Skuteczna ochrona przed zanieczyszczonym powietrzem

, 29 kwietnia 2016, 9:30

Każdego dnia główną arterią Warszawy – Alejami Jerozolimskimi – przejeżdża ponad 60 tys. samochodów. Powietrze w miastach jest pełne zanieczyszczeń ze spalin samochodowych, dlatego coraz bardziej rośnie znaczenie jakości i możliwości filtra kabinowego w samochodzie.

W miejskim powietrzu unosi się kilka źródeł zagrożenia. Najbardziej niebezpieczny jest tak zwany pył zawieszony, czyli cząstki stałe sadzy, które emitują zarówno pojazdy z silnikami Diesla, jak i domowe kotłownie opalane paliwem niskiej jakości. W polskich warunkach sprawę pogarsza fakt, że wiele samochodów napędzanych olejem napędowym albo nie ma filtra cząstek stałych, bo ich starsza konstrukcja go nie przewidywała, albo został on zużyty i po prostu usunięty, ze względu na relatywnie wysoki koszt wymiany tego elementu.

Kolejnym problemem są tlenki siarki i azotu oraz ozon. „Substancje te nasilają stan zapalny błony śluzowej układu oddechowego i u alergika lub astmatyka mogą doprowadzić do nasilenia objawów. Powodują one dyskomfort także u osób zdrowych” – wskazuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista-alergolog.

Ostatnim, najmniej znanym zagrożeniem jest aerozol powstający z pyłu gromadzącego się na nawierzchni drogi. Tworzą go mikroskopijne cząsteczki gumy ze ścieranych opon, okładzin ciernych klocków hamulcowych, a także samej nawierzchni asfaltowej. To specyficzne zanieczyszczenie jest uciążliwe głównie dla kierowców, ponieważ wnika do kabiny przez otwarte w czasie jazdy okna. Doskonale widać je też w postaci „brudu” osadzającego się na kaskach i kombinezonach motocyklistów.

Jak bronić się przed tymi zanieczyszczeniami i chronić własne zdrowie? Najlepiej zastosować wysokiej jakości i bardzo skuteczny filtr kabinowy, np. Valeo ClimFilter Supreme. Składa się on aż z trzech warstw filtracyjnych – papieru, aktywnego węgla i polifenolu. „Aktywny węgiel częściowo neutralizuje takie substancje jak tlenki siarki i azotu czy ozon, które nie mogą zostać po prostu odfiltrowane” – tłumaczy dr Piotr Dąbrowiecki.

Szczególną uwagę na czystość powietrza w kabinie swojego samochodu powinni zwrócić alergicy i to pomimo, że w mieście jest mniej uczulających pyłków roślinnych niż poza miastem. „Niestety, alergeny łączą się z zanieczyszczeniami powietrza, co zwiększa ich potencjał uczulający. Można to porównać do granatu ze zwiększoną liczbą odłamków” – przestrzega dr Piotr Dąbrowiecki.

W sytuacji, gdy duża część samochodów w Polsce wyposażona jest już w klimatyzację, o wiele zdrowiej i ekonomiczniej (mniejsze opory powietrza) jest jeździć z zamkniętymi szybami tak, by oddychać powietrzem oczyszczonym przez markowy filtr kabinowy. Pamiętajmy, że aż 12 mln Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie a 4 mln to astmatycy.

Dowiedz się więcej

Nie daj się alergii za kierownicą
Nie daj się alergii za kierownicą

Wakacyjne wyjazdy budzą u alergików mieszane uczucia – z jednej strony piękna pogoda i perspektywa odpoczynku, z drugiej – wszechobecne w powietrzu uczulające pyłki. W takich warunkach podróż samochodem może stać się koszmarem – chyba, że zastosujesz rewolucyjny filtr kabinowy Valeo ClimFilter Supreme. Zadaniem filtra kabinowego jest oczyszczanie powietrza wpadającego do kabiny samochodu przez układ […]

Filtr filtrowi nierówny – wybierz ten najlepszy
Filtr filtrowi nierówny – wybierz ten najlepszy

Jeśli myślisz, że filtr kabinowy to nic innego niż arkusz papieru zwinięty w harmonijkę, to znaczy że nigdy nie miałeś okazji poczuć jak naprawdę czyste może być powietrze w kabinie Twojego auta. Zobacz jaką różnicę daje zastosowanie filtra Valeo ClimFilter Supreme. Filtr kabinowy, zwany potocznie przeciwpyłkowym, decyduje o komforcie kierowcy i pasażerów, a w dłuższej […]

Zadbaj o widoczność i dobre samopoczucie jesienią
Zadbaj o widoczność i dobre samopoczucie jesienią

Parowanie szyb w samochodzie nie tylko pogarsza widoczność, ale również wpływa na nasze samopoczucie. Zjawisku temu nie zawsze da się zapobiec, można jednak ograniczyć częstotliwość występowania. Jesień to dla wielu kierowców niekorzystna pora roku. Zmieniające się w krótkim odstępie czasu warunki pogodowe mają wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak i nasz samochód. O tym, czy […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!