Finał 23. edycji OTWS na Motor Show

, 14 kwietnia 2017, 14:20

Podczas Poznań Motor Show odbył się finał 23. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Samochodowej. Wzięło w nim udział 255 uczniów z 63 szkół z całej Polski.

Od kilku lat ważnym elementów targów Motor Show w Poznaniu jest finał OTWS. W turnieju biorą udział trzyosobowe reprezentacje szkolne (osobno w kategorii techników i szkół zawodowych) . Po kilku miesiącach przygotowań na początku kwietnia przychodzi czas na rywalizację.

– Rywalizacja motywuje do sięgnięcia po podręcznik, więc jest dobra – komentuje Andrzej Bróździński z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Nidzicy, który do Poznania przyjechał z trójką uczniów technikum i trójką uczniów szkół zawodowych.

– Uważam, że mam dobrą wiedzę na temat motoryzacji. Tutaj mogę sprawdzić się na tle kolegów z innych szkół – dodaje Patryk Mularczyk, uczestnik.

Pierwszym etapem konkursu jest test wiedzy teoretycznej.

– Poziom turnieju z roku na rok wzrasta. Wiedza młodych uczniów jest naprawdę imponująca. Zaskoczeniem dla nas było m.in. to, jak sprawnie i prawidłowo uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące chociażby automatycznych czy zautomatyzowanych skrzyni biegów. Pytania na teście teoretycznym dotyczyły całej motoryzacji – opowiada Sławomir Bochniak, nauczyciel z Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku. Ta szkoła jest głównym organizatorem tego turnieju.

Po części teoretycznej najlepszych pięciu uczestników z techników i szkół zawodowych zaproszono do udziału w teście praktycznym.

– Zapis w CV młodego człowieka o dobrym miejscu w takim konkursie to ważna rzecz. Dziś pracodawcy szukają ludzi z inicjatywą, którzy dają z siebie więcej niż minimum – komentuje Rafał Sosnowski, prezes Stowarzyszenia Techniki Motoryzacyjnej, właściciel firmy Sosnowski – jednego z licznych sponsorów turnieju OTWS.

– Uczestnicy turniejów takich jak ten to bardzo dobre zaplecze dla pracodawców. Co więcej, ci pracodawcy są tutaj na miejscu. Spotykają się z nimi już podczas finału – mówi Kuba Bielak, dziennikarz i ekspert motoryzacyjny, który po raz trzeci wspiera turniej.

Dziennikarz TVN Turbo i prowadzący Akademię Bezpiecznej Jazdy podkreśla, że wszystkie działania motywujące uczniów do dodatkowej nauki zawsze warte są uwagi.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej odbył się po raz 23. Początki turnieju sięgają lat dziewięćdziesiątych. Wówczas Zespół Szkół Samochodowych w Gdańsku zorganizował pierwszy konkurs wewnątrzszkolny. Po latach zaproszono do udziału uczniów z innych szkół, a od roku szkolnego 2011/2012 turniej zyskał rangę konkursu ogólnopolskiego i zupełnie nowy wymiar . Sponsorzy, wśród których są m.in. firmy zrzeszone w STM i Międzynarodowe Targi Poznańskie, wznieśli OTWS na inny poziom organizacyjny.  Pula nagród w ostatnich latach sięga natomiast 200 tysięcy złotych każdego roku.

Zwycięzcy

W ranking szkół w tym roku zwyciężyli uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, przed uczniami ze szkoły organizatora – ZSS w Gdańsku. Indywidualnie miejsce pierwsze w kategorii szkół technicznych zajął Kamil Wiśniewski z Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, a w kategorii szkół – Sebastian Wierzbicki z Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

Pełne wyniki

Uczniowie techników:

1.      Kamil Wiśniewski, ZSS w Bydgoszczy

2.      Rafał Łacheta, ZS nr 4 w Tomaszowie Lubelskim

3.      Jędrzej Jabłoński, ZS CKU w Gronowie

Uczniowie szkół zawodowych:

1.      Sebastian Wierzbicki, ZS nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej

2.      Arkadiusz Bugzel, ZSP w Jarocinie

3.      Michał Kuc, ZSS Elbląska w Gdańsku

Ranking szkół:

1.      ZSS w Bydgoszczy

2.      ZSS Elbląska w Gdańsku

3.      Regionalne CEZ w Biłgoraju

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!