Warszat VR jedną z atrakcji ProfiAuto Show 2019

, 14 marca 2019, 13:34

Cztery metry kwadratowe – dokładnie taką powierzchnię ma zajmować idealny warsztat samochodowy. W świecie realnym wydaje się to niemożliwe, ale z pomocą przychodzi wirtualna rzeczywistość. Będzie się można o tym przekonać podczas targów ProfiAuto Show 2019 (8-9 czerwca, Katowice). W kultowym Spodku dzięki technologii VR powstanie warsztat-ideał.

Nowoczesne technologie to codzienność w motoryzacji. Specjaliści ProfiAuto, którzy,
wykorzystując cyfrowe trendy, stworzyli autorski projekt – wirtualny warsztat idealny. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w branży. Wystarczy niewielka powierzchnia, aby wejść do środka i zobaczyć, jak wygląda modelowy ProfiAuto Serwis. Wszystko dzięki dedykowanym goglom VR, systemowi śledzenia ruchu i gestów użytkownika, a także oprogramowaniu wizualizacyjnemu oraz analitycznemu.

– Okazuje się, że wirtualna rzeczywistość to nie tylko gry komputerowe. Z możliwości, które daje korzysta wiele firm, chociażby na potrzeby szkoleń. My postanowiliśmy wykorzystać ją w nieco inny sposób i stworzyć idealny warsztat, który można prezentować w dowolnym miejscu. Budowanie takiej przestrzeni byłoby czasochłonne i ograniczałoby nas do jednego punktu na mapie Polski. Dlatego postawiliśmy na nowoczesną technologię, dzięki której odwzorowane są wszystkie szczegóły, od rozłożenia i właściwości sprzętów specjalistycznych po wygląd samej hali serwisowej – powiedział Michał Tochowicz, dyrektor ds. strategii i rozwoju marki ProfiAuto.

Każdy może wejść do wirtualnego warsztatu ubierając gogle VR. Na środku obrazu widoczny jest punkt, który działa jak kursor myszki. Gdy użytkownik skupia wzrok na danej części samochodowej, pojawia się jej szczegółowy opis wraz z informacjami o dystrybutorze lub producencie. Wewnątrz warsztatu można się poruszać w tradycyjny sposób lub przenosząc wzrok na wyznaczone punkty. Wyświetlany w goglach obraz jest generowany z wykorzystaniem dynamicznej technologii 3D, w zależności od ruchu i gestów użytkownika. Wrażenie potęguje przestrzenny dźwięk.

– Wokół miejsca przygotowanego na potrzeby wirtualnego warsztatu ustawiony zostanie ekran, dzięki któremu inni będą mogli zobaczyć dokładnie to, co widzi osoba, która ma na sobie gogle. Wprowadzamy także element gry i rywalizacji dla mechaników oraz uczestników ProfiAuto Show 2019. Będzie można zbierać punkty np. za odkrywanie poszczególnych stref oraz sprzętów, a najlepsi będą mogli liczyć na nagrody – dodał Michał Tochowicz.

Projekt wirtualnego warsztatu, powstały we współpracy z gliwicką firmą VRTechnology, jest długofalowy i będzie rozwijany o dodatkowe funkcje. W przyszłości planowane są m.in. szkolenia i specjalistyczne prezentacje z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

ProfiAuto Show 2019 odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w Katowicach w dniach 8-9 czerwca. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to: Napędzane Pasją. Wśród pierwszych potwierdzonych szczegółów 16. odsłony wydarzenia są: Strefa Warsztatowa dla mechaników i pasjonatów technologii, rywalizacja o Puchar Mechanika i atrakcje dla miłośników adrenaliny.