Szykuje się poważna zmiana w podatkach. Czy branża jest gotowa?

, 17 lutego 2016, 12:50

Już od lipca, duże przedsiębiorstwa, a wśród nich firmy z branży motoryzacyjnej, czeka mała rewolucja w zakresie finansowo-księgowym. Jednolity Plik Kontrolny, który będzie miał na celu e-kontrolę przedsiębiorstw, zmusi wiele firm do poniesienia znacznych kosztów.

Nowe przepisy zobowiążą podatników do przekazywania danych z ksiąg podatkowych na żądanie organu podatkowego. Dane mają być ujęte w ujednoliconej formie elektronicznej nazwanej Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Na początek nowymi regulacjami zostaną objęci tylko duzi przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych. Mowa tu o firmach, które zatrudniają ponad 250 osób lub mają obroty przekraczające 50 mln zł. Z czasem, do 2018 roku, regulacje zaczną obowiązywać wszystkich przedsiębiorców.

Szczególny problem z dostosowaniem się do nowych przepisów będą mieć firmy, które korzystają jednocześnie z kilku systemów zarządzających finansami. Np. posiadające odrębny program dla ewidencji magazynowej i fakturowania. Aby wygenerować Jednolity Plik Kontrolny będą one musiały znaleźć sposób na zebranie danych w jeden spójny dokument.

Co więcej, aby być w stanie przygotować Jednolity Plik Kontrolny, przedsiębiorstwa będą zmuszone do wykonania aktualizacji posiadanego oprogramowania finansowo-księgowego, co wygeneruje koszty sięgające kilku tysięcy złotych. Nie ma jednak pewności, że wszyscy dostawcy tego typu oprogramowania, niezbędną aktualizację przygotują. Na jej stworzenie dostawcy rozwiązań informatycznych mają zaledwie cztery miesiące (konkretny projekt ogłoszono w połowie lutego). Dodatkowe koszty niesie ze sobą także konieczność sprawdzenia pliku przed jego wysyłką do kontroli.

Wprowadzona zmiana ma swój wzorzec na zachodzie Europy, gdzie elektroniczne systemy kontrolne zostały wprowadzone z powodzeniem (choć nie bez problemów dla przedsiębiorców). Szacuje się, że elektroniczna kontrola znacznie poprawi ściągalność podatków, wzbogacając budżet państwa o nawet kilkanaście miliardów złotych.

Dowiedz się więcej

Nowy podatek obniży bezpieczeństwo na drogach
Nowy podatek obniży bezpieczeństwo na drogach

Wprowadzenie podatku od sprzedaży detalicznej w obecnie proponowanym kształcie może negatywnie odbić się na jakości usług świadczonych na niezależnym rynku motoryzacyjnym oraz na bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Tak wynika z oświadczenia, jakie wydało SDCM. Stowarzyszenie przedstawiło też swoje uwagi do projektu ustawy. Odnosząc się wcześniej do projektu ustawy o podatku od handlu detalicznego z dnia […]

Nowy podatek dodatkowo obciąży paliwa? Już teraz podatki to ponad 50% ceny.
Nowy podatek dodatkowo obciąży paliwa? Już teraz podatki to ponad 50% ceny.

Proponowane obecnie przez Ministra Finansów rozwiązania nakładają bardzo duże obciążenia na handel paliwami. Oznacza to, że mimo niskich cen ropy, po wprowadzeniu podatku, ceny na stacjach mogą znacznie wzrosnąć. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, zrzeszająca główne podmioty działające w produkcji i handlu paliwami ciekłymi w Polsce, zaapelowała do rządu o uwzględnienie specyfiki handlu paliwami […]

Nowe ustalenia w sprawie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej
Nowe ustalenia w sprawie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej

Rząd przedstawił nowe, proponowane założenia czwartej już wersji projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Następuje powrót do pomysłu progresji handlowej. Założeń nie należy jednak traktować jako ostatecznych. Nowy pomysł rządu zakłada po części powrót do jednej z poprzednich wersji projektu, czyli do trzech stawek podatku od obrotów w handlu. Jeśli przedstawione założenia weszłyby w […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!