Nowa fabryka Hengst w Rawiczu

, 15 marca 2018, 11:36

Niemiecka spółka Hengst Filter Polska za ponad 2,9 mln zł kupiła tereny przemysłowe w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Inwestor zapowiada rozpoczęcie inwestycji w III kwartale 2018 roku. Zatrudnienie znajdzie od 100 do 300 osób.

2 marca 2018 roku, odbyła się licytacja gruntu położonego w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Invest-Park”. Do przetargu stanęła niemiecka spółka Hengst Filter Polska, która za 2,9 mln zł zakupiła 8 ha gruntów położonych w podrawickich Kątach.

– Prace nad tym terenem rozpoczęliśmy trzy i pół roku temu. Od tego czasu stopniowo usuwaliśmy kolizje energetyczne, światłowodowe, scaliliśmy dwa małe kompleksy w jeden 8-hektarowy i uchwaliliśmy plan miejscowy. Z firmą Hengst rozmowy rozpoczęliśmy dwa lata temu. To  pierwsza firma, która zainwestuje, korzystając z udogodnień funkcjonowania w specjalnej strefie ekonomicznej, dlatego jest to dla mnie wielka satysfakcja. Satysfakcja również dlatego, że do tej pory borykaliśmy się z odpływem firm, a dziś w końcu zmieniamy ten trend – mówi burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik.

Planowana działalność produkcyjna w zakładzie w Rawiczu obejmować będzie produkcję wielofunkcyjnych systemów filtracji i zarządzania płynami oraz produkcję wkładów do filtrów samochodowych, a także produkcję filtrów oleju, filtrów powietrza, filtrów paliwa oraz filtrów kabinowych, charakteryzujących się wysoką wydajnością oraz najwyższymi zdolnościami filtracyjnymi. Niewykluczona jest również szeroko pojęta produkcja systemów filtracji paliwa, modułów filtrów olejowych, systemów filtrów olejowych, modułów zarządzania filtrami oraz górnych części zbiorników olejowych dla samochodów osobowych i użytkowych, podstawowych aplikacji filtrów dla rynku OES (dostawców oryginalnego sprzętu).

Władze spółki zaznaczają, że inwestycja znajduje się na etapie koncepcyjnym, dokładny zakres wytwarzanych produktów i ostateczny kształt mogą ulec w toku realizacji aktualizacjom i dostosowaniu – tak by dopasować działalność spółki do aktualnych potrzeb i uwarunkowań rynkowych, rozwoju techniki czy działań konkurencji.

Budowa ruszy w najbliższych miesiącach

Planowany termin rozpoczęcia przez inwestora prac budowlanych to III kw. 2018 r. Harmonogram prac ma na razie jednak charakter orientacyjny i uzależniony jest od wcześniejszych etapów realizacji inwestycji. Rozpoczęcie produkcji, według planów spółki Hengst Filter Polska, możliwe będzie już w 2019 r. po testowym uruchomieniu maszyn. Pracę ma znaleźć od 100 do docelowo 300 osób, głównie na stanowiskach produkcyjnych i pośrednio produkcyjnych (operacyjne, inżynieryjne, montażowe, obsługa maszyn itd.) oraz administracyjnych.

Burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik zauważa, że gmina od 2015 roku przemodelowała podejście do inwestorów. Pojawiło się specjalne biuro odpowiedzialne za obsługę już działających na rawickim rynku firm oraz potencjalnych zainteresowanych. Grzegorz Kubik dodaje, że gmina przygotowała także plany miejscowe pod tereny inwestycyjne oraz uzbraja strefy w media. Dla spółki Hengst Filter Polska istotne były również zachęty inwestycyjne, które funkcjonują w ramach specjalnych stref ekonomicznych. Spółka rozważała także inne lokalizacje w Europie oraz rozbudowy dotychczasowych zakładów.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

oscypek, 18 marca 2018, 23:31 1 0

No to helcia nie będzie już sobie zębów ostrzyć ? a co ze zmianą sieci dystrybucji ?

Odpowiedz

Viper, 11 kwietnia 2018, 18:47 0 0

no przecież jest zmiana, od tygodnia można kupować te filterki w Moto Profilu i chwała im za to

Odpowiedz

olej, 22 marca 2018, 8:15 2 0

Jasne przemodelowała a może kłopot tkwi w 3-4 dużych firmach w powiecie Rawickim gdzie od lat 90 rządzą rynkiem pracy.......

Odpowiedz