Menu

Układ elektryczny

MotoFocus TV: Czujniki silnika – ich rodzaje, objawy awarii, wymiana i kierunek rozwoju

Katalizatory, EGRy, EGTSy i inne podzespoły odpowiadające za kontrolę emisji spalin przez spalinowe silniki samochodów są tematem najnowszego odcinka naszego cyklu. Gościem Witolda Hańczki jest Dawid Pauszek z firmy Niterra. W trakcie nagrania wyjaśniamy także, czym jest wspomniana Niterra i czy jest to nowy gracz na rynku motoryzacyjnym?

Mobilność nowej generacji rodzi się w Polsce – wizyta w centrum inżynieryjnym ZF w Częstochowie

Wzmianka o centrach inżynieryjnych, w których opracowywane są prototypowe technologie dla samochodów przyszłości przywołuje na myśl raczej biurowce w Dolinie Krzemowej, a nie kompleks budynków nieopodal Jasnej Góry. Fakty są jednak takie, że jeden ze światowych, motoryzacyjnych liderów technologicznych to właśnie w naszym kraju opracowuje radary, komputery pokładowe czy kamery i czujniki systemów ADAS. Byliśmy […]

Ciała obce w zaworze recyrkulacji spalin – skąd się biorą [Film]

Nierówna praca jednostki, której towarzyszą szarpnięcia oraz spadek osiągów, mogą być efektem ciała obcego w zaworze recyrkulacji spalin. Jeżeli w sterowniku zapisane są błędy P1444 i P16786, to poszukiwania rozwiązania problemu należy zacząć właśnie od zaworu EGR. Firma Motoservice Group przygotowała film instruktażowy, który pokazuje, w jaki sposób uporać się z taką sytuacją.

Ogniwa paliwowe – w jaki sposób wodór może napędzać samochód?

Choć urządzenie noszące miano „ogniwa paliwowego” jest elementem jednego z najbardziej imponujących alternatywnych układów napędowych, to przeciętny kierowca wie o nim niewiele. Jednym z powodów jest mała popularność tego rozwiązania, a z drugim nieznajomość zastosowanej w nim technologii. Celem artykułu jest właśnie wypełnienie tej luki wiedzy.

Rozwiązanie na migające LED-y lub błędną sygnalizację przepalonych żarówek

W niektórych samochodach po zamontowaniu oświetlenia LED występują pewne anomalie w jego działaniu. Na desce rozdzielczej mogą pojawiać się błędy – najczęściej jest to sygnalizacja przepalenia żarówki albo oświetlenie może po prostu mrugać. Marka Philips przygotowała rozwiązania mające zlikwidować te przypadłości.

Bezpieczniki samochodowe – historia, zastosowanie, przyszłość

W dzisiejszych samochodach można znaleźć wiele części, które stosowane są w motoryzacji od najdawniejszych czasów. Element, o którym dziś będziemy mówić, wydaje się mało istotny, ale nie da się bez niego ruszać w drogę. W dzisiejszym artykule skupimy się na bezpiecznikach ostrzowych, jak również o przyszłości tego niepozornego urządzenia.

Czy można otworzyć niezależny serwis samochodowy marki Tesla w Polsce?

Samochody elektryczne marki Tesla są, jak na polskie warunki, bardzo drogie. Pomimo tego, można je coraz częściej spotkać na drogach. Do naszego kraju trafia też wiele używanych Tesli. W USA i kilku europejskich krajach działają już niezależne warsztaty, w których można dokonać przeglądu i naprawy samochodu Tesla. Czy można otworzyć taki warsztat w Polsce?

Auto z uszkodzonym reflektorem LED – wymiana, samodzielna naprawa czy oddanie do specjalistycznej firmy?

Na drogach porusza się coraz więcej aut z oświetleniem typu LED. W autach montuje się LED – owe oświetlenie przednie (w tym zaawansowane światła matrycowe, sprzężone z systemami ADAS) oraz oświetlenie tylne i LED – owe kierunkowskazy. Nic zatem dziwnego, że do naszych warsztatów trafia coraz więcej aut wyposażonych w fabryczne LED – y. Co […]

Ozonator w warsztacie samochodowym – dodatkowy zysk i większe bezpieczeństwo pracy?

Zdecydowana większość aut, poruszających się po polskich drogach, ma na wyposażeniu klimatyzację. Dlatego wyposażenie warsztatu w stację do obsługi klimatyzacji i urządzenie do dezynfekcji może być dobrym sposobem na zwiększenie zysków, zwłaszcza w sezonie wiosenno – letnim. Ozonator przyda się też do oferowania dodatkowych usług. Może też zwiększyć bezpieczeństwo pracy w warsztacie.

Co łączy drzewa i automaty? Olej w komputerze automatycznej skrzyni biegów Mercedes 5G-Tronic.

Olej hydrauliczny w komputerze automatycznej skrzyni biegów zdecydowanie nie jest pożądanym zjawiskiem. Mercedesy wyprodukowane od drugiej połowy lat 90. aż do początków drugiej dekady XXI w. były w znakomitej większości wyposażane w automatyczną 5-biegową skrzynię biegów 5G-Tronic 722.6. Część z nich posiada tak kuriozalną usterkę, że niektórzy podejrzewają celowość takiego stanu rzeczy.

To jeden z układów w pojeździe, który najczęściej sprawia problemy kierowcom i mechanikom. Od układu elektrycznego w pojeździe zależy prawidłowa praca szeregu istotnych elementów takich jak oświetlenie, akumulator, system bezpieczeństwa ABS, a nawet zasilanie radia. W nowoczesnych samochodach elektrycznych, układ ten pełni szczególnie ważną rolę. W tej kategorii znajdziesz schematy układów elektrycznych pojazdów, informacje o częściach zamiennych czy nowościach rynkowych.