Czym tak właściwie jest pojęcie Przemysł 4.0?

, 27 czerwca 2019, 16:04

Czym tak właściwie jest pojęcie, czy raczej idea Przemysł 4.0 (ang Industry 4.0)? Co to pojęcie oznacza w kontekście otaczającej nas rzeczywistości przemysłowej?

Te magiczne słowa słyszał na pewno każdy z nas, uczestników globalnej industrializacji, dla których jest to po prostu zbiorcze pojęcie oznaczające integrację inteligentnych maszyn, systemów oraz wprowadzanie zmian w procesach produkcyjnych mających w celu zwiększania wydajności wytwarzania oraz wprowadzenie możliwości elastycznych zmian asortymentu. Przemysł 4.0 dotyczy nie tylko technologii, ale też nowych sposobów pracy i roli ludzi w przemyśle.

Skąd pojęcie Przemysłu 4.0? Dlaczego mówi się o czwartej rewolucji przemysłowej? W dotychczasowej historii rozwoju przemysłu, kamienie milowe oznaczały zazwyczaj radykalną albo fundamentalną zmianę technologii. Coś co wnosiło zasadnicza zmianę w dotychczasowym systemie produkcyjnym, redystrybucyjnym, materiałowym czy zarządczym.

  • Przemysł 1.0 – mechanizacja – wynalezienie i wdrożenie silnika parowego wprowadziło produkcję w erę industrializacji,
  • Przemysł 2.0 – elektryfikacja – to właśnie elektryczność wyparła silniki parowe, zaś linie produkcyjne mogły wytwarzać towary w dużych seriach.
  • Przemysł 3.0 – cyfryzacja – coraz bardziej wydajne komputery i układy przetwarzania danych umożliwiły sterowanie maszynami za pomocą oprogramowania,
  • Przemysł 4.0 – integracja systemów i tworzenie sieci; Przemysł 4.0 integruje ludzi oraz sterowane cyfrowo maszyny z Internetem i technologiami informacyjnymi.

Pojęcie Przemysłu 4.0 oznacza zatem unifikację świata rzeczywistego maszyn produkcyjnych ze światem wirtualnym Internetu i technologii informacyjnej. Ludzie, maszyny oraz systemy IT automatycznie wymieniają informacje w toku produkcji – w obrębie fabryki oraz w obrębie różnych systemów IT działających w przedsiębiorstwie.

Firmy produkcyjne, niezależnie od swojej wielkości, kładą coraz większy nacisk na efektywność produkcji i możliwie jak najlepsze wykorzystanie parku maszynowego. W grę często wchodzą pojedyncze minuty, które pozbierane razem decydują o zysku, a czasami o przetrwaniu przedsiębiorstwa. Jednym z narzędzi w walce o efektywność jest wskaźnik OEE. Jego praktyczna użyteczność powoduje, iż jest on powszechnie wykorzystywany w działaniach usprawniających w obszarze utrzymania ruchu oraz jest jednym z elementów wykorzystywanych w ramach filozofii szczupłego wytwarzania (z ang. Lean Manufacturing).

Dlatego też we współczesnym zarządzaniu produkcją i szybkimi zmianami, współczynnik OEE jest bodajże najlepszym wskaźnikiem oceny stopnia wykorzystania parku maszynowego w systemie produkcji ciągłej. Potwierdzeniem tego faktu jest niemalże powszechna stosowalność tego parametru w przedsiębiorstwach o wysokim stopniu rozwoju. To podstawowa informacja dla idei Przemysłu 4.0 czy przedsiębiorstwo wdrożyło system monitoringu ciągłego procesów produkcyjnych (ewidencja czasu pracy, przestojów, kwalifikacja typu przestoju itp.) oraz system reprezentatywny system komputerowy, umożliwiający kalkulację wskaźnika OEE na poszczególnych liniach i poszczególnych urządzeniach w ramach linii produkcyjnej.

System Wesenseall dedykowany jest w dla firm produkcyjnych posiadający dowolny typ parku maszyny, zarówno nowoczesny sterowany numerycznie jak i starszego typu. Organizacje potencjalnie zainteresowane wdrożeniem systemu mogą, ale nie muszą mieć rozpoznaną, stosowaną czy w pełni wdrożoną koncepcję osiągania przewagi konkurencyjnej w oparciu o Lean Manufacturing celem wzrostu wartości biznesowej lub podążającej w duchu nurtu Industry 4.0.

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

REXI, 29 czerwca 2019, 9:08 0 0

Przemysł 5.0 - koniec świata, kompletna paranoja.

Odpowiedz