Przeglądy aut na gwarancji, czyli czego boją się warsztaty? Wyniki ankiety.

, 2 lipca 2015, 14:25

Aż 44% warsztatów niezależnych nie wykonuje odpłatnych, okresowych przeglądów samochodów posiadających ważną gwarancję producenta. Duża część mechaników nie odmawia, ale ma pewne obawy związane z dalszym losem zbadanego pojazdu.

Fot. BoschKierowcy posiadający nowe auta, zazwyczaj obowiązkowe przeglądy gwarancyjne wykonują w ASO. Część z nich, kieruje się jednak do warsztatów niezależnych, które zgodnie z prawem również takie przeglądy mogą wykonywać. Mogą, ale nie muszą – sprawdziliśmy, jaka część warsztatów jest otwarta na tego typu usługi.

Ponad połowa przedstawicieli warsztatów niezależnych (56%), biorących udział w naszej ankiecie wskazała, że wykonuje odpłatne przeglądy samochodów z ważną gwarancją producenta. Jednak tylko 11,8% badanych stwierdziło, że ich pracy nie towarzyszą żadne obawy.

Nie od dziś wiadomo, że autoryzowane stacje obsługi często podważają jakość przeglądów wykonanych w niezależnym serwisie. Jest to częsty argument za odmową wykonania naprawy gwarancyjnej pojazdu. Bez względu na to, czy zastrzeżenia są słuszne czy nie, ewentualne związane z tym pretensje ze strony klienta rzutują negatywnie na wizerunek warsztatu niezależnego. 26,5% mechaników przyznało, że wykonuje przeglądy, ale boi się problemów z uznaniem ich przez ASO. Te same problemy są zaporą nie do przebycia aż dla 25% badanych, którzy klientów chcących wykonać przegląd odsyłają do konkurencji.

11,8% ankietowanych nie wykonuje przeglądów aut na gwarancji, tłumacząc to brakiem odpowiedniej wiedzy lub sprzętu warsztatowego. Z kolei z tych samych powodów, 17,6% wykonuje przeglądy tylko samochodów wybranych marek.

5% badanych udzieliło odpowiedzi "nie", podając własne wyjaśnienia. Dominowały argumenty związane z nastawieniem klientów – mechanicy obawiają się, że zostaną przez nich obarczeni odpowiedzialnością za ewentualne problemy z naprawą gwarancyjną w ASO. Część mechaników odpowiedziała, że ma wystarczająco dużo pracy z autami pogwarancyjnymi i po prostu nie musi zajmować się nowszymi.

Dowiedz się więcej

Przeglądy aut na gwarancji w niezależnych warsztatach – ankieta
Przeglądy aut na gwarancji w niezależnych warsztatach – ankieta

Warsztaty niezależne mogą wykonywać przeglądy pojazdów posiadających ważną gwarancję producenta. Wymaga to odpowiedniego przygotowania i kompetencji, a także cierpliwości – w przypadku ewentualnych problemów z naprawą gwarancyjną w ASO. W ankiecie pytamy, czy warsztaty chętnie przyjmują pod swój dach nowe samochody? Zachęcamy do udziału w naszej ankiecie oraz wpisywania komentarzy pod tym artykułem.   {uri:/ankietka/44}

Planujesz rozbudowę oferty swojego warsztatu? Ankieta.
Planujesz rozbudowę oferty swojego warsztatu? Ankieta.

Konkurencja na rynku warsztatowym jest tak duża, że aby uszczknąć wystarczająco duży kawałek tortu dla siebie trzeba działać aktywnie. Można np. rozbudowywać ofertę lub postawić na specjalizację. Nie są to zadania proste w rodzimych realiach, ale w końcu to do odważnych świat należy. W naszej ankiecie pytamy przedstawicieli warsztatów, czy mają zamiar zainwestować w poszerzenie […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

kierowca, 9 lipca 2015, 11:03 0 0

Co to za prawo ,którego ASO może bezkarnie nie przestrzegać? Co ma przegląd auta ,wymiana oleju i filtrów ,nic więcej nie robią do ew. uszkodzeń części czy wadliwego działania systemu sterowania. Jest to wybieg i próba zawłaszczenia klienta .Dlaczego klient w przypadku awarii auta ,które ma na gwarancji musi wykazywać się przeglądami. Rozumiem ,że w nowym aucie zatarł się silnik bo nie został na czas wymieniony olej .
Auto jak i wszystkie podzespoły są na gwarancji. W moim przypadku uszkodzone zostały łożyska w automatycznej skrzyni biegów ,które nie podlegały wymianie. Kazano mi zapłacić 32 tys. za skrzynię bo nie przyjeżdżałem na przeglądy. Skandal i oszustwo. Co ma filtr powietrza czy olej w silniku do uszkodzenia łożysk w skrzyni biegów ?

Odpowiedz

Anonim, 9 lipca 2015, 16:28 0 0

Problem polega na tym , ze to klient jest nieświadomy że ma "prawo" wykonywać przeglądy okresowew warsztatach niezależnych . Klienta trzeba edukować . Słabe jest to nasze lobby samochodowe .
Media nie są zainteresowane przekazywaniem takich informacji , nawet te motoryzacyjne .
Ja tłumaczę swoim klientom , że mają takie prawo i niech sami wybierają czy chcą wykonać przegląd w ASO - drożej o kilkaset złotych , czy u mnie naturalnie taniej o kilkaset złotych , bez stosowania cen dumpingowych , na fakturę vat , która jest konieczna w celu potwierdzenia wykonania czynności przeglądowych . Myślę , że problem leży w wystawianych rachunkach . Nadal jeszcze spora część warsztatów nie posiada kas fiskalnych . Dlaczego ? Odpowiedź znają tylko zainteresowani . Kto nie chce w prosty legalny sposób zarabiać pieniędzy ?
Zainteresowanych tematem pozdrawiam .
G.Ł.

Odpowiedz

Anonim, 11 lipca 2015, 7:38 0 0

Jakość stanowionego prawa w Polsce to jedno a egzekucja
przepisów to kolejny problem. Autoryzowane serwisy lekceważą
dyrektywy GVO i pracują " po swojemu " bo nic za to im nie grozi.
Nawet klientów świadomych i odważnych zniechęca perspektywa
wieloletnich procesów i jakość działania sądów.
Dla kilkuset złotych nie warto później włóczyć się po sądach.
Z moich osobistych doświadczeń wynika, że najbardziej
utrudniają późniejsze reklamacje serwisy z grupy PSA.

Odpowiedz

MR, 11 lipca 2015, 7:38 0 0

Jakość stanowionego prawa w Polsce to jedno a egzekucja
przepisów to kolejny problem. Autoryzowane serwisy lekceważą
dyrektywy GVO i pracują " po swojemu " bo nic za to im nie grozi.
Nawet klientów świadomych i odważnych zniechęca perspektywa
wieloletnich procesów i jakość działania sądów.
Dla kilkuset złotych nie warto później włóczyć się po sądach.
Z moich osobistych doświadczeń wynika, że najbardziej
utrudniają późniejsze reklamacje serwisy z grupy PSA.

Odpowiedz