Przyczyny uszkodzeń świec zapłonowych

, 29 czerwca 2011, 12:57

Od świec zapłonowych zależy poprawność i skuteczność pracy silnika. Nieprawidłowy dobór lub błąd montażu może wpłynąć negatywnie na jego pracę. Obserwując wymontowane świece można poznać przyczyny niektórych problemów. Aby ułatwić dobór świec zapłonowych NGK, warto wiedzieć co kryje się pod symbolami składającymi się na numer referencyjny produktu.

Na starych, wykręconych z silnika świecach po objawach zużycia widać wyraźnie, jak pracuje silnik – dobrze czy źle. Świeca zapłonowa, która została wykręcona z dobrze pracującego silnika, wygląda na "wysuszoną" – obszary wokół elektrod wyglądają sucho, szaro i wykazują odcienie od białego poprzez żółty do brązowego. Elektrody, a także widoczny występ izolatora, nie wykazują z reguły żadnych oznak uszkodzeń.

Wygląd normalny

Biało-szare przebarwienie jest nieszkodliwe. Spowodowane jest to przez dodatki do paliwa, które niecałkowicie spaliły się i takie są skutki normalnego spalania.

Objawy uszkodzeń

Osady

Na drugiej fotografii widać świecę zapłonową z silnymi osadami. Przyczyną może być na przykład zła jakość paliwa, duże zużycie oleju w silnikach mechanicznie zużytych lub spalanie chłodziwa  przy uszkodzonej uszczelce głowicy silnika, co sprzyja zapłonom żarzenia (osady żarzą się).
 

Pęknięcie izolatora

Uszkodzenie (pęknięcie) izolatora może spowodować awarię silnika. Przyczyną takich pęknięć izolatora jest zazwyczaj niewłaściwy moment dokręcenia lub upadek świecy przed montażem na twarde podłoże (np. na podłogę w warsztacie).

Stopienie

Objawem uszkodzenia jest obraz świecy zapłonowej, w której elektroda środkowa stopiła się z elektrodą masową. Następuje to wtedy, gdy świeca zapłonowa jest przegrzana. W tym przypadku nie można wykluczyć stopienia tłoka. Przyczyną może być błędny wybór świecy (niewłaściwa wartość cieplna) lub wadliwe działanie silnika (spalanie stukowe lub zapłon żarzenia).

Gromadzenie się nagaru

Nagar gromadzi się wtedy, gdy świeca zapłonowa pracuje poniżej temperatury samooczyszczania (450 °C) – gdy na przykład jeździ się tylko na krótkich odcinkach lub wybrano niewłaściwą wartość cieplną (za zimną świecę).

Dobór świec ma znaczenie

Aby móc prawidłowo określić i sprawdzić sposób doboru świec zapłonowych przydatna jest umiejętność rozszyfrowania kodów zawartych w oznaczeniach produktów. Poniżej przedstawiamy informacje zawarte w oznaczeniach świec zapłonowych marki NGK.

Kombinacja liter i liczb przypisana każdej świecy zapłonowej NGK to nie tylko oznaczenie typu, ale raczej formuła logiczna zawierająca ważne szczegółowe informacje na temat funkcji świecy zapłonowej.

Przy pomocy tego oznaczenia przedsiębiorstwo NGK znormalizowało cały asortyment, co umożliwia jednoznaczne poznanie specyficznych właściwości każdej świecy.

Upraszcza to postępowanie i właściwy wybór świecy zapłonowej NGK, zarówno dla wyposażenia oryginalnego u producentów samochodów, jak i później w handlu, w warsztatach i w końcu u klienta.

Typowe oznaczenie zawiera:

• Kombinacja pierwszych liter (1-4) przed wartością cieplną daje informacje o średnicy gwintu, wielkości klucza sześciokątnego oraz budowie świecy.
• 5. Pozycja (liczbowa) oznacza wartość cieplną.
• 6. Litera oznacza długość gwintu. 
• 7. Litera zawiera dane dotyczące specjalnych cech konstrukcyjnych świec zapłonowych.
• 8. Pozycja, ponownie liczbowa, koduje specjalne odstępy elektrod.

 

Dowiedz się więcej

NGK i Scuderia Ferrari Marlboro walczą o mistrzostwo
NGK i Scuderia Ferrari Marlboro walczą o mistrzostwo

Wyposażony w nowy samochód Ferrari 150° Italia Team Scuderia Ferrari Marlboro i jego kierowcy, Fernando Alonso i Felipe Massa, chcą sięgnąć po zwycięstwo w nowym sezonie Formuły I. Podobnie jak przez ostatnie 12 lat wyłącznym dostawcą świec zapłonowych do zmodyfikowanego silnika 056 będzie firma NGK. W nadchodzącym sezonie NGK Spark Plug ponownie będzie oficjalnym dostawcą […]

Szybciej nie znaczy lepiej
Szybciej nie znaczy lepiej

Wymiana przewodów zapłonowych jest prostą naprawą, wykonywaną najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Mimo że jest to rutynowa czynność, w trakcie wymiany przewodów można popełnić błąd, który przedłuży czas naprawy lub zmusi użytkownika auta do ponownego odwiedzenia serwisu. Razem, ale osobno Jeśli awaria jednego z przewodów nastąpiła w wyniku jego zużycia, można spodziewać się, że w krótkim […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!