedni.

Renowacje samochodów premium w MBL Classics

Renowacja pojazdów zabytkowych to gałąź branży motoryzacyjnej, która w ostatnich latach jest coraz popularniejsza. Inwestowanie w stare samochody to hobby dla wielu pasjonatów. Na rynku istnieje wielu specjalistów i warsztatów działających w zakresie odbudowy starych pojazdów, a jednym z nich jest MBL Classics. Z Łukaszem Kamińskim, Brand Manager & Business Development Manager MBL Classics, rozmawialiśmy […]

„Widzimy problem z brakiem specjalistów w warsztatach” – wywiad z Getac

Zgodnie z prawem wprowadzonym w Unii Europejskiej, od 2035 r. zakazana będzie produkcja samochodów z napędem spalinowym. Rynek motoryzacyjny w znaczący sposób będzie musiał przenieść ciężar produkcji na samochody elektryczne, podzespoły i baterie do tych modeli. A co stanie się z warsztatami samochodowymi, w których brakuje pracowników wykwalifikowanych do pracy z układami wysokiego napięcia? W […]

Włoskie części do manualnych skrzyń biegów – Oferta BSL dla samochodów osobowych

Dystrybutor części zamiennych BSL oferuje produkty włoskiej marki Antonio Masiero do manualnych skrzyń biegów. W jego ofercie znajdują się części pasujące do większości popularnych marek samochodów osobowych i dostawczych.

Paliwo ostatniej szansy dla silników spalinowych

Rozwój transportu drogowego zmierza obecnie w kierunku całkowitej elektryfikacji, a za kilka dekad silniki spalinowe mogą całkowicie zniknąć z Europy. Niektórzy jednak spodziewają się, że Unia Europejska złagodzi swoje obecne zamiary i pod pewnymi warunkami nadal będzie można używać samochodów z silnikami spalinowymi. Jednak prawie na pewno będzie to wymagało zastosowania paliw alternatywnych, które zminimalizują […]

Koło, czyli najstarsza część samochodu. Czy ten element może się rozwinąć?

Początki koła sięgają niepamiętnych czasów i dziś już nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kiedy dokładnie ludzkość je wynalazła. Mimo niewątpliwego postępu, jaki dokonuje się w branży motoryzacyjnej, pierwotne przeznaczenie koła pozostaje takie samo i nie wydaje się, żeby miało się to zmienić w najbliższej przyszłości. W tym artykule postaramy się opisać budowę koła, sposób jego […]

Jakie są typowe objawy awarii manualnej skrzyni biegów?

Czy manualne skrzynie biegów są awaryjne? Wszystko zależy od trzech rzeczy: sposobu eksploatacji, serwisowania, a także jakości podzespołów, zastosowanych przez producenta samochodu. Jakie są typowe problemy manualnych skrzyń biegów?

Układ napędowy, nazywany także układem przeniesienia napędu, odpowiedzialny jest za transfer energii mechanicznej, wytwarzanej przez silnik pojazdu, do kół jezdnych. W układzie tym znajdziemy szereg podzespołów, które są narażone na zużycie eksploatacyjne oraz usterki – sprzęgła, koła zamachowe, skrzynie biegów, półosie napędowe itd. Układy napędowe samochodów różnią się od siebie konstrukcyjnie – istnieje kilka ich rodzajów. Inny układ posiadają auta z napędem na przednie lub tylne koła, a także na obie osie kół (4×4). Schematy współczesnych układów napędowych, informacje o ich elementach, a także o nowościach rynkowych, znajdziesz w tej kategorii.