Świat Motoryzacji 12/2017

, 2 stycznia 2018, 8:36

W wydaniu Świata Motoryzacji nr 12/2017, które powinno być dostępne w punktach największych polskich dystrybutorów, a na pewno znajduje się na stronie swiatmotoryzacji.com.pl i w każdej chwili można sobie je z niej ściągnąć, znalazło się wiele interesujących tekstów. Oto krótka informacja o kilku wybranych:

 • WOLĄ serwis z polecenia – Krótki czas naprawy jest ważniejszy od kosztów, a na wybór warsztatu wyraźnie wpływają opinie rodziny lub znajomych – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie producenta olejów silnikowych Mobil 1 wśród 4000 kierowców z Polski, Niemiec, Francji i Włoch..
 • Warsztat mały, możliwości duże – W małych warsztatach drzemie duży potencjał – udowadniają to wyniki audytów przeprowadzonych przez firmę Dekra Polska w ramach konkursu „Bezpieczny Warsztat”. Z zaprezentowanych danych jasno wynika, że małe, niezależne serwisy stawiają na rozwój i przede wszystkim są bezpieczne.
 • Audyt – narzędzie warsztatowe – Wiele serwisów samochodowych, które od lat prowadzą działalność, przyzwyczaja się do swojego wizerunku i wdrożonych procedur. Świat nie stoi jednak w miejscu, pojazdy robią się coraz bardziej skomplikowane, a ich użytkownicy wymagający. Wymusza to zmiany w pracy warsztatów. Najpierw jednak należy dokładnie ustalić, co trzeba zmienić.
 • Kolejna edycja Young Car Mechanic – Rozpoczął się pierwszy etap konkursu Young Car Mechanic. Wyłonione talenty powalczą o cenne nagrody i tytuł najlepszego młodego mechanika w 2018 roku.
 • Jak zapobiec problemom z akumulatorami i zyskać klientów – Najczęstszymi awariami zmuszającymi kierowców do nieplanowanych postojów i korzystania z usług pomocy drogowej czy przydrożnego warsztatu są szeroko rozumiane niedomagania silnika, uszkodzenia ogumienia oraz problemy z instalacją elektryczną. Na szczególną uwagę zasługuje instalacja elektryczna, choćby ze względu na swoistą symbiozę jej trzech elementów: akumulatora, rozrusznika i alternatora..
 • Czujniki w samochodzie – Aby coraz liczniejsze i coraz bardziej skomplikowane systemy elektroniczne montowane we współczesnych samochodach mogły w ogóle działać, potrzebują ogromnej ilości informacji. Płyną one z rozlicznych czujników.
 • Aby pasek działał niezawodnie – Nie ma co liczyć na długie i niezawodne działanie paska, zarówno wieloklinowego jak i zębatego, jeśli nie będą przestrzegane zasady jego obsługi i wymiany.
 • Napęd rozrządu w używanym aucie – Większość polskich kierowców decyduje się na zakup samochodów używanych – w 2016 roku sprzedano 476 tys. nowych pojazdów, jednocześnie było aż 1,96 mln ofert sprzedaży samochodów z drugiej ręki. Nabycie używanego samochodu zawsze niesie ze sobą ryzyko ujawnienia się poważnej usterki już po dokonanej transakcji, a jedną z groźniejszych jest awaria napędu układu rozrządu – przestrzegają eksperci firmy SKF.
 • O naprawach zawieszenia – Wina za niesprawne zawieszenia eksploatowanych w naszym kraju samochodów rozkłada się na użytkowników aut, producentów pojazdów i serwisy naprawcze.
 • Sztuka montażu łożysk – Coraz częściej rozmaite łożyskowania wykonywane są tak, aby ich wymiana była maksymalnie prosta. Nie oznacza to jednak, że sztuka wymiany łożysk w tradycyjny sposób stała się już niepotrzebna.
 • Wymiana amortyzatorów w Fiacie 500 – Fiat 500 to kolejne auto, dla którego firma KYB przygotowała ilustrowaną instrukcje montażu amortyzatorów. Warto sie z nią zapoznać przed przystąpieniem do takiej operacji, bo w tym aucie nie jest ona wcale taka prosta.
 • Półosie – najpierw diagnoza – Niewielu użytkowników potrafi zidentyfikować i opisać problemy związane z niewłaściwym działaniem półosi napędowej. Obowiązek wczesnego rozpoznania uszkodzenia i poinformowania klienta o konieczności przeprowadzenia naprawy spoczywa zatem na warsztacie.
 • Uporczywe nawroty niemocy – Takie same objawy mogą mieć różne przyczyny. Niektóre bywają ukryte i trudne do wytropienia, choć są na wyciągnięcie ręki. Przydaje się wówczas zachowanie zdrowego dystansu do błędów zapisanych w pamięci sterownika i podbudowana doświadczeniem intuicja.

Dowiedz się więcej

Z Nowym Rokiem niepewnym krokiem
Z Nowym Rokiem niepewnym krokiem

W czasach Polski Ludowej odchodzący stary rok często przedstawiany był w rysunkach satyrycznych jako sterany staruszek podpierający się dziadowską lagą podróżną. Nowy Rok wyobrażany był zaś jako gładki, rumiany bobas, opasany szarfą z odpowiednią datą. Peerelowska propaganda starała się w ten sposób przekazać obywatelom, że kończący się rok, owszem nie był łatwy z powodu określonych, […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!