Tesla pozywa niemieckiego dostawcę części

, 22 stycznia 2016, 12:17

Jak donosi dziennik Wall Street Journal, Tesla Motors pozwała niemieckiego producenta części za fałszywe przedstawienie swoich możliwości stworzenia najbardziej charakterystycznego elementu nowej Tesli X – „sokolich drzwi”.

W wyniku nie stworzenia przez Hoerbiger Automotive Comfort Systems LLC trwałych i niezawodnych drzwi, producent samochodów elektrycznych musiał w ostatniej chwili zmieniać dostawcę, co doprowadziło do opóźnień w dostawie pojazdów.

Pozew Tesli przeciwko dostawcy, Hoerbiger, ma na celu zatrzymanie żądań kolejnych płatności ze strony niemieckiej spółki po tym, jak Tesla zrezygnowała ze współpracy w maju 2015 r. Tesla domaga się wypłaty odszkodowania oraz potwierdzenia, że nie złamała żadnych umów. Amerykański producent zapłacił 3 miliony dolarów za prototypowe części i opracowanie drzwi, jednak Hoerbiger domaga się dodatkowych płatności, do których – jak przekonuje Tesla – nie ma prawa.

Spośród kilku konkurujących przedsiębiorstw, to właśnie firmie Hoerbiger Tesla zleciła opracowanie podnoszonych drzwi dla najnowszego Modelu X. Jednak między lutym 2014 a majem 2015 roku Niemcy nie wyprodukowali prototypu, który spełniłby standardy Tesli. W pozwie można przeczytać, że prototypy Hoerbigera doznawały wycieków oleju, obwisały i przegrzewały się.

W maju 2015 r. Tesla porzuciła niemiecki projekt i zbudowała system elektromechanicznych drzwi oraz wybrała nowego dostawcę. Wiązało się to z dużymi kosztami, wynikającymi z konieczności przeprojektowania pojazdu oraz premii dla dostawcy za szybkie stworzenie poprawnie działających drzwi. Pierwotnie Model X miał być dostępny pod koniec 2013 r., następnie debiut przesunięto na pierwszą połowę 2015 r., aby datę premiery przesunąć na koniec 2015 r.
 

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!