Odzyskiwanie platyny z przydrożnego brudu

, 30 maja 2016, 9:10

Elementy układu wydechowego odpowiedzialne za filtrowanie szkodliwych cząsteczek zawierają drobinki metali szlachetnych. Nie jest to żadna wiedza tajemna. To właśnie dlatego podzespoły takie jak: filtr DPF albo katalizator są takie drogie.

Ciekawe jest również to, że wraz z eksploatacją podzespoły te wytracają pierwiastki szlachetne i właśnie w dużej mierze jest to przyczyna ich awarii lub potrzeby wymiany podzespołu na nowy. Pewien Youtuber postanowił wykorzystać swoją wiedzę, umiejętności i narzędzia, do odzyskania z przydrożnego brudu  wytraconych z katalizatorów drobinek platyny. Jak mu poszło, możecie przekonać się sami z filmiku umieszczonego poniżej. Jako ciekawostkę podać można, że z każdej tony zebranego przydrożnego brudu byłby w stanie odzyskać prawie 6.5 g platyny. Dla ciekawskich możemy podać, że 1 gram tego kruszcu wyceniany jest na ok. 200 zł.

Dowiedz się więcej

Instrukcja naprawy wgniecionego dachu w Oplu Omega
Instrukcja naprawy wgniecionego dachu w Oplu Omega

Prace blacharskie potrafią przysporzyć wielu kłopotów. Jest to praca wymagająca najwyższej precyzji i dużego doświadczenia. Są jednak rozwiązania, na które miałby kłopoty z wpadnięciem nawet specjalista. Czasem okazuje się, że wystarczy trzasnąć drzwiami, aby wyklepać dach.

Innowacyjne podejście do podnośnika w warsztacie [WIDEO]
Innowacyjne podejście do podnośnika w warsztacie [WIDEO]

Jiří Jeřábek czeski wynalazca chce zrewolucjonizować wyposażenie współczesnego warsztatu. Od połowy lat 90. projektuje innowacyjne podnośniki do samochodów, a w roku 2008, jego produkt o nazwie AUTOLIFT 2000 otrzymał homologację na podnoszenie pojazdów do 2000 kg. Jiří Jeřábek cały czas udoskonala swoje wynalazki i właśnie z tego powodu w 2012 r. powstał AUTOLIFT 3000, w […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!