Podsumowanie wyników ZF Friedrichshafen AG za 2013 rok

, 21 maja 2014, 13:43

W 2013 roku, koncern ZF stworzył na całym świecie 4200 dodatkowych miejsc pracy, z czego blisko połowa przypadła na Niemcy, co czyni go liderem zatrudnienia wśród niemieckich firm. Obroty ZF mierzone rok do roku wzrosły o 8 procent: z 15,5 do 16,8 miliardów euro.

– „Taki rozwój – czy to w Europie, USA, czy w Chinach – mogliśmy osiągnąć tylko dzięki wykwalifikowanym i zaangażowanym pracownikom.” – powiedział prezes zarządu ZF, dr Stefan Sommer podczas prezentacji bilansu – „Szczególny impuls dał nam region Azji i Pacyfiku, osiągając 15-procentowy wzrost obrotów” – dodał Sommer.

Firma otworzyła nowe montownie osi w Chinach oraz w Malezji, jednocześnie pozyskując nowe zlecenia. Po przyjęciu nowych pracowników, firma ZF zatrudnia na całym świecie 72 600 osób, z czego 41 900 osób – w ośrodkach w Niemczech, co stanowi wzrost o 6 proc. Obroty koncernu osiągnęły wartość 16,8 miliardów euro, przy wzroście o 8 procent.

Z obrotami rzędu 3 miliardów euro, Ameryka Północna oraz region Azji i Pacyfiku są po Europie najważniejszymi zagranicznymi rynkami dla ZF. W Gray Court w Karolinie Południowej firma ZF otworzyła w lipcu 2013 roku nową fabrykę 8- i 9-biegowych przekładni automatycznych, która ze względu na duży popyt na te produkty jest już rozbudowywana.

– „Stany Zjednoczone są ważnym filarem naszej działalności” – wyjaśniał Sommer – „Dzięki nowej fabryce jesteśmy dobrze przygotowani, aby zapewnić naszym klientom sprawne dostawy.” – dodał. Sommer zapowiedział też, że w 2017 roku firma rozpocznie produkcję 9-biegowych przekładni automatycznych w Chinach, z myślą o potrzebach rynku azjatyckiego. Stawiając na tak szeroką lokalizację produkcji, firma chce uniknąć silnego uzależnienia od jednego regionu.

Analizując wyniki według segmentów produktowych, najwyższy wzrost odnotował segment układów przeniesienia napędu oraz układów jezdnych do samochodów osobowych – odpowiednio 15 i 11 procent. Segment rozwiązań do pojazdów użytkowych zwiększył obroty o 7 procent, natomiast dział systemów elektronicznych oraz spółka ZF Services odnotowały wzrost o odpowiednio 4 i 6 procent, co odzwierciedla wzrost globalnego popytu. Z kolei segment rozwiązań dla przemysłu musiał zmagać się z raczej słabym i niestabilnym rynkiem i w związku z tym odnotował zmniejszenie obrotów o 9 procent.

W 2013 roku ZF przeznaczył pięć procent obrotów – 836 milionów euro – na badania i rozwój. Inwestycje w środki trwałe na poziomie 954 milionów euro były natomiast niższe o 7 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Wynik operacyjny w 2013 roku wzrósł o 27 procent, z 597 do 756 milionów euro, natomiast zyskowność wzrosła z 3,8 do 4,5 procenta.

– „Bardzo intensywnie pracowaliśmy nad poprawą struktury bilansu i teraz przynosi to pozytywne skutki” – powiedział dyrektor finansowy, dr Konstantin Sauer.

– „W 2014 roku firma ZF skorzysta na rozwoju większości rynków i branż”, stwierdził dr Stefan Sommer.

Uruchomione w zeszłym roku zakłady znacznie zwiększą produkcję, dzięki czemu, jak powiedział Sommer, firma spodziewa się „wysokiego, jednocyfrowego wzrostu”. Również wyniki powinny ulec dalszemu polepszeniu. Koncern też stworzyć kolejne 2000 miejsc pracy na całym świecie, z czego jedną czwartą w Niemczech.

Dowiedz się więcej

Sachs Race Challenge 2014 – relacja
Sachs Race Challenge 2014 – relacja

Wzięliśmy udział w jednej z odsłon cyklu szkoleniowego Sachs Race Challenge 2014. Na torze Słomczyn pod Warszawą spotkali się laureaci promocji, organizowanej przez firmę ZF. Tego, co się tam działo nie da się streścić w kilku zdaniach. Zapraszamy do czytania i oglądania zdjęć. Sachs Race Challenge 2014 – cykl nabiera charakteru Firma ZF coraz lepiej […]

ZF podsumowuje SACHS Race Challenge 2014
ZF podsumowuje SACHS Race Challenge 2014

W ciągu trzynastu intensywnych dni, w szkoleniach zorganizowanych przez polskie przedstawicielstwo koncernu ZF Friedrichshafen AG na rally-crossowych torach wzięło udział około 1300 pracowników branży warsztatowej. SACHS Race Challenge był drugą edycją cyklu imprez, organizowanego w Polsce przez niemiecki koncern. SACHS Race Challenge 2014 już za nami SACHS Race Challenge to nowy koncept szkoleniowy, który jest […]

ZF kupi TRW?
ZF kupi TRW?

Koncern ZF w oficjalnym komunikacie potwierdził swoje zainteresowanie przejęciem amerykańskiego przedsiębiorstwa TRW. Rozmowy na ten temat są w toku. Czy ZF zostanie rynkowym gigantem? ZF Friedrichshafen potwierdził, że jest w fazie wstępnych rozmów dotyczących ewentualnego przejęcia amerykańskiego dostawcy części motoryzacyjnych – TRW. Jednocześnie władze niemieckiego koncernu zaznaczyły, że nie można mieć pewności, że rozmowy zakończą […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!