Rozwiązania SWAG: kontrolka ładowania i „check engine” w MINI Cooper S

19 maja 2026, 10:19

Silnik pracuje nierównomiernie i gaśnie, a na desce rozdzielczej świecą się kontrolka ładowania akumulatora oraz kontrolka ostrzegawcza dotycząca silnika. Takie objawy zarejestrowali niektórzy użytkownicy samochodów MINI Cooper S i MINI Cooper JCW (R52, R53). Jaka jest przyczyna usterki?

Problem

Powyżej opisanym problemom towarzyszy zwykle zapach rozgrzanej gumy i dym w okolicy paska napędu osprzętu. W sterowniku silnika można odczytać zapamiętane kody usterek:

  • P1688 – Kontrola elektronicznej przepustnicy poziom 2/3,
  • masa powietrza – błąd wyliczenia

Przyczyna

Połączenie gumy z metalem koła pasowego wału korbowego z tłumikiem drgań uległo uszkodzeniu. Powoduje to zakłócenia w paskowym napędzie alternatora, sprężarki klimatyzacji i kompresora (Zdj. 1).

Ze względu na niewłaściwą pracę paska napędu osprzętu kompresor nie jest odpowiednio napędzany, a tym samym nie osiąga wymaganych obrotów. Dlatego do silnika nie dopływa właściwa mieszanka paliwowo-powietrzna. W sterowniku silnika zostaje zapisany kod usterki P1688, który może zostać niewłaściwie zinterpretowany.

Rozwiązanie

Należy skontrolować stan układu napędu paska pomocniczego, w tym pasek, napinacz, wszystkie koła pasowe oraz koło pasowe wału korbowego z tłumikiem drgań skrętnych. W razie konieczności wymienić wszystkie zużyte i uszkodzone elementy oraz skasować kody usterek przy pomocy odpowiedniego testera diagnostycznego.

Więcej informacji technicznych można znaleźć na stronie: partsfinder.bilsteingroup.com

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!