Menu

Płyny chłodnicze

Z czego składają się nowoczesne płyny chłodnicze?

Nowoczesne płyny chłodnicze spełniają wymagania najnowszych silników, ale polecamy je także do starszych konstrukcji w tym klasyków i pojazdów zabytkowych. Najwyższej jakości glikole chronią przed zamarzaniem, a organiczne inhibitory korozji OAT utrzymują układy chłodzenia w dobrej kondycji.

Korki i zbiorniczki wyrównawcze cieczy chłodzącej w ofercie KAMOKA

Kolejne nowości od marki KAMOKA to tym razem zbiorniczki wyrównawcze cieczy chłodzącej dostępne w 25 różnych referencjach. Równolegle marka KAMOKA wprowadziła dostępne oddzielnie korki do zbiorniczków wyrównawczych.

Rdzenie na wymiar AVA Quality Cooling w technologii lutowania próżniowego

Firma AVA rozszerzyła swoją ofertę o kilka modeli chłodnic i gamę rdzeni do chłodnic wykonywanych z elementów aluminiowych łączonych ze sobą za pomocą technologii lutowania próżniowego (Vacuum Brazing Process).

Techniczna strona płynów chłodniczych – wywiad z Dyrektorem Boryszew ERG

Płyn chłodniczy to jeden z najczęściej lekceważonych płynów eksploatacyjnych podczas prac serwisowych w silnikach spalinowych. Wielu użytkowników samochodów nie wymienia go przez lata, o ile nie dochodzi do jego wycieku, a i mechanicy często traktują go po macoszemu.

Przegląd rynku płynów do chłodnic

Regularna wymiana płynu chłodniczego jest niezbędna dla prawidłowej pracy układu chłodzenia w samochodzie. O tej prawdzie często zapominają właściciele pojazdów, a uświadamianie im jej jest zadaniem mechaników. Jaki płyn do chłodnic najlepiej wybrać? Sprawdziliśmy ofertę polskiego rynku w tym zakresie.

Z wizytą w łódzkiej fabryce olejów VENOL

Marka olejów VENOL jest znana w środowisku motoryzacyjnym, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jej produkty powstają w Polsce, a konkretnie w fabryce w Łodzi, przy ul. Lodowej 107. Oleje z tej fabryki dostępne są na terenie całego kraju, ale także w 76 innych państwach. Doświadczenie łódzkiego zakładu pozwala zrozumieć specyfikę funkcjonowania […]

Serwis układu chłodzenia – utarte schematy kontra współczesne pojazdy

Bezpowrotnie minęły już czasy niezniszczalnych samochodów. We współczesnych autach producenci często nie przewidują naprawy głównej. Mała pojemność skokowa, wysoka moc z każdego litra pojemności, turbinki, turbiny i kompresory łączone w różnych konfiguracjach, a to wszystko zalane olejem 0w20 i wskazaniem jego wymiany co 30 tysięcy kilometrów, narażają na zerwanie filmu olejowego przy nawet niewielkim punktowym […]

SWAG: nowy projekt etykiet olejów i płynów eksploatacyjnych

Dwa lata temu podjęto decyzję o zmianie wizualizacji korporacyjnej marki SWAG, a teraz konsekwentnie nadszedł czas na dopasowanie etykiet płynów eksploatacyjnych (płyny do chłodnic i oleje).

Oleje ENEOS – zaawansowana japońska technologia

Poprzez dostawę specjalnych produktów do wszystkich najważniejszych globalnych producentów samochodów, olejów wlewanych do pojazdów w fabrykach i olejów oryginalnych, JXTG może poszczycić się imponującym poziomem jakości, który doskonale odzwierciedla cała gama produktów ENEOS. Dzięki wspólnym badaniom i pracy inżynieryjnej z japońskimi producentami motoryzacyjnymi wewnętrzny zespół badawczy JXTG (R&D) opracowuje doskonałe środki smarne wykonywane z zastosowaniem […]

We współczesnych układach chłodzenia nie stosuje się wody lecz płyny chłodnicze, które charakteryzują się znacznie niższą temperaturą krzepnięcia i wyższą temperaturą wrzenia. Wytwarzane są one najczęściej na bazie glikolu etylenowego lub propylenowego. Istnieje kilka popularnych typów płynów chłodniczych – IAT, OAT, HOAT. Popularna jest także klasyfikacja volkswagenowska, np. G12, G12+, G13 itd. Zadaniem mechaników jest wymiana płynu chłodniczego w samochodach klientów – warto zadbać, by była ona regularna. Kierowcy często skarżą się, że w ich autach ubywa płynu chłodniczego – często informuje ich o tym kontrolka. Wyciek to niejedyny potencjalny problem – zdarza się także, że w płynie chłodniczym pojawia się olej. Jak radzić sobie z tego typu usterkami? Dowiecie się z artykułów w tej kategorii. Znajdziecie tu także nowości asortymentowe producentów płynów chłodniczych.