Świat Motoryzacji 2/2015

, 27 lutego 2015, 9:07

W wydaniu Świata Motoryzacji nr 2/2015, które być może jest jeszcze dostępne w filach największych polskich dystrybutorów części zamiennych, a na pewno można je przeczytać na stronie www.swiatmotoryzacji.com.pl lub sobie z niej ściągnąć, znalazło się wiele interesujących tekstów. Oto krótka informacja o kilku wybranych:

 • Bosch przejmuje ZF Lenksysteme – Grupa Bosch sfinalizowała przejęcie od firmy ZF Friedrichshafen pozostającego w jej władaniu pakietu udziałów w spółce joint venture ZF Lenksysteme GmbH (ZFLS). Tym samym Bosch stał się jedynym właścicielem tej spółki. Ma ona zmienić nazwę na Robert Bosch Automotive Steering GmbH.
 • Obalony koronny argument – Niemiecki automobilklub ADAC ujawnił lukę w systemach Connected Drive BMW. Przez ich niedoskonałość złodzieje mogli włamywać się do samochodów, a także wykradać dane pokładowe, nie pozostawiając po sobie śladów. Tym samym obalony został koronny argument za zamkniętymi systemami telematycznymi.
 • Mistrzostwa Mechaników – termin eliminacji i pytania – Znany jest termin eliminacji do finału IV Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Rywalizacja zespołów rozpocznie się 10 marca (wtorek) o godzinie 12.00 na stronie internetowej www.mobil.pl. Organizatorzy ujawnili także dwa pytania z tegorocznego testu. Finał konkursu odbędzie się podczas targów Motor Show 2015 w Poznaniu.
 • Setne urodziny ZF – ZF Friedrichshafen AG obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. Niewielka firma działająca w branży lotniczej wyrosła z czasem na międzynarodowego potentata technologicznego, zaangażowanego w działalność na światowym rynku pojazdów. Swój sukces ZF zawdzięcza innowacyjnym technologiom, a także udanej ekspansji na nowe rynki i trafionym przejęciom. W tym roku koncern stanie się jednym z trzech największych dostawców branży motoryzacyjnej na świecie.
 • Popyt na naukę – Ponieważ zapotrzebowanie na doskonalenie zawodowe pracowników warsztatów wciąż rośnie, dział szkoleń technicznych Inter Cars planuje w tym roku zwiększyć liczbę szkoleń i wprowadzić nowe ich tematy, zarówno biznesowe, jak i produktowe oraz techniczne.
 • Zawory EGR i czujniki EGT – Przy każdym współczesnym silniku znajduje się wiele rozmaitych czujników i urządzeń, gdyż inaczej nowoczesne jednostki napędowe nie byłyby tak wydajne albo nie miałyby szans sprostać normom czystości spalin. Wśród owych czujników znajdują sie się m.in. zawory EGR oraz czujniki EGT.
 • Podobne, ale nie zamienne – Kupując jakiekolwiek części potrzebne do naprawy samochodu ze wszech miar wskazane jest wcześniejsze sprawdzenie w dobrych katalogach, czy rzeczywiście będą one pasowały do danego egzemplarza auta. Dotyczy to w szczególności części silnikowych, gdyż stosunkowo często zdarza się, że bywają one modyfikowane i ich nowa wersja wcale nie musi być zamienna ze starą.
 • Delphi aktualizuje – Pojawiła się aktualizacja programu diagnostycznego Delphi R3.2014, która zwiększa jego możliwości, a także ułatwia i przyspiesza pracę.
 • Nowe filmy KYB – Podobno jedno zdjęcie niesie więcej informacji niż tysiąc słów, cóż więc dopiero mówić o krótkim nawet filmie. Wychodząc zapewne z tego założenia firma KYB przygotowuje filmowe instrukcje montażu dostarczanych przez nią części.
 • Nowa gama, nowe rozwiązania – Z końcem 2014 r. do produkcji weszła nowa gama akumulatorów Exide i Centra kierowanych na rynek wtórny, a przeznaczonych do aut osobowych. Na sklepowych półkach możemy więc już znaleźć ulepszone technologicznie produkty obu marek, w tym akumulatory do pojazdów z systemem Start-Stop.
 • Niebezpieczne modyfikacje – Wszelkie przeróbki reflektorów samochodu są zabronione. Znaczną ostrożność trzeba wykazać nawet dobierając nowe żarówki.
 • Jumper i zespół wielousterkowy – Awarie, jak nieszczęścia, często chodzą parami. Czasem są ze sobą związane, a czasem nie, choć na pozór tak to wygląda. Łatwo się wtedy w tym gąszczu diagnostycznych zagadek zgubić. Pokazuje to przypadek pewnego Citroena Jumpera.

Dowiedz się więcej

Najszybsze zegarki świata
Najszybsze zegarki świata

Ostatnio w mediach odbywa się nagonka na miłośników porządnych zegarków. Gazety publikują zdjęcia polityków i ich „sikorów” z napisem „Swiss made” za parędziesiąt tysięcy złotych. Prześladowani tłumaczą się, dość mętnie co prawda, że to pożyczone od kolegi, znalezione, kupione i zaraz sprzedane. A przecież powinni z godnością powiedzieć , że ich czas jest cenny, bo […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!