Świat Motoryzacji 11/2014

, 5 grudnia 2014, 8:38

W wydaniu Świata Motoryzacji nr 11/2014, które być może jest jeszcze dostępne w filach największych polskich dystrybutorów części zamiennych, a na pewno można je przeczytać na stronie www.swiatmotoryzacji.com.pl, znalazło się wiele interesujących tekstów. Oto krótka informacja o kilku wybranych:

Nabity w butelkę – Wydaje się, że powiedzenie „prawo jest po to, aby je łamać” cały czas jest aktualne i powszechnie stosowane. A osoby, które boleśnie odczuwają nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów, nie mogą liczyć na wsparcie stosownych instytucji. Tak przynajmniej wynika z przedstawionych w tekście perypetii pewnego właściciela samochodu, który uwierzył, że w naszym kraju działa rozporządzenie Komisji Europejskiej 461/2010 o wyłączeniach grupowych w motoryzacji (MV BER/GVO).
Fiskus przypilnuje warsztaty – Od 1 marca 2015 każdy warsztat samochodowy, niezależnie od wielkości obrotów, będzie musiał obowiązkowo wystawiać paragony. Zmiany w przepisach wprowadza nowe Rozporządzenie Ministra Finansów.
Kolejne centrum otwarte – Otwarte zostało kolejne regionalne centrum szkoleniowe powołane do życia w ramach programu „Młode Kadry” prowadzonego przez Inter Cars, wspieranego zaś przez liczne firmy dostarczające swe wyroby i usługi na wtórny rynek motoryzacyjny.
Moto-Profil coraz wyżej – Awans aż o 162 miejsca w głównym rankingu i bardzo dobra pozycja wśród 50 polskich firm o największym wzroście eksportu oraz największym udziale eksportu w przychodach – firma Moto-Profil, właściciel marki ProfiAuto i jedyny w Polsce członek grupy Temot International, po raz kolejny zanotowała skok na Liście 2000 przygotowanej przez redakcję „Rzeczpospolitej”.
Oferta skonsolidowana – Hella Gutmann Group przejęła spółkę joint venture Hella Nussbaum Solutions GmbH, umacniając w ten sposób swoją pozycję na rynku wyposażenia warsztatowego.
Wymień stary tester, aktualizuj oprogramowanie – Trwa podwójna promocja Delphi związana z testerami diagnostycznymi tej firmy. W ramach jednej akcji można stare urządzenie zamienić na nowe, korzystając z drugiej, klient poza najnowszym oprogramowaniem zyskuje dodatkowe korzyści..
Obrotowe rysunki – Nowe rozwiązanie wprowadzone w elektronicznych katalogach marek Monroe i Walker znacznie ułatwia identyfikację kluczowych cech części. Szybciej można więc odnaleźć poszukiwany produkt, zminimalizowane zostaje też ryzyko pomyłki.
Mobil 1 czterdziestolatkiem – Czterdzieści lat temu na sklepowe półki trafił syntetyczny olej silnikowy Mobil 1. Od 1974 roku standardy w zakresie ochrony silnika i jakości olejów znacznie się zmieniły, w czym duża zasługa twórców Mobil 1 współpracujących z producentami pojazdów i zespołami wyścigowymi.
Uszkodzenia elementów silnika (8) – Kolejny z tekstów dotyczący charakterystycznych dla rozmaitych awarii śladów powstających na rozmaitych elementach silnikach. Tym razem o śladach na panewkach.
Aluminium, stal i nowe technologie – Wydawałoby się, że wszystko, co można było wymyślić w dziedzinie tłoków silnikowych, zostało już wymyślone. Federal Mogul pokazuje jednak, że wciąż można wprowadzać nowe rozwiązania technologiczne.
Jak się przebije, to się uszczelni – Firma Michelin zaprezentowała oponę samouszczelniającą. Ma być ona – wedle zapewnień producenta – odporna na skutki przebicia. Od przyszłego roku innowacyjne ogumienie przeznaczone do samochodów osobowych i dostawczych będzie dostępne na rynku.
Komfort za niewielką cenę – Niewielu właścicieli samochodów ma możliwość trzymania zimą auta w ciepłym garażu. Reszcie pozostaje po mroźnej nocy skrobać szyby i żyć w niepewności czy auto zapali. Albo, jeśli mają dostęp do gniazdka z prądem, zamontować w pojeździe ogrzewanie postojowe.
Jęki i inne dźwięki – Hałasy i dźwięki wydawane przez samochody mogą mieć wieloraką naturę. Czasem są charakterystyczne i od razu pozwalają łatwo stwierdzić ich przyczynę. Niektóre są jednak na tyle nietypowe, że ustalanie ich źródła przypomina nieco badanie zjawisk paranormalnych.

Dowiedz się więcej

Na Marsa
Na Marsa

Natknąłem się na ciekawą tabelkę przedstawiającą zmieniającą się w ciągu ostatnich dziesięcioleci cenę szklanki whisky. To zapewne tzw. whisky przeliczeniowa, która istnieje tylko statystycznie jak niegdyś rubel transferowy, więc nie ma co szukać za te pieniądze luksusowej single malt. Służy ona natomiast dobrze do pokazania spadku wartości amerykańskiej waluty. Otóż w roku 90. szklanka szkockiej […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!