„Jak ciepłe bułki” – sprzedaż nowych samochodów w 2016 r.

, 20 maja 2016, 10:01

Ubiegły rok zakończył się bardzo wysokim wynikiem sprzedaży nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych w Polsce. Sprzedaż nie hamuje i wszystko wskazuje na to, że tegoroczny rezultat będzie jeszcze lepszy.

Tempo wzrostu wzrasta

Rynek sprzedaży nowych samochodów rośnie i rośnie. Dynamika z pierwszych miesięcy roku została utrzymana, a nawet jeszcze zwiększona w kwietniu. Oznacza to, że Polacy kupują nowe auta nie tylko na wyprzedaży poprzedniego rocznika. W kwietniu 2016 r. sprzedano aż 39 827 sztuk samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t. Jest to najwyższy wynik kwietniowy od 11 lat. Ogółem od początku roku sprzedano o ponad 16% więcej pojazdów (158 464 sztuki) niż w analogicznym okresie roku 2015.

Co istotne, w kwietniu nastąpił zauważalny wzrost udziału w zakupach klientów indywidualnych. Stanowili oni o ponad 10% większą część wszystkich nabywców niż w czwartym miesiącu ubiegłego roku. Może to być efekt zmiany podejścia ze strony niektórych importerów, którzy wprowadzili do swoich ofert nowe warianty kredytowanego zakupu pojazdów, np. auto na abonament.

Jakie auta kupują Polacy?

Na rynku utrzymuje się status quo, jeśli chodzi o marki pojazdów, wybierane przez Polaków. Dominują Skoda i Volkswagen, który w marcu nawet odebrał siostrzanej marce palmę pierwszeństwa. W kwietniu wszystko wróciło do stanu najczęściej w ostatnich latach spotykanego – dominowała Skoda ze sporą przewagą nad innymi markami (4 468 rejestracji). Tym razem Volkswagena (3 061 sztuk) wyprzedziła także Toyota (3 571 sztuk). Analogicznie wygląda zestawienie trójki najpopularniejszych marek od początku 2016 r.

Najpopularniejsze modele na polskim rynku to w tym roku kolejno: Skoda Octavia, Skoda Fabia, Opel Astra, VW Golf, Toyota Auris, Toyota Yaris, Ford Focus, Skoda Rapid, VW Passat i Dacia Duster. Najpopularniejszym autem dostawczym na polskim rynku jest niezmiennie Fiat Ducato.

Dowiedz się więcej

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w 2015 r. Rekordowy grudzień.
Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w 2015 r. Rekordowy grudzień.

Łączna sprzedaż samochodów osobowych i lekkich dostawczych w 2015 roku przekroczyła barierę 400 tysięcy sztuk i była najlepsza od lat. Co ciekawe, miesiącem najlepszej sprzedaży pojazdów był grudzień. Był to też jedyny miesiąc w roku, w którym sprzedano ponad 40 tysięcy aut. W grudniu 2015, według danych Carmarket.com.pl, zarejestrowano 43 687 samochodów osobowych i lekkich […]

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w listopadzie 2015 r.
Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w listopadzie 2015 r.

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce stale rośnie. Początek wyprzedaży rocznika już w listopadzie przyczynił się do kolejnego znaczącego wzrostu. Sprzedano ponad jedną piątą więcej aut niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. W listopadzie zarejestrowano, według danych Carmarket.com.pl, 35 312 nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych. To ponad 20% więcej niż w analogicznym okresie roku […]

Optymizm przedsiębiorców w branży automotive
Optymizm przedsiębiorców w branży automotive

Podczas gdy w całym sektorze związanym z przetwórstwem przemysłowym ogólny klimat koniunktury kształtuje się na poziomie +5,0, w branży motoryzacyjnej wynosi aż +16,6 – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Różnica, wskazująca na optymizm w branży zajmującej się produkcją samochodów i części do nich, utrzymuje się już od początku roku i wiele wskazuje na to, że […]

Te samochody najczęściej sprowadzano do Polski w 2015 roku
Te samochody najczęściej sprowadzano do Polski w 2015 roku

W ubiegłym roku wzrosła nie tylko liczba nowych samochodów nabywanych przez Polaków, ale także liczba pojazdów używanych, sprowadzanych do naszego kraju. Polacy najchętniej sprowadzają samochody z Niemiec. Jakie? Na podstawie tysięcy zleceń transportu samochodów, raport na ten temat przygotował serwis Clicktrans.pl. Wynika z niego, że Polacy najchętniej sprowadzają samochody z Niemiec. Ich udział w 2015 […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

pola, 24 maja 2016, 13:18 0 0

I ja się zdecydowałam na nową avensis. W chodzeniu na czerniakowskiej wszystko już dogadaliśmy i teraz czekamy na odbiór.

Odpowiedz