Inter Cars za granicą rośnie dwukrotnie szybciej niż w Polsce

, 11 grudnia 2014, 9:30

Inter Cars będzie miał w tym roku zagraniczne przychody o jedną czwartą wyższe niż w ubiegłym roku. Na 12 rynkach zewnętrznych, głównie w Europie Środkowo-Wschodniej, dystrybutor części zamiennych do aut rozwija się dwukrotnie szybciej niż w Polsce, chociaż przychody z działalności prowadzonej w kraju wolumenowo wciąż są wyższe.

– „W każdym z krajów, w których jesteśmy, chcemy osiągnąć pozycję lidera. Perspektywy są dobre. Międzynarodowy biznes spółki rozwija się zdecydowanie szybciej niż działalność w Polsce." – zapowiada Robert Kierzek, prezes zarządu Inter Cars.

Polska pozostaje podstawowym rynkiem zbytu dla firm w Grupie Kapitałowej Inter Cars – pochodzi z niego ponad dwie trzecie przychodów grupy. W okresie od stycznia do października sprzedaż grupy w Polsce wyniosła ponad 2 mld zł, a za granicą – blisko 1 mld zł.

– „W Polsce także planujemy dalszy rozwój, chociaż w tym przypadku mamy do czynienia z biznesem już mocno dojrzałym. Dążymy do tego, żeby operacje zagraniczne w niedalekiej przyszłości dały nam co najmniej taki wolumen obrotu, jaki mamy w kraju. Jesteśmy obecni na dwunastu rynkach. Są to głównie kraje Europy Środkowo-Wschodniej, potocznie nazywane demoludami. Naszym planem jest ugruntowanie pozycji tam, gdzie już jesteśmy." – wyjaśnia Kierzek.

Firma prowadzi działalność także we Włoszech. Obecność na tym rynku jest związana z przejęciem w 2007 roku przedsiębiorstwa JC Auto.

Jak wynika z raportu Inter Cars za III kwartał, na wszystkich rynkach zagranicznych przychody wzrosły. Rynki regionu mają duży potencjał rozwoju, a co więcej wykazują wyższą rentowność dla branży. Największą dynamiką sprzedaży w tym roku wykazują się Łotwa (176 proc.), Węgry (88 proc.) i Bułgaria (87 proc.), najsłabiej wypada Słowacja (3,1 proc.).

– „Dynamika w Polsce jest wciąż zadowalająca. W I kwartale była ona bardzo wysoka, ale nieco zafałszowana słabym rokiem 2013, dalsze miesiące nie były już tak dobre, jednak po 10 miesiącach wciąż jest to ponad 10 proc. Natomiast za granicą jest zdecydowanie lepiej – blisko 25 proc. wzrostu, czyli dynamika jest bardzo dobra." – mówi prezes Inter Cars.

W okresie od stycznia do października sprzedaż Inter Cars w Polsce wzrosła o 11 proc., a za granicą – nawet o 24,7 proc.

Polska jest europejskim zagłębiem zarówno produkcji, jak i dystrybucji części zamiennych oraz akcesoriów do samochodów. W ubiegłym roku wartość produkcji sprzedanej wszystkich firm tej branży wyniosła ok. 60 mld zł, z czego połowa trafiła na eksport. Inter Cars to największy dystrybutor tego rodzaju produktów w Europie Środkowej i Wschodniej. W samym trzecim kwartale br. przychody spółki wyniosły blisko miliard złotych (997 mln zł), zysk netto – 56,2 mln zł.

Dowiedz się więcej

Spółka z grupy Inter Cars zatrudni kilkaset osób
Spółka z grupy Inter Cars zatrudni kilkaset osób

Nawet 160 mln zł może wydać na nowe centrum logistyczne spółka Inter Cars. Inwestycja powstanie w Zakroczymiu koło Warszawy. Dzięki niej zostanie tam stworzonych kilkaset nowych miejsc pracy. Spółka liczy na stabilny rozwój we wszystkich segmentach rynku. Zamierza rozwijać szczególnie ofertę dla samochodów ciężarowych. Obecnie spółka szuka głównego wykonawcy centrum logistycznego. Po zakończeniu tego procesu […]

Wygraj kalendarz Inter Cars
Wygraj kalendarz Inter Cars

Nagrodami w naszym konkursie jest 10 egzemplarzy najnowszego kalendarza Inter Cars na rok 2015. Aby go zdobyć… nie trzeba odpowiadać na żadne pytania, a jedynie podzielić się swoją opinią. Sesja zdjęciowa do kalendarza Inter Cars po raz pierwszy miała miejsce w plenerze. Ekipa produkcyjna odwiedziła między innymi jedną z portugalskich wysp. Efekt? Można ocenić go […]

Centrum logistyczne Inter Cars w Zakroczymiu – jak będzie wyglądało?
Centrum logistyczne Inter Cars w Zakroczymiu – jak będzie wyglądało?

W Zakroczymiu powstanie centrum logistyczne Inter Cars, które ma przejąć główny ciężar obsługi klientów. Zastosowane w nim nowoczesne rozwiązania technologiczne mają wyraźnie zwiększyć wydajność przepływu towarów. Centrum buduje Ils, spółka zależna Inter Cars SA. Obiekt będzie posiadał łącznie 40 000 m² powierzchni magazynowej. Przyjęcia i wydania towaru będą realizowane za pomocą około 40 bram rozładunkowych. […]

Przychody ze sprzedaży Grupy Inter Cars w grudniu i całym roku 2014
Przychody ze sprzedaży Grupy Inter Cars w grudniu i całym roku 2014

W roku 2014 Grupa Inter Cars SA wygenerowała przychód w wysokości 3,3937 miliarda złotych. To wynik o 10,7% lepszy niż przed rokiem. Łączny roczny wzrost przychodów spółek dystrybucyjnych Grupy Inter Cars za granicą osiągnął 26,7% i przekroczył granicę miliarda złotych (1,142 mld zł). Nadal największe znaczenie dla firmy ma jednak działalność w Polsce, gdzie także […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 11 grudnia 2014, 12:10 0 0

czyli jak wszędzie druga połowa roku wszędzie kicha

Odpowiedz

Anonim, 11 grudnia 2014, 12:10 0 0

czyli jak wszędzie druga połowa roku wszędzie kicha

Odpowiedz

Anonim, 11 grudnia 2014, 16:53 0 0

bajki opowiada

Odpowiedz