Żarówki na miarę potrzeb

21 listopada 2018, 23:43

Od początku historii motoryzacji przeznaczenie reflektorów przednich w samochodzie pozostaje bez zmian. To połączenie funkcji oświetlenia kierowcy drogi z zapewnieniem widoczności nadjeżdżającego pojazdu innym użytkownikom.

Najpopularniejszą obecnie konstrukcją świateł są lampy, w których mocowane są żarówki halogenowe H4 lub H7. Ale to nie wszystko, bowiem kierowcy mają bardzo szeroki ich wybór pod względem parametrów świecenia czy użytkowania. Z jednej strony gwarantuje to zakup żarówek „skrojonych” na miarę, z drugiej sprawia trudności w podjęciu odpowiedniej decyzji. Oto historie trzech osób, które mogą pomóc w wyborze żarówki halogenowej z oferty marki Philips.

Katarzyna prowadzi firmę, której działalność wymaga ciągłych podróży po Polsce. Wykorzystuje do tego swój 4-letni samochód wyposażony w reflektory z żarówkami halogenowymi H7. O ile jazda po ulicach miejskich i trasach szybkiego ruchu nie stanowi problemu, to częste przejazdy po drogach niższych kategorii bywają męczące. Szczególnie teraz, gdy szybciej zapada zmrok, a widoczność dodatkowo utrudniają zmienne warunki atmosferyczne. Podczas ostatniego przeglądu samochodu w serwisie, po rozmowie z zaprzyjaźnionym mechanikiem, zdecydowała się na nowe żarówki Philips WhiteVision ultra. Od razu nastąpiła znacząca poprawa – droga została oświetlona bielszym światłem (do 4200 K), neutralna barwa jest mniej męcząca dla ludzkiego wzroku, poprawiła się też widoczność zza kierownicy (do 60 proc. w porównaniu z wymaganym przepisami minimum). To ważna cecha, bowiem teraz o wiele szybciej może dostrzec idących poboczem pieszych. Doceniła jeszcze jedną cechę żarówek halogenowych Philips WhiteVision ultra. Jej samochód zyskał… atrakcyjności na wyglądzie. Znacznie bielsza barwa jest jak malowanie światłem, co daje efekt optycznego tuningu samochodu.

 

Paweł z rodziną mieszka w domku na obrzeżach miasta. W codziennych podróżach do szkoły, pracy i na zakupy idealnie sprawdza się duży SUV. Ma do pokonania różne odległości, nie zawsze po utwardzonych lub dobrej jakości drogach, nieraz trzeba podjechać pod krawężnik czy pokonać progi zwalniające. Problem techniczny z jakim mierzy się jako kierowca to ciągłe kłopoty ze sprawnością świateł. Jednak wymiana przepalonych żarówek nie jest łatwą czynnością, bo dostęp do obudowy reflektorów wymaga demontażu kilku elementów pod maską silnika. Podczas jednej z wizyt zauważył w serwisie nowe żarówki halogenowe Philips X-tremeVision G-force. Reklamowano je jako produkt odporny na duże wibracje i przeciążenia o wartości nawet 10 G (H4 i H7 )! Do tego zapewniają jaśniejsze światło (do 130 proc. w porównaniu z wymaganym przepisami minimum), które poprzez poprawienie kontrastu i równą linię odcięcia na granicy cienia zapewnia idealną widoczność podczas jazdy drogami na obszarze bez latarni miejskich.

Monikę i Tomka połączyło zamiłowanie do sportów motorowych. Każde z nich zaliczyło starty w rajdach amatorskich, w których wykorzystywali zmodyfikowane konstrukcje popularnych modeli samochodów. W trakcie tych przeróbek postawili na jakość oświetlenia, które przy dużych prędkościach, ciągłych zmianach kierunku jazdy i nie do końca znanym terenie, odgrywa bardzo ważną rolę. Dziś Monika i Tomek są małżeństwem i realizują swoją pasję razem jako kierowca i pilot. Kierując się sugestią mechanika, do przygotowywanego nowego samochodu wybrali nowe retrofity Philips X-tremeUltinon LED gen2. Jest to potężna dawka białego światła (do 250 proc. w porównaniu z wymaganym przepisami minimum dla żarówek halogenowych, do 5800 K), które z nocy potrafi uczynić dzień, nie oślepiając przy tym innych osób. Doskonale więc sprawdzi się w rajdach samochodowych, ale rozwiązanie to nie jest dopuszczone do stosowania w ruchu drogowym. Jest jednak kompromis – to żarówki halogenowe Philips RacingVision (do 150 proc. w porównaniu z wymaganym przepisami minimum, do 3500 K), o których można śmiało powiedzieć legenda motorsportu. Żarówki są dopuszczone do użytku na drogach publicznych. Ich ponadprzeciętne parametry, które przekładają się na bezpieczeństwo ruchu docenili już eksperci i użytkownicy przyznając – po raz trzeci z rzędu – tytuł Best Buy 2018 (Auto Express) oraz ocenę Highly Recommended w teście Auto Motor und Sport.

– W doborze żarówek samochodowych warto kierować się opinią mechaników, którzy posiadają wiedzę na temat oferowanych na rynku produktów. W profesjonalnym warsztacie dobór oświetlenia samochodowego zawsze powinno poprzedzić pytanie, w jaki sposób klient korzysta ze swojego samochodu, czy używa pojazdu do częstych podróży służbowych, a może eksploatuje go głównie w dobrze doświetlonym terenie miejskim. Dopiero ten stan wiedzy umożliwia dopasowanie odpowiednich żarówek – podsumowuje Wioletta Pasionek, Marketing Manager Central Europe z Lumileds Poland.

Więcej informacji: www.philips.pl

Artykuł sponsorowany Philips

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!