Świat Motoryzacji 9/2016

, 27 września 2016, 11:47

W wydaniu Świata Motoryzacji nr 9/2016, które cały czas jest dostępne na stronie swiatmotoryzacji.com.pl i w każdej chwili można sobie je z niej ściągnąć, znalazło się wiele interesujących tekstów. Oto krótka informacja o kilku wybranych:

 • Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego – Tegoroczny kongres będzie wyjątkowy, bowiem SDCM organizuje go po raz pierwszy jako formalny członek Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Części Motoryzacyjnych CLEPA, do którego przystąpiło w marcu. Teraz już zatem oficjalnie i statutowo reprezentuje interesy producentów części motoryzacyjnych nie tylko na rynku wtórnym, ale również we wszystkich aspektach związanych z przemysłem.
 • Connected repair, czyli komunikujące się urządzenia – Dzięki nowemu rozwiązaniu firmy Bosch sprawiającemu, że poszczególne urządzenia diagnostyczne komunikują się ze sobą oraz mają dostęp do internetu, serwisowanie pojazdów ma być efektywniejsze.
 • Nowa wersja portalu F-M Campus – Federal-Mogul Motorparts uruchomił nową wersję portalu F-M Campus z modułem interaktywnych szkoleń.
 • Czujniki położenia wału od Delphi – W szerokiej gamie elementów elektronicznych oferowanych przez Delphi ważne miejsce zajmują czujniki położenia wału korbowego i wałka rozrządu. Są wśród nich czujniki wykorzystujące trzy rozwiązania technologiczne.
 • Usterki pomp paliwa – Elektryczne pompy paliwa nie są szczególnie awaryjnymi elementami. Niemniej one również potrafią odmówić posłuszeństwa.
 • Co szkodzi paskom – Każda poważniejsza awaria paska wieloklinowego wykorzystywanego do napędu osprzętu silnika jest równoznaczna z unieruchomieniem samochodu. Dlatego należy zadbać, by pasek pracował długo i niezawodnie.
 • CBR BIO, czyli łatwiejszy odbiór odpadów – CBR BIO to elektroniczny program do obsługi gospodarki odpadami, oferowany przez Inter Cars. Powstał, by uprościć proces ich odbioru.
 • Regeneracja filtra cząstek stałych – Zaostrzenie norm emisji spalin dla pojazdów z silnikami Diesla zmusiło konstruktorów do wprowadzenia pod koniec lat 90. Filtra cząstek stałych (FAP, DPF) oczyszczającego gazy spalinowe z cząstek sadzy i popiołu. Rozwiązanie to pozwoliło wyeliminować emisję czarnego dymu z układu wydechowego, ale też stało się utrapieniem dla użytkowników samochodów.
 • Zakup klocków hamulcowych z akcesoriami montażowymi – Układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych układów samochodu. We współczesnych pojazdach pełni nie tylko rolę układu bezpieczeństwa, czyli odpowiedzialnego za zatrzymanie pojazdu i za unieruchomienie go w czasie postoju, ale także coraz częściej współpracuje z systemami komfortu.
 • Sportowe tylko do sportu – Na pierwszy rzut oka wiele części wykorzystywanych w samochodach rajdowych nie różni się znacząco od ich „cywilnych” wersji. Dla osób niezwiązanych na co dzień z motorsportem mogą się one wydawać wręcz identyczne. Tymczasem części przeznaczone do sportowego wyczynu często zupełnie nie nadają się do normalnej jazdy. Dobrym przykładem są klocki hamulcowe.
 • O kontrolce, która gasnąć nie chciała – Ustalenie przyczyn niektórych niedomagań wymaga pewnego doświadczenia oraz dysponowania odpowiednim wyposażeniem.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!