Świat Motoryzacji 9/2020

, 5 października 2020, 11:42

W wydaniu Świata Motoryzacji nr 9/2020, które dostępne jest na stronie swiatmotoryzacji.com.pl i w każdej chwili można sobie je z niej ściągnąć, znalazło się kilka interesujących tekstów.

Oto krótka informacja o kilku wybranych:

 • Zmiana warty w SDCM – Największa organizacja w Polsce reprezentująca interesy przemysłu i rynku motoryzacyjnego wartego 150 mld zł i tworzącego blisko 330 tys. miejsc pracy, zapowiada zmiany. Alfred Franke, prezes SDCM, rozpoczął przygotowania do bezpiecznego przekazania sterów, zapewniając jednocześnie, że nadal będzie wspierał działalność Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.
 • Najpierw koło ratunkowe, potem nauka stylowego pływania – Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią COVID-19 nie odroczy działań związanych z wprowadzaniem Europejskiego Zielonego Ładu. Komisja Europejska uważa, że konsekwentne realizowanie tego programu jest najlepszym sposobem na odbudowanie unijnych gospodarek. Pogrążony w zapaści sektor motoryzacyjny ma duże wątpliwości co do tego optymizmu.
 • Podatek od… deszczu – Mało osób wie, choć wkrótce może się to zmienić, że w Polsce mamy tzw. podatek od deszczu. Dotychczas uiszczali go właściciele nieruchomości o wielkości powyżej 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, z czego 70 procent wyłączone zostało „z powierzchni biologicznie czynnej”. Mówiąc po ludzku, podatek trzeba płacić, jeśli budynek, garaż, taras, brukowany parking lub podjazd itp. zajmują łącznie 70 procent powierzchni działki, przez co zmniejsza się retencja wody. Niedługo liczba działek objętych podatkiem ma wzrosnąć dwudziestokrotnie.
 • IX Mistrzostwa Mechaników – internetowe całkowicie – Finał IX Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników z powodu pandemii koronawirusa został przeniesiony do internetu i pod wieloma względami zasłużył sobie na miano pioniera wśród konkursów edukacyjnych.
 • Szybszy kontakt poprzez Katalog Online – Inter Cars wdrożył nowe narzędzie do komunikacji – czat, który umożliwia szybszy i znacznie sprawniejszy kontakt pomiędzy klientem a pracownikiem dystrybutora.
 • Sklep internetowy dla klientów indywidualnych – Elit Polska uruchomił sklep internetowy dla klientów indywidualnych. W asortymencie sklepu znajdują się wszystkie produkty dostępne na co dzień w oddziałach Elit. Znalezienie odpowiedniej części umożliwia intuicyjna wyszukiwarka, w której wprowadza się podstawowe dane samochodu.
 • Iridium IX, czyli lepsze osiągi – Od pojawienia się pierwszych świec zapłonowych z elementami z metalu szlachetnego minęło już ponad 30 lat. Początkowo używano platyny. Dziś stosuje się również elektrody wykonane z irydu, które oferują najwyższe parametry zapłonu i wyjątkową trwałość.
 • Szkodliwy olej do dwusuwów – Wciąż jeszcze można spotkać się opinią o zbawiennym wpływie oleju do silników dwusuwowych (2T) dodanego do oleju napędowego. Zastosowanie go ma polepszać smarowanie pompy wysokiego ciśnienia i wtryskiwaczy oraz poprawiać kulturę pracy silnika. Jednak w przypadku co nowocześniejszych diesli dodatek taki bardzo źle wpływa na trwałość powszechnie montowanego przy nich filtra DPF.
 • MOOG wprowadza Hybrid Core – Firma MOOG opracowała nową technologię Hybrid Core. Wyprodukowane zgodnie z nią przeguby kulowe cechują się znacznie zwiększoną wytrzymałością i trwałością.
 • „Twarde” i „miękkie” klocki hamulcowe – Wielu kierowców używa pojęć „klocki twarde, klocki miękkie” nie wiedząc jednocześnie co dokładnie kryje się pod nimi. Tymczasem należy rozróżnić twardość klocków jako odczucie kierowcy i jako właściwość materiału.
 • Jesienne nowości Philipsa – W połowie września powinna rozpocząć się kolejna edycja targów Automechanika we Frankfurcie, na których branża automotive tradycyjnie prezentuje swoje nowości. Z oczywistych przyczyn wydarzenie to zostało odwołane, co jednak nie zmieniło planów firmy Philips.
 • Efekt domina – Każdy warsztat przerabiał nie raz awarię, której bezpośrednia przyczyna pociągnęła za sobą łańcuch przyczynowo-skutkowy, a mówiąc mniej zawile, doprowadziła do niezłego bigosu. W takich sytuacjach niezbędne okazuje się doświadczenie i umiejętność kojarzenia, które w warsztacie przydają się nie mniej niż specjalistyczne wyposażenie.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!