Proces powstawania tarcz i bębnów Mikoda

, 21 czerwca 2013, 0:01

ATM Mikoda to prywatna firma rodzinna powstała w 1981 r. Produkuje tarcze i bębny hamulcowe do samochodów osobowych i dostawczych oraz inne elementy z żeliwa dla przemysłu motoryzacyjnego. Obecnie jest największym polskim producentem tarcz i bębnów hamulcowych na rynek wtórny.

Produkcja tarcz MikodaWyroby Mikoda to produkt całkowicie polski i nie mający nic wspólnego z częściami importowanymi, szczególnie z Chin. Aby to potwierdzić, opiszemy proces powstawania odlewu na tarcze i bębny hamulcowe w Odlewni Mikoda w Blachowni k. Częstochowy.

Badania materiałów używanych do produkcji

Odlewnia została zakupiona przez firmę Mikoda w grudniu 2011 r. (wcześniej odlewy produkowane były w Odlewni Żeliwa Kutno MIKODA). Odlewnia jest bardzo nowoczesnym zakładem, a park maszynowy spełnia najwyższe standardy światowe w dziedzinie odlewnictwa. Do topienia metalu stosowane są szwedzkie piece indukcyjne ABB, ciekły metal przed zalewaniem jest kontrolowany pod względem składu chemicznego, a Produkcja Mikodaodpowiednie próbki są badane w laboratorium pod kątem właściwości fizycznych tj. twardość, zrywanie.

Dopiero po pozytywnych  wynikach tych badań metal jest wlewany do form na automatycznej linii formującej Disamatic 2013 Mk5. Każda partia odlewów po wystudzeniu jest ponownie badana w laboratorium. Badane są wszystkie parametry mające wpływ na jakość odlewu. Szczególną uwagę przywiązuje się do składu chemicznego, twardości, rozkładu twardości na powierzchniach ciernych tarczy i wielu innych.

Produkcja w CzęstochowieOdlewy Mikoda

Jeśli odlewy spełniają wszystkie wymagane normy, transportowane są do Częstochowy, gdzie produkowane są tarcze i bębny hamulcowe na gotowo. W przypadku tarczy wentylowanej dodatkowo podczas procesu odlewania musi być stosowany rdzeń, który powstaje w odlewni na specjalistycznych urządzeniach. Wszystkie oprzyrządowania stosowane przy produkcji odlewów są wykonywane, począwszy od projektu, we własnym zakresie w narzędziowni na najnowocześniejszych numerycznych centrach obróbczych CNC.

Do uzyskania wysokiej jakości odlewu niezbędna jest odpowiednia masa formierska. Wytwarzana jest w stacji przerobu masMikoday niemieckiej firmy Eirich. Pozwala to otrzymać masę  o odpowiednich parametrach z których najważniejsze to: grubość ziarna, wilgotność i temperatura. Wszystkie parametry masy formierskiej są regulowane i kontrolowane automatycznie. Innowacyjną operacją jest oczyszczanie odlewów za pomocą stalowego śrutu o bardzo wysokiej temperaturze, którym pod wysokim ciśnieniem ,,bombardowane” są odlewy. Daje to absolutną gwarancję usunięcia ewentualnych naprężeń odlewniczych. W szczególności dotyczy to tarcz o dużej średnicy.

Zaufanie wobec produktów Mikoda

Odlewnia produkuje również odlewy tarcz używanych do wyczynowego sportu oznaczonych symbolem HC (High Carbon) o wProdukcja tarcz Mikodaysokiej zawartości węgla. Jest to inna, bardziej zaawansowana technologicznie produkcja.

O zaufaniu do produkowanych odlewów Mikoda świadczą coraz większe zakupy jednego ze światowych koncernów produkujących części i komponenty do samochodów, zarówno na rynek wtórny jak i na pierwszy montaż. Produkcja jest na tyle nowoczesna i interesująca, że została doceniona przez dziennikarzy TVN poprzez emisję kilku programów w stacji TVN TURBO.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że tarcza hamulcowa to część, od której często zależy bezpieczeństwo, a nawet życie. Dlatego Mikoda największą wagę przywiązuje do wysokiej jakości swoich ATM Mikodaproduktów, w pełni zdając sobie sprawę jakie konsekwencje może przynieść stosowanie tarcz niespełniających ściśle określonych norm i bierze całkowitą odpowiedzialność za produkowane tarcze i bębny hamulcowe.

Produkty firmy Mikoda sprzedawane są w całej Europie, państwach byłego bloku wschodniego i USA. Więcej informacji o firmie na stronie www.mikoda.pl

Drugi etap powstawania tarcz i bębnów hamulcowych na gotowo w firmie Mikoda niebawem w Motofocusie.

Dowiedz się więcej

„Radzimy sobie całkiem nieźle” – wywiad z właścicielem firmy ATM Mikoda
„Radzimy sobie całkiem nieźle” – wywiad z właścicielem firmy ATM Mikoda

Rynek części do układów hamulcowych jest mocno nasycony. Międzynarodowi potentaci rywalizują tu z małymi firmami, oferującymi tanie produkty, z Dalekiego Wschodu. W tle tego skomplikowanego układu coraz lepiej radzi sobie polski producent – ATM Mikoda. Na nasze pytania odpowiedział jej właściciel – Tomasz Mikoda. Sporo się dzieje ostatnio w firmie ATM Mikoda, wzrasta więc zainteresowanie […]

Sportowe tarcze hamulcowe Mikoda
Sportowe tarcze hamulcowe Mikoda

Sportowe tarcze hamulcowe serii GT firmy Mikoda wykonane są z żeliwa szarego o specjalnie dobranym składzie chemicznym. Pozwala to na zwiększenie odporności termicznej i mechanicznej takiej tarczy. Tarcze GT firmy Mikoda W momencie gdy kierowca naciska na pedał hamulca, energia kinetyczna samochodu zamieniana jest na energię cieplną, której następstwem jest wzrost temperatury tarczy hamulcowej i […]

Bębny i tarcze Mikoda – szczegóły produkcji
Bębny i tarcze Mikoda – szczegóły produkcji

W jednym z niedawno publikowanych artykułów został opisany proces produkcji odlewu na tarcze i bębny hamulcowe w odlewni Mikoda w Blachowni k. Częstochowy. W dzisiejszym artykule prezentujemy etap produkcji tarcz i bębnów ,,na gotowo”. Obróbka i wiercenie Zobacz proces produkcji odlewu na tarcze i bębny hamulcowe w odlewni Mikoda w Blachowni k. Częstochowy. Gotowe odlewy […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 21 czerwca 2013, 0:52 0 0

Prowadzę warsztat już prawie 30 lat i jak dla mnie Mikoda wciąż pozostaje znacznie w tyle względem innych firm z tej "średniej" półki. Po kilku zdecydowanie niezbyt fajnych przygodach zdecydowanie boje się zaufać ich produktom (o ile są to rzeczywiście ich produkty, bo swego czasu brali towar z Chin, podobno teraz wrócili do własnej produkcji ale jaka jest prawda to nikt tego nie wie).

Odpowiedz

Anonim, 21 czerwca 2013, 12:55 0 0

Bardzo dobry towar,od 15 lat handluje róznymi tarczami ( niestety wymogi rynku).

Nigdy na Mikodę nie miałem uzasadnionej reklamacji.

Zawsze są to błędy montażu, przez "fachowców" którzy nawet czujnika zegarowego w warsztacie nie mają, żeby sprawdzić piastę nie mówiąc o paście montażowej

Chciałbym aby Polak miał prace a nie jakiś chiński obdartus.
Ale jak ludzie wolą kupować Mikodę w opakowaniach TRW to ich sprawa

Odpowiedz