5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o retrofitach

, 11 sierpnia 2016, 8:57

Na rynku pojawia się coraz więcej retrofitów LED, warto wiedzieć jak odróżnić produkty wysokiej jakości od pozostałych.

Podejrzenia powinna wzbudzić przede wszystkim niska cena. Produkt wysokiej jakości to spore nakłady poniesione na jego opracowanie i przetestowanie, a co najważniejsze na materiały, które wykorzystuje się do jego produkcji. Producenci najtańszych retrofitów na tym oszczędzają, czego efektem jest np. nierówny rozsył światła czy niska trwałość.

Radiator i odpowiednia gospodarka cieplna
To jeden z najważniejszych czynników wpływających na trwałość i efektywność produktów. LEDy, które nie są prawidłowo chłodzone, tracą aż do 80% swojej efektywności, a ich żywotność może spaść do poziomu niższego niż trwałość tradycyjnych żarówek pomocniczych.


Dlatego firma OSRAM we wszystkich retrofitach stosuje odpowiednie radiatory, a także dokładnie dobiera materiały, z których są one wykonane, aby skutecznie odprowadzić ciepło i zabezpieczyć przed przegrzaniem. Wersja Premium jest wyposażona w radiatory metalowe, które gwarantują najlepsze efekty.


OSRAM przeprowadza także rygorystyczne testy w zamkniętym reflektorze w rzeczywistych warunkach otoczenia tak, aby upewnić się, iż ciepło nawet podczas powolnej jazdy w korku w lecie nie wpływa znacząco na zmianę barwy światła lub jasności lampy.


Oprócz efektywności równie ważny jest także wygląd i estetyka produktów. Radiatory w produktach OSRAM są tak zaprojektowane, aby zapewniły także atrakcyjny i nowoczesny wygląd lampy, która często jest widoczna w przezroczystej oprawie. Metalowe radiatory sprawiają, że retrofity są praktycznie niewidoczne na tle odbłyśnika reflektora.

Rezystor – tak ale tylko zewnętrzny

Wielu producentów montuje w żarówce rezystor (opornik) próbując w ten sposób rozwiązać problem pojawiającego się komunikatu o przepalonej żarówce. Niestety, taka konstrukcja to, krótko mówiąc, „zabójstwo dla żarówki”. Zastosowanie rezystora na płytce drukowanej dodatkowo i znacznie zwiększa temperaturę chipu co, jak już pisaliśmy wcześniej, ma negatywny wpływ na jej trwałość i efektywność. Dlatego producenci dobrych retrofitów nie stosują takiego rozwiązania. Aby jednak pomóc rozwiązać problem zgłaszanego błędu firma OSRAM proponuje zewnętrzny rezystor Canbus Control Unit.

Właściwy rozsył światła
Nowoczesne retrofity firmy OSRAM mają rozsył światła prawie identyczny jak tradycyjnych żarówek. To bardzo ważne w kontekście „współpracy” z reflektorem. O tym, że retrofity LED firmy OSRAM są w światowej czołówce pod tym względem świadczy między innymi fakt, że lampy P27/7W Red spełniają wymagania norm SAE w pięciu najlepiej sprzedających się samochodach w USA. Niestety nie o każdym dostępnym na rynku retroficie można to powiedzieć, jest wiele takich co po prostu świecą niekoniecznie w dobrym kierunku.

Homologacje
Trzeba pamiętać, że retrofity LED nie mają homologacji i nie mogą jej mieć, gdyż nie zostały jeszcze opracowane odpowiednie przepisy i normy homologacyjne. W związku z tym nie można ich stosować zamiast tradycyjnych żarówek w samochodach, poruszających się po drogach publicznych. Dotyczy to jednak wyłącznie oświetlenia zewnętrznego, nie ma więc przeszkód, by stosować je np. do oświetlenia wnętrza, schowka czy bagażnika. Bez problemu retrofity można także montować w pojazdach typu off-road.

Różnorodność typów i barw
Gama oferowanych przez firmę OSRAM retrofitów wciąż się poszerza, zarówno jeśli chodzi o typy, jak i kolory – do dwóch odcieni białego światła dołączyły niebieski, pomarańczowy, czerwony i zielony. Liczba dostępnych typów także jest imponująca – do popularnych typów C5W, T4W i W5W dołączyły P21W, P21/5W, W16W, W21W, W21/5W czy P27/7W.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Robert, 12 sierpnia 2016, 12:35 0 0

Które tych żarówek posiadają homologację która prawem jest tym naszym wymagana

Odpowiedz