Świat Motoryzacji 1/2021

, 1 lutego 2021, 13:48

W wydaniu Świata Motoryzacji nr 1/2021, które dostępne jest na stronie www.swiatmotoryzacji.com.pl i w każdej chwili można sobie je z niej ściągnąć, znalazło się wiele interesujących tekstów.

Oto krótka informacja o kilku wybranych:

 • Common rail – co przytrafić się może – Układ common rail stał się już tak
 • Właściwości i klasy płynów hamulcowych
 •  powszechnym rozwiązaniem, że zdobycie odpowiednich kompetencji pozwalających na obsługę tego systemu jest dla warsztatów koniecznością.
 • Łańcuchy rozrządu – Łańcuchy rozrządu stosowane we współczesnych silnikach cieszą się opinią bardzo trwałych i niezawodnych. Zdarza się jednak, że i je trzeba wymienić.
 •  Płyn hamulcowy wysokiej jakości musi charakteryzować się właściwościami takimi jak niska ściśliwość, wysoka i stała temperatura wrzenia czy duża odporność na utlenianie. Kierowcy i mechanicy powinni więc zwracać uwagę na klasę DOT, która determinuje właściwości płynu hamulcowego.
 • Zajrzeć do bębnów – Hamulce bębnowe mają swoje wady i jedną zasadniczą zaletę. Są tańsze od hamulców tarczowych. Wszystko wskazuje więc na to, że w mniejszych, tańszych modelach rozwiązanie to będzie jeszcze długo stosowane.
 • Ostrożnie z czujnikami ABS – Wymiana łożyska koła, to w zasadzie rutynowa czynność obsługowa. Trzeba jednak pamiętać, że rutyna potrafi czasem zaszkodzić. Zawsze należy kierować się przewidzianą przez producenta procedurą naprawczą, by nie narobić sobie kłopotów, takich jak np. problemy z układami wspomagającymi kierowcę po wymianie łożyska koła.
 • Kolumnowe, najazdowe, słupowe – Popularne niegdyś w warsztatach samochodowych kanały już dawno ustąpiły miejsca podnośnikom, bo te znacznie ułatwiają pracę mechanikom. O ile oczywiście zostały odpowiednio dobrane.
 • Nowości do utrzymania czystości – W warsztacie na co dzień ma się do czynienia z trudnymi zanieczyszczeniami, takimi jak resztki olejów i smarów, czy pozostałości preparatów uszczelniających. Nie da się ich usunąć bez zastosowania specjalnych środków.
 • TYREinflate, czyli produkty OSRAM do opon – Firma OSRAM wprowadziła do swej oferty linię produktów przeznaczonych do obsługi ogumienia – TYREinflate.
 • Czyste powietrze we wnętrzu każdego auta – Użytkownicy samochodów z wyższej półki standardowo mają do dyspozycji całe mnóstwo urządzeń podnoszących komfort korzystania z pojazdu, w tym coraz częściej filtr poprawiający jakość powietrza we wnętrzu kabiny. Być może w przyszłości będzie on fabrycznie montowany także w skromniejszych autach, na razie jednak właścicielom takich samochodów pozostaje sięgnąć po kabinowy oczyszczać powietrza.
 • Zima diesla się ima – Niektóre awarie są trudne do wyjaśnienia, a to dla tego, że trzeba przeprowadzić żmudną diagnostykę. Rozwiązywanie problemu przypomina rozplątywanie żyłki w kołowrotku. Wszyscy wędkarze wiedzą, że to prawdziwa próba cierpliwości. No cóż, cierpliwość i wytrwałość to również cnota Warsztatowca.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!