Idą duże zmiany w ubezpieczeniach OC

, 13 maja 2014, 15:33

Branża ubezpieczeniowa przyjęła proponowane przez Polską Izbę Ubezpieczeń zasady bezpośredniej likwidacji szkód przy komunikacyjnym OC. Po ich wejściu w życie ubezpieczony poszkodowany w wypadku będzie zgłaszał szkodę w swoim zakładzie ubezpieczeń, a nie jak dotychczas w zakładzie sprawcy. Ma to zrewolucjonizować ubezpieczenia komunikacyjne, dzięki czemu uzyskiwanie odszkodowań ma być szybsze i sprawniejsze.

– „Zmiana ta zupełnie przekształci krajobraz ubezpieczeń komunikacyjnych. Przy wyborze ubezpieczyciela będziemy patrzeć nie tylko na cenę, lecz także na jakość usługi i szybkość likwidacji szkody." – powiedział agencji informacyjnej Newseria Biznes Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Do tej pory szkody powstałe w wyniku zdarzeń drogowych były zgłaszane w zakładzie ubezpieczeń, którego klientem jest sprawca. Wysokość straty wyceniał rzeczoznawca związany z tą firmą i na podstawie tej wyceny towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy dokonywało wypłaty odszkodowania. Wkrótce sytuacja ulegnie zmianie i w likwidacji szkody bezpośrednio uczestniczyć będzie zakład poszkodowanego.

To efekt decyzji podjętej przez Walne Zgromadzenie Członków PIU. Wypracowany model opiera się na systemie rozliczeń ryczałtowych BLS, obowiązującym m.in. w Belgii i innych krajach europejskich. Polega on na tym, że ubezpieczyciele rozliczają się między sobą na bazie ustalonych kwot, a nie każdorazowo po rzeczywistych kosztach szkody, z tym że niektóre rodzaje szkód nie zostaną systemem BLS objęte. Sposób tych wewnętrznych rozliczeń nie przekłada się w żaden sposób na wysokość odszkodowania dla konsumenta.

– „Przez ostatnie pół roku pracowaliśmy nad tym, żeby znaleźć model, który nie doprowadzi do wzrostu kosztów po stronie ubezpieczycieli. Taki model znaleźliśmy. Jest on neutralny finansowo zarówno dla ubezpieczycieli, jak i dla konsumentów, gdyż nie prowadzi do wzrostu kosztów." – twierdzi Prądzyński.

Przyjęcie opracowanego przez PIU modelu poparło 41 członków Walnego Zgromadzenia Członków podczas II Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń. 7 głosujących było przeciwnych, a 14 wstrzymało się od głosu. II Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń odbył się w Sopocie w dniach 7 i 8 maja 2014 r. Poruszano na nim także kwestie takie, jak stabilność finansowa czy system emerytalny.

Nie czekając na postanowienia PIU, bezpośrednią likwidację szkód wprowadziło niedawno PZU (zobacz naszą relację).

Dowiedz się więcej

Bezpośrednia likwidacja szkód – rewolucyjna innowacja PZU – relacja
Bezpośrednia likwidacja szkód – rewolucyjna innowacja PZU – relacja

PZU jako pierwsza firma działająca na polskim rynku, wprowadza znaną za granicą formę likwidacji szkód z ubezpieczenia OC. Niezależnie od tego, w jakiej firmie ubezpieczone będzie auto sprawcy, to PZU pokryje koszty naprawy auta poszkodowanego, który ma polisę w PZU. O zmianach opowiedziano na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej. Podczas konferencji, członek zarządu […]

Ceny ubezpieczeń OC (wbrew zapowiedziom) nie rosną gwałtownie
Ceny ubezpieczeń OC (wbrew zapowiedziom) nie rosną gwałtownie

Pod koniec marca ośmiu ubezpieczycieli podpisało umowę, na mocy której zobowiązali się do uruchomienia usługi Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS) dla swoich klientów. System Bezpośredniej Likwidacji Szkód zakłada, iż posiadacz OC będzie mógł zlikwidować szkodę bezpośrednio poprzez swoje Towarzystwo, które w jego imieniu samo wystąpi do Towarzystwa sprawcy w celu odzyskania odszkodowania, wypłaconego swojemu klientowi. Podpisana […]

Komentarze

Brak komentarzy!