Filtr kabinowy kontra alergeny

, 15 lipca 2015, 14:11

Sprawny filtr kabinowy to ważne wyposażenie samochodu w czasie wakacyjnych wyjazdów. Warto przypomnieć o tym fakcie klientom warsztatów. Dlaczego ten element jest tak istotny? Firma Valeo zapytała o to dra n. med. Piotra Dąbrowieckiego – specjalistę alergologa.

Zadaniem filtra kabinowego jest oczyszczanie powietrza wpadającego do kabiny samochodu przez układ wentylacyjny. W niektórych filtrach materiałem filtracyjnym jest złożony w harmonijkę papier o odpowiedniej wielkości porów. W filtrze Valeo ClimFilter Supreme występują dwie dodatkowe warstwy – aktywnego węgla i polifenolu. Dzięki nim możliwe jest zatrzymanie do 95 proc. zanieczyszczeń i alergenów, co też potwierdziły badania przeprowadzone w warunkach naturalnych pod patronatem RNSA (Reseau National de Surveillance Aerobiologique). Dlaczego warto zainwestować w taki filtr, jeśli jest się alergikiem?

dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista alergolog– „Każdy alergik-kierowca powinien dążyć do tego, żeby nie mieć objawów nieżytu nosa, ponieważ nadwyręża to zdolności psychofizyczne kierującego.” – przestrzega dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista alergolog.

Jego zdaniem, obowiązkowym wyposażeniem samochodu alergika jest klimatyzacja.

– „Okno otwarte w czasie jazdy działa jak odkurzacz, zasysając z zewnątrz alergeny. Sam jestem alergikiem i jeżdżąc w ten sposób na trasie Warszawa-Gdańsk zużywałem ciągle kilka paczek chusteczek higienicznych.” – wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki.

Przy zamkniętych oknach i włączonej klimatyzacji w kabinie krąży powietrze, które przeszło przez filtr kabinowy. Warto jednak zadbać także o czystość w kabinie.

– „Tapicerka to prawdziwy rezerwuar kurzu, a także żyjących w nim roztoczy i ich odchodów, które także są alergenami” – wskazuje dr Piotr Dąbrowiecki.

Do dokładnego sprzątnięcia wnętrza samochodu potrzebny jest odkurzacz o dużej sile ssania oraz preparat Alergoff Natural, który zlepia cząstki roztoczy i uniemożliwia wzbijanie się alergenu do atmosfery kabiny samochodu. Na marginesie, kupując nowy samochód, alergik powinien wybrać skórzaną tapicerkę, choćby to była tylko „sztuczna” eko-skóra. W przeciwieństwie do weluru jest ona łatwa do utrzymania w czystości.

Alergie trapią nie tylko dorosłych, ale coraz częściej także dzieci. Dziecko wprawdzie nie prowadzi samochodu i nawet w czasie najgorszego ataku kichania nie spowoduje wypadku, ale z drugiej strony może dekoncentrować kierowcę. To jeszcze jeden powód, aby zadbać o czyste i wolne od alergenów powietrze w kabinie samochodu. Swoboda oddychania to nie tylko poczucie komfortu dla podróżujących, ale realna poprawa ich bezpieczeństwa – dzięki temu, że kierowca może skoncentrować się wyłącznie na prowadzeniu samochodu.

Niezależne testy laboratoryjne wykazały skuteczność filtrów Valeo ClimFilter Supreme wobec alergenów na poziomie 92 procent. Ale filtr kabinowy nie może oczywiście zastąpić leczenia objawów alergii odpowiednimi lekami. Warto pamiętać, że starszej generacji leki antyalergiczne mają przeciwskazania dla kierujących pojazdami, ponieważ mogą powodować senność i osłabienie koncentracji. W przypadku cięższych alergii warto zawsze mieć przy sobie „pakiet kryzysowy”, w którym znajdą się leki antyhistaminowe, antyleukotrienowe i sterydowe. Według ostatnich badań, aż 12 mln Polaków cierpi na alergie.

Piotr Dąbrowiecki, doktor nauk medycznych, specjalista alergolog, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, dodaje:

– „Kabina samochodu jest miejscem szczególnej kumulacji alergenów, ponieważ układ wentylacyjny auta, nie zabezpieczony antyalergicznym filtrem przeciwpyłkowym, jest po prostu pułapką na pyłki. W takiej sytuacji u alergika pojawiają się objawy nieżytu nosa i spojówek oczu. Zaczyna się wycieranie nosa jedną ręką i kierowanie samochodem drugą. Oczy zaczynają łzawić, co z jednej strony ogranicza widoczność, a z drugiej – dekoncentruje kierowcę. W końcu dochodzi do salwy kichnięć, kilku czy kilkunastu z rzędu. Przy każdym kichnięciu odruchowo zamykamy oczy, czasami więc nawet przez 10 sekund alergik jedzie nie mając kontroli nad samochodem.”

Warunkiem skutecznego oczyszczania powietrza jest oczywiście regularna wymiana filtrów kabinowych. Maksymalny okres eksploatacji takiego filtra to rok lub 15 000 km przebiegu. W przypadku intensywnej eksploatacji w obszarach o dużym zapyleniu zalecane jest zwiększenie częstotliwości wymian. Wraz z wymianą filtra kabinowego zalecane jest też wykonanie dezynfekcji parownika i kanałów nadmuchowych. Aktualna oferta filtrów kabinowych Valeo zawiera 510 referencji co zapewnia pokrycie 93 proc. rynku samochodowego w Europie. Poza ClimFilter Supreme obejmuje ona też rodzinę  filtrów z węglem aktywnym ClimFilter Protect i ClimFilter Comfort. Piktogramy umieszczone na opakowaniach tych filtrów w prosty sposób objaśniają funkcje i korzyści wynikające z ich zastosowania.

Więcej na temat Valeo ClimFilter Supreme: https://www.youtube.com/watch?v=hN1HNCDZuHU

Dowiedz się więcej

175 nowości Valeo
175 nowości Valeo

Aż 175 nowych referencji do samochodów osobowych pojawiło się w czerwcu w ofercie Valeo. Poniżej szczegóły dotyczące nowości w poszczególnych liniach produktowych. Chłodzenie silnika Oferta chłodzenia silnika została poszerzona o 12 nowych referencji. Chłodnica – 11 ref.: FIAT Punto Evo 1.3; JEEP Cherokee (XJ), Wrangler II (TJ); KIA Carnival TT (GQ); NISSAN Tiida (C11X); OPEL […]

Rozwiązania Valeo dla systemów Start-Stop
Rozwiązania Valeo dla systemów Start-Stop

System Start-Stop jest już stosowany powszechnie w wielu nowych samochodach. Z założenia ma obniżać zużycie paliwa, a tym samym emisję dwutlenku węgla. W praktyce powoduje znaczne obciążenie niektórych podzespołów. Muszą one odznaczać się ponadprzeciętną odpornością. Euro, ustalone odgórnie normy emisji spalin wymuszają na konstruktorach jednostek napędowych opracowywania coraz nowszych rozwiązań. Do powstania jednego z nich […]

155 nowych referencji w ofercie Valeo
155 nowych referencji w ofercie Valeo

Wycieraczki hybrydowe z gamy First to najważniejsza nowość wśród wprowadzonych w sierpniu przez firmę Valeo referencji. Łącznie firma poszerzyła swoją ofertę o kolejne 155 referencji przeznaczonych do samochodów osobowych. Zmiany w ofercie obowiązują od 4 sierpnia 2015 roku i obejmują grupy produktów przeznaczonych do: układów chłodzenia i klimatyzacji, oświetlenia, układów zapłonowych, układów przenoszenia napędu, rozruszników […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!