Czy jesteś gotowy na sezon obsługi klimatyzacji?

, 29 kwietnia 2016, 9:47

Większość nowych samochodów wyjeżdżających z polskich salonów i tych używanych, sprowadzanych indywidualnie z za granicy, wyposażona jest w klimatyzację. Oznacza to, że liczba klientów, którzy będą pytać o przegląd układu klimatyzacji, szybko wzrasta. Czy Twój warsztat jest gotowy na wykonanie takiej usługi?

Układ klimatyzacji wymaga regularnej obsługi – tylko w ten sposób można zapewnić jego bezproblemową eksploatację.

W ofercie firmy Valeo znajduje się 5 stacji do klimatyzacji serii ClimFill. Zaprojektowano je z myślą o łatwej i efektywnej obsłudze. Każda z nich ma możliwość pracy w trybach automatycznym i manualnym, z automatycznym otwieraniem/zamykaniem przewodów LP/HP (brak zaworów na pulpicie). Proces odzysku i regeneracji czynnika chłodniczego (potocznie, ale nieprawidłowo nazywany „wymianą”) może się odbywać z wykorzystaniem różnicy ciśnień („Quick-mode”) lub dodatkowym ssaniem („Suction-mode”), które lepiej sprawdza się w trudnych warunkach otoczenia. Dla zapewnienia optymalnego działania także w niskich temperaturach wszystkie stacje Valeo wyposażone są w pas grzewczy butli z czynnikiem. Precyzyjne dozowanie czynnika i świeżego oleju odbywa się dzięki elektronicznym wagom, a dodawanie kontrastu UV jest regulowane czasowo. Stacje ClimFill przy podawaniu przefiltrowanego czynnika uwzględniają długość przewodów serwisowych łączących stację z samochodem. Każda stacja ma w swojej pamięci bazę modeli aut opartą na oprogramowaniu Autodata, w której znajdują się informacje na temat ilości czynnika chłodzącego i oleju w układzie danego pojazdu, a jednocześnie możliwe jest wpisanie numeru rejestracyjnego obsługiwanego auta w celu stworzenia własnej bazy klientów, którym następnie będzie można przypominać o konieczności wykonania kolejnego przeglądu.

Wszystkie urządzenia Valeo przystosowane są do obsługi niektórych typów samochodów z napędem hybrydowym i elektrycznym, których sprężarki klimatyzacji zasilane są prądem wysokiego napięcia. Polski użytkownik z pewnością doceni interfejs w języku polskim.

ClimFill Easy to najmniejsze urządzenie w ofercie Valeo. Dzięki jego kompaktowym wymiarom (620x550x970mm) i niskiej masie (tylko 60 kg) łatwo manewrować nim w warsztacie. W zbiorniku wewnętrznym mieści się do 10 kg czynnika, a wydajność pompy próżniowej wynosi 50 l/min.

W porównaniu z ClimFill Easy, ClimFill Pro ma dodatkowo funkcję automatycznego dozowania kontrastu UV oraz inteligentne złącze Eco ClimFill® Lock, które zapobiega uwolnieniu czynnika do atmosfery podczas odłączania przewodów i ogranicza mieszanie się gazu z powietrzem w zbiorniku stacji. Większe rozmiary stacji pozwoliły także na zastosowanie zbiornika mieszczącego 18 kg odzyskanego czynnika i dwukrotnie wydajniejszej pompy próżniowej (100 l/min). W połączeniu z dłuższymi przewodami (4,5 m) umożliwia to obsługę nie tylko samochodów osobowych i dostawczych, ale także pojazdów ciężarowych i maszyn rolniczych.

Oba modele stacji Valeo ClimFill są dostępne w dwóch wersjach – przeznaczonych odpowiednio do obsługi „starego” czynnika R134a (Easy ref. 710201 i Pro ref. 710202) oraz „nowego” czynnika R1234yf (Easy HFO ref. 710297 i Pro HFO ref. 710295), przy czym do stacji Pro obsługującej R134a można dokupić zestaw przystosowujący ją do pracy na nowym czynniku R1234yf. 

Z kolei ClimFill Maxi wyposażona jest już w kolorowy wyświetlacz dotykowy o przekątnej 4,3” (modele ClimFill Easy i Pro mają wyświetlacze alfanumeryczne). Pojemność zbiornika wynosi aż 32 kg czynnika, a pompa próżniowa ma wydajność 167 l/min. W trybie „Quick-mode” urządzenie korzysta z technologii Supercharge, która umożliwia zwiększenie szybkości podawania czynnika i tym samym szybsze napełnianie dużych układów klimatyzacji (np. w autobusach).

Firma Valeo gwarantuje nabywcom urządzeń z serii ClimFill bezpłatne szkolenia z budowy i zasad działania układów klimatyzacji oraz obsługi stacji klimatyzacji. Wysoka jakość tych urządzeń została potwierdzona licznymi certyfikatami, w tym VDA i TÜV.

Dowiedz się więcej

Zadbaj o widoczność i dobre samopoczucie jesienią
Zadbaj o widoczność i dobre samopoczucie jesienią

Parowanie szyb w samochodzie nie tylko pogarsza widoczność, ale również wpływa na nasze samopoczucie. Zjawisku temu nie zawsze da się zapobiec, można jednak ograniczyć częstotliwość występowania. Jesień to dla wielu kierowców niekorzystna pora roku. Zmieniające się w krótkim odstępie czasu warunki pogodowe mają wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak i nasz samochód. O tym, czy […]

Dezynfekcja klimatyzacji dla komfortu i bezpieczeństwa
Dezynfekcja klimatyzacji dla komfortu i bezpieczeństwa

Klimatyzację w samochodzie chciałby mieć praktycznie każdy i faktycznie, po polskich drogach jeździ już dużo tak wyposażonych aut. Jednak nie wszyscy użytkownicy samochodowych klimatyzacji wiedzą, że układ ten wymaga regularnej obsługi. Jeszcze mniej osób wie, że na rynku dostępne są środki, które można stosować samodzielnie tak, by jak najdłużej mogli zachować klimatyzację w czystości. Specjaliści […]

Stacja ClimFill®  EASY HFO – Nowość w ofercie Valeo
Stacja ClimFill® EASY HFO – Nowość w ofercie Valeo

Szybki przegląd oferty stacji klimatyzacji Valeo ClimFill   ClimFill Easy & Easy HFO  Valeo rozszerza ofertę o nowy wariant stacji ClimFill Easy – lekkiej i kompaktowej automatycznej stacji oferującej wysokiej jakości obsługę klimatyzacji. Nowość, ClimFill Easy HFO, to mała stacja do obsługi nowego czynnika R1234yf, która z pewnością zainteresuje warsztaty, w których zaczynają się pojawiać samochody […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!