Magneti Marelli: żarówka samochodowa nie jest reliktem motoryzacji

, 6 grudnia 2018, 9:38

Statystyki wyraźnie pokazują znacznie większą liczbę wypadków samochodowych, do których dochodzi pomiędzy zmierzchem a świtem w porównaniu do tych, które mają miejsce w ciągu dnia. Przyczyny są zazwyczaj takie same – nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, nieprawidłowe wyprzedzanie czy nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych.

Jednak to nie większe skłonności  kierowców do łamania przepisów drogowych, ujawniające się po zmroku, są powodem wzrostu ilości zdarzeń drogowych. O ile część błędów popełnianych przez uczestników ruchu drogowego za dnia wywołuje jedynie niebezpieczne sytuacje, o tyle w warunkach gorszej widoczności skutkuje już wypadkami. Związek pomiędzy wzrostem liczby wypadków a dobowymi zmianami oświetlenia jest oczywisty i oczywiste jest również powiązanie go z jakością oświetlenia pojazdu i drogi. Poza jednoznacznymi przypadkami jazdy bez wymaganego oświetlenia samochodowego, która jest przyczyną około 0,1% wypadków, nie ma niestety możliwości zmierzenia wpływu słabej jakości oświetlenia na wszystkie pozostałe zdarzenia drogowe. Słabej jakości oświetlenia nie można przedstawić procentowo jako przyczyny wypadków, jednak mimo tego powinno traktować się ją właśnie w taki sposób.

Dzięki rozwojowi technologii związanych z oświetleniem samochodowym widzimy coraz lepiej, coraz więcej i coraz dalej, jesteśmy coraz bardziej zauważalni na drodze. Nowe modele samochodów wyposażone są w światła LED, dzięki którym możliwe jest precyzyjne kierowanie wiązką światła. W najnowszych, hybrydowych reflektorach łączy się technologię LED z dużo mniejszymi i znacznie wydajniejszymi diodami laserowymi, które emitują światło o temperaturze barwowej 5000 Kelwinów, czyli bardzo zbliżonej do światła dziennego. Jednak do czasu, kiedy pojazdy wyposażone w najnowsze zdobycze techniki zaczną królować na naszych drogach, nie możemy zapominać o żarówkach samochodowych. Zwłaszcza, że rozwój technologiczny dotyczy również żarówek, a brak samochodu wyposażonego w najnowszej generacji reflektory, nie jest powodem do kompromisu z jakością oświetlenia.

Magneti Marelli będąca pionierem i liderem w dziedzinie oświetlenia samochodowego, za pośrednictwem swojej spółki Magneti Marelli Automotive Lighting dokonuje rewolucji, projektując i produkując najbardziej zaawansowane systemy oświetlenia pojazdów. Równocześnie nie zapomina jednak o żarówkach, które jeszcze długo będą w powszechnym użyciu. Dla Magneti Marelli, żarówka samochodowa nie jest reliktem motoryzacji, a częścią, od której zależy bezpieczeństwo użytkowników polskich dróg.

Oferta żarówek Magneti Marelli obejmuje szeroki zakres zastosowań, od świateł mijania, drogowych, przeciwmgłowych, poprzez światła pozycyjne, światła stop, kierunkowskazy, aż do oświetlenia tablic rejestracyjnych, desek rozdzielczych czy wnętrz pojazdów. Przeznaczone do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, do pojazdów specjalnych i motocykli, występują w 10 wariantach, przygotowanych z uwzględnieniem różnych potrzeb użytkowników.

Gamę otwiera linia najbardziej popularnych żarówek Standard, obejmująca wszystkie typy oświetlenia głównego, sygnalizacyjnego i wewnętrznego. W wariancie Standard 24V również żarówki przeznaczone do samochodów ciężarowych. Niezawodne, dzięki najwyższej jakości wykonania, zwiększonej odporności na wibracje i wytrzymałości wymaganej w tego typu pojazdach. Do pracy w warunkach ekstremalnych naprężeń i drgań, Magneti Marelli proponuje żarówki 24V linii Heavy Duty, z wzmocnionym żarnikiem, sztywniejszym mocowaniem i odporną, chroniącą przed uderzeniami podstawą.

Do świateł do jazdy dziennej, użytkowanych często i w trybie pracy ciągłej, szczególnie zalecane są żarówki linii Long Light, nawet dwukrotnie trwalsze w porównaniu ze standardowymi żarówkami. Dużą popularnością wśród kierowców cieszą się żarówki Blue Light. Emitują na drogę białe, jasne światło, podczas, gdy w reflektorze widać wyraźną, niebieską poświatę. Ta linia łączy doskonałą widoczność z modnym efektem ksenonowym. Oczywiście, oferta firmy zawiera także żarówki ksenonowe, emitujące precyzyjną wiązkę białego światła, trwalsze i znacznie lepiej oświetlające drogę niż żarówki standardowe. W linii Xenon dostępne są wszystkie główne typy lamp wyładowczych.

W portfolio Magneti Marelli nie mogło zabraknąć żarówek o zwiększonej wydajności. Dając klientom, możliwość samodzielnego wyboru, również cenowego, firma przygotowała aż 3 warianty tego typu produktów. +50% Light to żarówki o zwiększonej wydajności, emitujące 50% więcej światła, znacznie poprawiające widoczność na drodze i będące najlepszym kompromisem pomiędzy siłą i czasem świecenia żarówki. Linia +90% Light zapewniają 90% większą widoczność drogi w stosunku do produktów standardowych. Wydłużają zasięg widzenia kierowcy, przez co znacznie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa jazdy, zwłaszcza w nocy. Najjaśniejsze żarówki to linia +130% Light. Emitując nawet o 130% więcej światła w porównaniu do żarówek standardowych, maksymalnie zwiększają komfort jazdy.  Dzięki większemu i wyraźniejszemu polu widzenia kierowcy, skracają czas reakcji, co bezsprzecznie przekłada się na bezpieczeństwo podróży.

Tegoroczną nowością Magneti Marelli jest linia White 4200K. Żarówki White 4200K emitują wiązkę intensywnego, białego światła o temperaturze barwowej 4200 Kelwinów, przypominającej światło dzienne. Gwarantują maksymalną widoczność, do 30% lepsze oświetlenie drogi, zwłaszcza nocą i w trudnych warunkach pogodowych. Białe światło o dużym natężeniu zapewnia lepszy kontrast, który pełni kluczową rolę w procesie widzenia. Kontrast sprawia, że wzrasta zdolność widzenia, zdolność rozróżniania przedmiotów, elementów infrastruktury drogowej i innych uczestników ruchu drogowego. Wzrasta również odblaskowość znaków drogowych. Dodatkowo intrygujący i stylowy efekt białego światła ksenonowego sprawia, że samochód przyciąga uwagę.

W bogatej ofercie Magneti Marelli Aftermarket każdy kierowca może znaleźć żarówki dopasowane do siebie i do swojego samochodu. W zależności od różnych potrzeb, może wybrać spośród 10 różnych linii produktowych. Niezależnie od tego, na którą z nich się zdecyduje, zdecyduje się na wysoką jakość oświetlenia.

Artykuł sponsorowany / Autor: Monika Marzec Product Manager Magneti Marelli Aftermarket

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Rafalino, 15 czerwca 2019, 19:45 0 0

Sorry, ale H7 4200k white daje blado żółte światło w reflektorze - niestety! Do białego xenonu spooooro brakuje. Wyrzucilem pieniądze w błoto.

Odpowiedz