Świat Motoryzacji 2/2021

, 4 marca 2021, 14:47

W wydaniu Świata Motoryzacji nr 2/2021, które dostępne jest na stronie www.swiatmotoryzacji.com.pl i w każdej chwili można sobie je z niej ściągnąć, znalazło się wiele interesujących tekstów.

Oto krótka informacja o kilku wybranych:

 • Cyber kradzieże samochodów i ich danych – Nowoczesne samochody coraz częściej korzystają z rozwiązań telekomunikacyjno-informatycznych. Coraz częściej można też pojazdami sterować zdalnie, za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Wiążą się z tym jednak pewne zagrożenia.
 • Zakupy części w czasach pandemii –  Mniej napraw związanych z dużym przebiegiem, większe zapotrzebowanie na części warunkujące rozruch silnika – przedstawiciele sieci ProfiAuto wskazali najważniejsze trendy dotyczące sprzedaży części samochodowych w 2020 roku. Dane dotyczące stycznia pokazują, że znajdują one kontynuację w 2021 roku.
 • Więcej punktów, szybciej nagrody – Do końca marca zakupy wszystkich produktów Valeo z kategorii sprzęgieł do samochodów osobowych (zarówno zestawy Valeo jak i podzespoły Valeo oraz FTE) będą premiowane podwójnymi punktami w programie lojalnościowym Valeo Specialist Club.
 • Jak wymienić stary sprzęt i zatrzymać gotówkę – Inter Cars przygotował dla swoich klientów ofertę, która ma im pozwolić dobrze przygotować się do wiosennych prac serwisowych, a jednocześnie zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w dobie niepewnej przyszłości związanej z COVID-19.
 • Narva z pełną gamą retrofitów LED – Pod marką Narva oferowana jest już pełna gama retrofitów LED do zewnętrznego i wewnętrznego oświetlenia pojazdów. Można je stosować w instalacjach 12 i 24V.
 • Wszechstronna czołówka – Jedną z podstawowych cech lampy warsztatowej powinna być jej ergonomia. Philips zapewnia, że jego lampa o symbolu HL22M wyróżnia się pod tym względem wieloma rozwiązaniami.
 • Dayco przestrzega – Firma Dayco przestrzega przed zamianą jej nowego paska rozrządu 941162 i będącego od dłuższego czasu w ofercie paska 941096, choć mają one taką samą liczbę zębów o identycznym profilu.
 • Total do układu wspomagania – Chociaż płyn w układzie kierowniczym pracuje w znacznie mniej wymagających warunkach niż np. olej silnikowy, również musi odznaczać się określonymi właściwościami i podlega okresowej wymianie.
 • Jaki olej do sprężarki klimatyzacji – Dla trwałości i niezawodności sprężarki klimatyzacji kluczowe znaczenie ma właściwy dobór oleju, którym jest smarowana.
 • 5 mitów na temat technologii start-stop – Choć system start-stop wymyślony został całe lata temu i obecnie spotkać go można w wielu samochodach, wciąż zdania na jego temat bywają podzielone. W efekcie krąży na jego temat wiele niesprawiedliwych mitów.
 • OSRAM do akumulatorów – Firma OSRAM wprowadziła do oferty urządzenia do obsługi i wspomagania akumulatorów. Są to inteligentne prostowniki i boostery, inaczej zwane jump starterami, czyli bezprzewodowe urządzenia, które umożliwiają szybkie uruchomienie samochodu z wyładowanym akumulatorem, bez konieczności użycia kabli i korzystania z pomocy innego auta.
 • Akumulator, pandemia i zima – W czasach pandemii wielu kierowców rzadziej korzysta z samochodu. Niektóre akumulatory nie wytrzymały dłuższej bezczynności i po pierwszym, mocniejszym ataku zimy przestawały działać prawidłowo.
 • Hamulce bez miedzi –  Hamulce nie tylko mają skutecznie hamować, ale również nie szkodzić środowisku. Właśnie dlatego z mieszanek stosowanych do produkcji okładzin hamulcowych eliminowana jest miedź, która przez dziesięciolecia stanowiła jeden z najważniejszych składników.
 • Awaria hybrydowa – Ludzka niefrasobliwość potrafi sprokurować awarię, której nie przewidują algorytmy systemu samodiagnostycznego samochodu. Wówczas podpowiedzi dotyczące zarejestrowanych błędów jedynie pośrednio mogą naprowadzić na przyczyny awarii. Przydaje się wtedy nieszablonowe myślenie oraz doświadczenie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!