Udało się osiągnąć wzrost – wywiad z Dyrektorem Groupauto

, 19 kwietnia 2017, 12:42

Groupauto to jedna z największych, działających globalnie grup zakupowych na niezależnym rynku motoryzacyjnym. Dyrektora generalnego – Hansa Eisnera spytaliśmy o najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz najbliższe plany organizacji.

Czy rok 2016 był dobry dla Groupauto?

Hans Eisner

Hans Eisner: Był to kolejny udany rok dla naszej grupy. Wraz z nowymi członkami, którzy w pełni zintegrowali się z grupą, a także pozostałymi partnerami, udało się osiągnąć wzrost na poziomie 22% w stosunku do roku poprzedniego. Jest to wynik rekordowy. Dzięki temu wzrosły również obroty dostawców grupy, o 10,5%. Udało nam się także dokonać rozbudowy sieci warsztatowej Groupauto. Było to jednym z naszych flagowych celów, gdyż służy zapewnieniu naszym członkom i dostawcom bazy klientów. Globalna koncepcja Euro Warsztatów dla samochodów osobowych powitała 255 nowych członków i jest aktualnie obecna w 22 krajach łącząc razem dokładnie 5 648 warsztatów. W ubiegłym roku rozszerzyliśmy także swoją obecność w Ameryce Południowej, rozwijając swój koncept w Argentynie. Sieć warsztatowa Top Truck została z kolei powiększona o 24 warsztaty i licząc razem 1072 warsztaty jest aktualnie obecna w 16 krajach, w tym od niedawna w Finlandii.

Co było Pana zdaniem najważniejszym wydarzeniem/zmianą/tendencją minionego roku na globalnym niezależnym rynku motoryzacyjnym?

Na pewno postępująca koncentracja na niezależnym rynku europejskim ma duży wpływ na rynek globalny. Koncentracja siły nabywczej, działania dystrybutorów i ich zrzeszanie się w grupach krajowych czy międzynarodowych – to wszystko ma wpływ na nowe szanse i wyzwania dla dostawców, jak i dystrybutorów. Wejście kilku producentów pojazdów do sektora IAM (OES staje się IAM) może potencjalnie zmienić sytuację konkurencyjną na wielu rynkach.

Niemniej ważny w kontekście ubiegłorocznych wydarzeń jest także rosnący wpływ nowych technologii na rynek motoryzacyjny. Zagrożenia i możliwości związane z wprowadzeniem przepisów dotyczących systemów e-Call i telematyki zostały wreszcie zauważone i dostrzeżone przez uczestników rynku IAM. Świadomość, że tylko polityczne regulacje mogą przynieść sprawiedliwe rozwiązania dla niezależnego rynku, skutkuje znacznie większym poparciem dla lobby aktywistów organizacji FIGIEFA, działających w Brukseli. Niezbędne jest także podobne zaangażowanie na poziomie krajowym.

Czym różni się Groupauto od innych grup zakupowych, działających na międzynarodowym rynku?

Groupauto jest skonstruowana w specyficzny sposób. Nasi członkowie to mniejsze, działające na szczeblu krajowym grupy zakupowe i marketingowe, reprezentujące przeważnie pewną liczbę dystrybutorów w obrębie swojego państwa czy rynku. Ponadto Groupauto zobowiązała się do ograniczonego wyboru dostawców premium, którzy nie są aktywni w zakresie tzw. „marek własnych” czy sektora budżetowego. Ponadto, nasze sieci warsztatowe, zarówno w sektorze osobowym jak i ciężarowym, pracują pod tą samą marką i kolorami na całym świecie, co jest unikatowe. Warsztaty te stanowią znakomitą bazę klientów dla naszych członków oraz dostawców.

Jakie są główne cele grupy na rok 2017?

Nasze najważniejsze cele na bieżący rok skupiają się na dalszym rozwijaniu sieci Groupauto w Ameryce Południowej oraz w Chinach, uruchomieniu projektu Groupauto Telematics na rynku europejskim i kontynuowaniu realizacji programu lojalnościowego „LP14” wraz z wybranymi dostawcami oraz członkami organizacji.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Gość, 19 kwietnia 2017, 18:09 17 0

Droga redakcjo, prosimy o artykuł (okraszony odpowiednimi liczbami) na temat działalności Groupauto w Polsce. Poczynania rzeczonej grupy zakupowej w Ameryce Łacińskiej z pewnością są ekscytujące, jednak przede wszystkim, odważę się wypowiedzieć w imieniu również innych czytelników, interesuje nas krajowe podwórko. Pozdrawiam

Odpowiedz