Google zabroni Ci smsować i korzystać z telefonu w trakcie jazdy

, 27 października 2015, 15:46

Elektronika i samochody to połączenie znane w motoryzacji od lat. Korzyści z takich systemów w autach, jak nawigacja w desce rozdzielczej i zamiana tekstu na mowę są na wyposażeniu samochodów od prawie dziesięciu lat.

Każdy dodatkowy gadżet, który podróżuje wraz z Tobą (szczególnie gdy jesteś kierowcą), może być niebezpieczny (poprzez odwrócenie Twojej uwagi). Google być może chce rozwiązać ten problem, chociażby poprzez ogrniczenie dostępu do urządzeń elektronicznych.
 

 

Ostatnie patenty opublikowane przez USPTO wskazują, że Google pracuje nad system wykrywania, czy użytkownik korzysta z telefonu lub smartwatcha w trakcie jazdy. „US Patent 9037125” został złożony w dniu 7 kwietnia ubiegłego roku. Technologia ma na celu określić położenie potencjalnego kierowcy i wykryć ruchy jakie wykonuje z założonym zegarkiem albo telefonem. Dzięki złożonemu patentowi samochód będzie w stanie ocenić czy użytkownik nie sprawdza przypadkiem powiadomień w telefonie albo nie odpisuje na smsy, przez co stwarza zagrożenie na drodze. Gdy system „dowie się”, że prowadzisz samochód, może zablokować niektóre usługi jak np. przychodzące połączenia czy wiadmości.

Systemy do mierzenia prędkości i analizy ruchu już istnieją, ale mogą tylko ustalić, czy jesteś wewnątrz poruszającego się samochodu. Wdrożenie takiej innotechnologii, jak ta opisana powyżej w patencie może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, ale także ograniczać może wolność kierowców. Ciekawe w jaki sposób technologia ta zostanie wykorzystana w codziennym użytku.

Dowiedz się więcej

„Na zamkniętych systemach telematycznych stracą i przedsiębiorcy i konsumenci” – wywiad z Alfredem Franke z SDCM
„Na zamkniętych systemach telematycznych stracą i przedsiębiorcy i konsumenci” – wywiad z Alfredem Franke z SDCM

Telematyka, to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi motoryzacji. Możliwości, jakie niesie są niemal nieograniczone: od powiadamiania służb w trakcie wypadków, po możliwość sprawdzenia najbliższej restauracji. Producenci samochodów, chcą ograniczyć dostęp do tego systemu, poprzez dyktowanie własnych warunków. Rozmawiamy z prezesem Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych na temat korzyści płynących z otwartych systemów telematycznych. […]

Wyszukiwarka akumulatorów Exide już na Androidzie
Wyszukiwarka akumulatorów Exide już na Androidzie

Wygodna aplikacja na telefony z systemem Android umożliwia szybkie i efektywne dopasowanie odpowiedniego rodzaju akumulatora do konkretnego modelu samochodu. W dowolnym miejscu i czasie! Exide wkracza na rynek aplikacji mobilnych. Po użytkownikach iPhonów i iPadów, teraz także posiadacze telefonów wyposażonych w system Android mogą korzystać z wygodnej aplikacji umożliwiającej wyszukanie i dopasowanie modelu akumulatora uwzględniającego […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!