Walka z podróbkami – certyfikat autentyczności

, 12 października 2016, 13:22

Na początku roku 2014 Philips jako pierwsza marka w sektorze oświetlenia samochodowego wydała wojnę rosnącej ilości podrabianych części, sprzedawanych w całej Europie.

Ta walka jest bardzo ważna dla marki, a głównym produktem objętym kampanią są lampy ksenonowe HID do reflektorów przednich. Przeciwdziałać sprzedaży, dystrybucji i montowaniu podrobionych części można na wiele sposobów. Podstawowym narzędziem jest opakowanie lamp ksenonowych Philips HID – każde zawiera certyfikat autentyczności Philips w postaci hologramu i identyfikatora – kodu, który jest niepowtarzalny dla każdej lampy.

Specjalna strona internetowa – www.philips.com/original – umożliwia klientom natychmiastowe sprawdzenie, czy kupili oryginalny produkt Philips, poprzez wpisanie kodu umieszczonego na opakowaniu.

Opakowanie zawiera także kod QR, dzięki czemu strona jest natychmiast dostępna z urządzeń mobilnych. Pozwala to na weryfikację autentyczności na przykład w warsztacie, gdzie jest to najistotniejsze.

Technologię ksenonową, podobnie jak wiele innych innowacji w dziedzinie oświetlenia samochodowego, opracowała firma Philips. Jednak z innowacyjnością wiąże się nieodłącznie ryzyko kopiowania rozwiązań przez innych – kopiowania legalnego, bądź nie. Lampy ksenonowe to produkt z najwyższej półki w branży oświetlenia samochodowego, zarówno w kwestii jakości, jak i ceny, zatem jest niezwykle atrakcyjny dla firm zajmujących się podrabianiem części.

Dyrektor ds. marketingu firmy Lumileds w Europie, Weena Lemoine, wyjaśnia: „Problem podrabiania produktów to nie tylko kwestia prawna czy nawet biznesowa.

Kupowanie, sprzedawanie lub nawet posiadanie takiego produktu jest nielegalne, jednak w przypadku oświetlenia samochodowego – podobnie jak innych istotnych części samochodowych – stanowi także potencjalne zagrożenie dla życia.

Niskiej jakości lampy szybko ulegają awarii i emitują światło, które albo słabo oświetla drogę, albo oślepia innych użytkowników dróg. Z tym problemem musimy nieustannie walczyć i uświadamiać użytkownikom jego wagę. Ze względu na złożoność systemu HID Xenon i stosunkowo skomplikowaną instalację elektryczną w porównaniu ze standardowym systemem halogenowym, montaż podrobionej lampy może spowodować urazy u ludzi, a także kosztowne uszkodzenia pojazdu. Problem pogarsza fakt, że fałszywa lampa wygląda tak, jakby pochodziła od renomowanego producenta”.

Lampy firmy Philips dostarczane są producentom pojazdów jako wyposażenie oryginalne (OE), dlatego też muszą zawsze spełniać określone normy, a awaria, nawet w przypadku jednej na milion gotowych lamp, jest niemal nie do pomyślenia.

Proces produkcyjny obejmuje technologię firmy Philips. Dzięki kontroli jakości na każdym etapie produkcji każda lampa pakowana do pudełka, czy to dla producenta pojazdów, czy też przeznaczona na rynek części zamiennych, przechodzi najściślejsze kontrole. Klienci mogą być więc pewni, że jakość każdej lampy Philips spełnia lub przekracza niezwykle wyśrubowane normy.

Batalia prawna przeciwko piratom zaostrzyła się, a sprzedawcy i dystrybutorzy podrobionych lamp firmy Philips coraz częściej są identyfikowani i pociągani do odpowiedzialności. Podjęto już także działania przeciwko wielu firmom sprzedającym podróbki lamp „Philips”, a produkty takie są sukcesywnie wycofywane ze sprzedaży, po czym podejmowane są dalsze kroki prawne. Na całym świecie przejęto i zniszczono dziesiątki tysięcy podrobionych lamp.

Zagrożenia związane z używaniem podrobionych lamp ksenonowych zostaną przedstawione milionom ludzi na całym świecie w jednym z popularnych programów BBC – Fake Britain – który podejmie ten temat w jednym z odcinków kolejnej serii.

Inicjatywy marketingowe, reklamowe i komunikacyjne – skierowane zarówno do handlowców, jak i klientów – nieustannie stanowią element kampanii przeciwko producentom podróbek. Dzięki temu osoby, które sprzedają produkty oświetleniowe do samochodów lub które je montują, jak i sami kierowcy, którzy z nich korzystają, coraz więcej wiedzą o tym problemie i o tym, jak z nim walczymy.

Więcej informacji: www.philips.com/original

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!