Blue Print: uszkodzenia koła dwumasowego w Toyocie Avensis

, 8 maja 2019, 14:54

Zidentyfikowano, że niektóre modele Toyoty Avensis (2.0DT 1999>2003) są podatne na uszkodzenia koła dwumasowego w postaci charakterystycznego szumu lub grzechotania, który jest najbardziej słyszalny w określonych warunkach.

Te warunki to następujące sytuacje:

1. Silnik pracuje na biegu jałowym
2. Podczas puszczania sprzęgła w trakcie ruszania z ok. 1000 obr/min
3. Podczas zmiany z 1 na 2 bieg

Problemem jest najczęściej zgłaszany w pojazdach, które poruszają się głównie w warunkach miejskich (np. dużo zatrzymywania i ruszania), zwłaszcza w pojazdach wykorzystywanych jako taksówki lub pojazdy do nauki jazdy.

Przyczyna

Niektóre modele Toyoty Avensis są wyposażone w dwuczęściowe dwumasowe koło zamachowe, które zawiera gumowe poduszki. Podczas dłuższych postojów na biegu jałowym wydziela się ciepło co zwiększa nacisk na dwumasowe koło zamachowe. W takich wypadkach gumowe poduszki mogą się rozwulkanizować i może to powodować hałas oraz ewentualnie uszkodzić koło, co może przyczynić się do przedwczesnej awarii sprzęgła.

Rozwiązanie

Blue Print zaleca:

Jeżeli pojazd posiada dwumasowe koło zamachowe, które jest uszkodzone powinno ono być zastąpione dwumasowym kołem zamachowym z Blue Print (ADT33505C numer katalogowy), które jest zmodyfikowane i obecnie dostarczane przez Toyota Europe.

Ewentualnie, jeśli pojazd jest używany jako taksówka lub porusza się na krótkich odcinkach, Blue Print proponuje zmodyfikowany zestaw sprzęgła ADT330206, który zawiera jednoczęściowe koło zamachowe i wszystkie niezbędne elementy do instalacji. Zmodyfikowany zestaw sprawdza się w tym przypadku ponieważ dwumasowe koło zamachowe nie pracuje prawidłowo w tych warunkach, co dodatkowo zmniejsza żywotność
sprzęgła.

Uwaga – Jeśli jednoczęściowe koło zamachowe jest zamontowane może to w niewielkim stopniu zwiększyć poziomu drgań na biegu jałowym w porównaniu do dwuczęściowego typu koła.

Dla prawidłowej identyfikacji części do Twojego auta skorzystaj z katalogu Blue Print LIVE!

Na podstawie materiałów Blue Print

Ważne informacje: Wszystkie techniczne informacje podawane są w dobrej wierze. Ferdinand Bilstein UK Ltd. zawsze rekomenduje, aby obsługa i diagnostyka pojazdów była prowadzona tylko przez odpowiednio wykwalifikowane osoby przy użyciu właściwych narzędzi, w bezpiecznym otoczeniu dobrze wyposażonego warsztatu. Ferdinand Bilstein UK Ltd. i jego klienci nie mogą odpowiadać za złą interpretację powyższych informacji technicznych. Przedstawione zdjęcia są zamieszczone tylko w celach ilustracyjnych i mogą nie przedstawiać rzeczywistych produktów i pojazdów opisanych powyżej.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!