Menu

Szczęki hamulcowe

Linki w samochodzie – do czego służą i jakie są objawy ich awarii?

W starszych samochodach można było znaleźć co najmniej kilka linek, bez których funkcjonowanie samochodu byłoby niemożliwe. To linka gazu, linka sprzęgła, linka hamulcowa (linka hamulca ręcznego), linka maski silnika i linka klapki wlewu paliwa. Do czego służą, jak działają i jak je serwisować?

Elektryczny hamulec postojowy EPB (Electric Parking Brake) – historia, zasada działania, usterki

Elektryczny hamulec postojowy to rozwiązanie, które w wielu współczesnych samochodach zastępuje standardowy hamulec ręczny. Elektryczny hamulec postojowy ułatwia ruszanie pod górę, a także wspomaga działanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa aktywnego.

Układ hamulcowy – smarować czy nie?

Temat smarowania poszczególnych elementów układu hamulcowego podczas jego serwisu jest dość kontrowersyjny. Między innymi dlatego, że na rynku spotkać można smary, których producent zapewnia o możliwości stosowania w układzie hamulcowym, mimo że nie powinny się tam znaleźć. Warsztaty także dość często używają środków smarnych w miejscach, które smarowane być nie powinny. Użycie nieodpowiedniego środka smarnego […]

Był sobie ręczny hamulec postojowy

Elektryczny hamulec postojowy jest dziś bardzo popularnym rozwiązaniem, które praktycznie wyparło dobrze nam znany hamulec ręczny. Pojawił się ok. 2001 roku, a do dnia dzisiejszego powiedziano i napisano chyba wszystko na jego temat. Jak zwykle są jego zwolennicy i przeciwnicy.

Handel „zakazanymi” częściami kwitnie, a pandemia pogłębiła problem

Wystarczy otworzyć jedną z popularnych platform sprzedaży online, wpisać: „poduszka powietrzna”, „klocki hamulcowe” czy „tłumik” i oznaczyć opcję „używane”, a pojawi nam się co najmniej kilka tysięcy ofert sprzedaży. – Montaż takich części jest nielegalny i bardzo niebezpieczny. Trzeba o tym przypominać, szczególnie w czasie pandemii, kiedy handel online kwitnie – przestrzegają eksperci sieci ProfiAuto […]

Blue Print: usterki szczęk hamulcowych w Land Roverach

Nadmierne rozgrzewanie tylnych hamulców, piszczenie tylnych hamulców podczas jazdy, piszczenie tylnych hamulców, gdy uruchomiony jest elektryczny hamulec postojowy oraz świecenie kontrolki ostrzegawczej elektrycznego hamulca postojowego to problemy spotykane przez właścicieli niektórych Land Roverów Discovery i Sport.

Zaktualizowany i poszerzony asortyment febi w zakresie części układu hamulcowego

Firma febi zweryfikowała i poszerzyła asortyment elementów układu hamulcowego. Główny nacisk został położony na klocki i tarcze hamulcowe, pokrywające 98% wszystkich pojazdów jeżdżących po europejskich drogach i wprowadzonych na rynek od roku 2000.

Części zakazane do ponownego montażu a rzeczywistość…

Niewiedza, łatwy dostęp, pozornie korzystna relacja ceny do jakości – między innymi takimi argumentami kierują się klienci warsztatów decydujący się na zakup części używanych. Jednocześnie większość z nich nie zdaje sobie sprawy, że ponowny montaż kilkunastu grup części jest prawnie zakazany. Przepisy nie są jednak egzekwowane, co ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo.

Wymiana szczęk hamulcowych to jeden z ważnych elementów eksploatacji samochodu. Szczęki są odpowiedzialne za wytwarzanie tarcia w bębnowych układach hamulcowych. Od ich prawidłowej pracy zależy bezpieczeństwo jazdy. Szczęki hamulcowe są rozwiązaniem stosunkowo trwałym, także ich cena nie jest wysoka w porównaniu np. do zestawu tarcza plus klocek hamulcowy. W tej kategorii dowiesz się, jak powinna przebiegać prawidłowa wymiana szczęk, sprawdzisz dostępność referencji szczęk na rynku. Poznasz także możliwe awarie tego elementu, wpływające na pracę układu hamulcowego pojazdu.