Podatek od sprzedaży detalicznej wchodzi w życie

, 3 sierpnia 2016, 11:42

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej. Wiadomo już od kiedy nowe rozporządzenie wejdzie w życie.

Zaakceptowany przez prezydenta podatek wejdzie w życie już 1 września 2016 r. Przewidywane wpływy do budżetu, jeszcze w tym roku mają wynieść około 470 mln zł. To o prawie półtora miliarda mniej niż zapowiadali przedstawiciele obecnego rządu w czasie kampanii wyborczej. Prace nad podatkiem trwały jednak o wiele dłużej niż zakładano. Znacznie większy przychód (około 2 mld zł) podatek ma wygenerować w przyszłym roku.

Ostateczne ustalenia w sprawie podatku są spójne z projektem, który opisywaliśmy w czerwcu. Opodatkowany zostanie przychód uzyskany ze sprzedaży detalicznej, czyli dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Z podatku wyłączony zostanie handel w internecie.

Obowiązywać będą dwie stawki podatku od obrotów w handlu:

  • 0,8 proc. od przychodów miesięcznych między 17 mln zł a 170 mln zł
  • 1,4 proc. od przychodów miesięcznych powyżej 170 mln zł.

 

Wysoka kwota wolna od podatku oznacza, że właściciele warsztatów nie zapłacą dodatkowej daniny. Duże firmy dystrybucyjne handlujące częściami w większości także unikną podatku. Wszystko za sprawą odejścia od pierwotnie zakładanej definicji franczyzy i sieci handlowych.

Dowiedz się więcej

Projekt podatku od sprzedaży detalicznej zaakceptowany. Czy warsztaty zapłacą?
Projekt podatku od sprzedaży detalicznej zaakceptowany. Czy warsztaty zapłacą?

Prace nad wprowadzeniem podatku od sprzedaży detalicznej powoli dobiegają końca. Rząd przyjął projekt zakładający wprowadzenie dwóch stawek daniny. Czas ucieka, a to sugeruje pośpiech przy wprowadzeniu nowych przepisów w życie. Kto zapłaci nowy podatek? Opodatkowany zostanie przychód uzyskany ze sprzedaży detalicznej, czyli dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Sprzedaż na rzecz przedsiębiorców nie […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Zenek, 4 sierpnia 2016, 9:26 0 0

i tego nie rozumiem, czym ustawodawca opierał wyłączenie "internetu" z opodatkowania ? Przecież tam jest kolosalna sprzedaż, a wzrośnie właśnie teraz jeszcze bardziej. Gdy pan Zenek z warsztatu zechce dalej kupować z rabatem jako warsztat, nie biorąc faktury , to wystarczy ,że dogada się ze sprzedawcą , iż będzie przez net robił zakupy - teraz nie musisz na alledrogo zakładać konat aby kupować na kilkadziesiąt tys miesięcznie. zanim fiskus sprawdzi komu to idzie....

Odpowiedz

tedi, 4 sierpnia 2016, 14:39 0 0

Zapłacą duze hurtownie jak sprzedają na paragon

Odpowiedz