Świat Motoryzacji 6/2020

, 3 lipca 2020, 11:49

W wydaniu Świata Motoryzacji nr 6/2020, które dostępne jest na stronie swiatmotoryzacji.com.pl i w każdej chwili można je na niej przeczytać lub sobie z niej ściągnąć, znalazło się wiele interesujących tekstów.

Oto krótka informacja o kilku wybranych:

 • Nowy JPK_VAT jednak nie od lipca – Obowiązek stosowania nowego JPK_VAT został przesunięty dla wszystkich podatników z 1 lipca na 1 października br. – poinformowało Ministerstwo Finansów.
 • Postulaty branży motoryzacyjnej w pałacu prezydenckim – Tematem ostatniego posiedzenia Rady ds. Przedsiębiorczości, które odbyło się w pałacu prezydenckim, była motoryzacja. Szefowie motoryzacyjnych organizacji branżowych omówili sytuację branży w czasach koronawirusa i przedstawili postulaty, które poprawiłyby sytuację firm z sektora automotive.
 • Lokomotywa europejskiej gospodarki na zakręcie – Na wybuchu pandemii koronawirusa cierpi cała motoryzacja. Większość producentów pojazdów i części motoryzacyjnych, w tym firmy działające w Polsce, musiało na kilka tygodni lub nawet miesięcy całkowicie zamknąć swoje fabryki. Ludzie obawiający się nie tylko zdrowotnych, ale i ekonomicznych skutków koronawirusa zrewidowali swoje plany zakupu nowych pojazdów, przez co stracili sprzedawcy aut. Spadki notują też niezależne warsztaty i dystrybutorzy części motoryzacyjnych.
 • Inter Cars wśród największych – Największy polski dystrybutor części zamiennych, należący również do ścisłej europejskiej czołówki w swej branży, znalazł się na wysokiej pozycji w kilku prestiżowych zestawieniach.
 • Wymiana oleju najczęściej w warsztacie – Niemal 75% kierowców deklaruje, że wymianę oleju zleca mechanikowi w warsztacie − wynika z badania, które na zlecenie marki Petronas przeprowadził w 2019 roku Instytut ARC Rynek i Opinia. Jeszcze większy odsetek respondentów (80%) chce, żeby podczas takiej wizyty mechanik doradził im, jaki olej wybrać. Warsztat, obok sklepu motoryzacyjnego, jest miejscem, w którym kierowcy najczęściej kupują olej.
 • Klimatyzacja w hybrydzie – Niektóre systemy aut hybrydowych istotnie różnią się od tych samych systemów w samochodach o napędzie wyłącznie spalinowym, przez co trzeba je obsługiwać w odmienny sposób i przy użyciu innych urządzeń.
  Odpowietrzenie układu common rail = Zapowietrzenie układu paliwowego silnika Diesla jest częstym problemem, który pojawia się przy okazji prac serwisowych. Po demontażu wtryskiwaczy lub pompy wtryskowej, a nawet wymianie filtra paliwa, może się okazać, że silnik nie chce się uruchomić, a wówczas konieczne jest odpowietrzenie.
 • Widełki wysprzęglające – nie czekać z wymianą – Awaria sprzęgła w samochodzie użytkowym oznacza zwykle dłuższy przestój pojazdu, przez co jest w dwójnasób kosztowna. Dlatego lepiej nie bagatelizować pierwszych symptomów niesprawności sprzęgła, jest wówczas szansa, że cała naprawa ograniczy się do wymiany widełek wysprzęglających, co można wykonać stosunkowo szybko.
  300 000 kilometrów testów – Przed wprowadzeniem na rynek klocki Textar są poddawane próbom, podczas których sprawdza się ich wszystkie kluczowe parametry.
 • Światło dla mechanika – Lampy robocze są nieodzownym elementem wyposażenia warsztatu samochodowego. Na rynku jest ich niezliczony wybór, co więcej niektórzy producenci oferują nawet kilkanaście modeli.
 • Firma Steinhof obchodzi 60-lecie – Firma Steinhof, należąca do czołowych producentów haków holowniczych w Europie oraz jeden z największych wytwórców klocków hamulcowych w Polsce, obchodzi w tym roku 60-lecie istnienia. Z tej okazji tarnowska spółka podsumowała dotychczasowe osiągnięcia.
 • Tajemnica martwego wentylatora – W pracy warsztatowca kluczową sprawą jest postawienie trafnej diagnozy. Rozpoznanie bojem, czyli wymiana części na chybił trafił, często kończy się spektakularną klapą. Metodyczne dociekanie i używanie głowy przynosi za to wiele korzyści.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!