Wzrost liczby używanych aut sprowadzanych do Polski w 2013 r.

, 31 stycznia 2014, 15:06

W 2013 r. do Polski sprowadzono więcej używanych samochodów niż rok i dwa lata wcześniej. Najczęściej sprowadzane były pojazdy starsze niż dziesięcioletnie. W rankingu marek, dominują producenci niemieccy.

Coraz więcej aut zza granicy w Polsce

Według danych Ministerstwa Finansów, w ubiegłym roku sprowadzono do Polski prawie 712 tys. używanych samochodów, co jest wynikiem o ponad 8% wyższym niż w roku 2012 i 2011.

Polacy sprowadzają coraz chętniej. Ostatnio więcej aut trafiło do naszego kraju w roku 2010 (718 tys.). Tylko w jednym miesiącu 2013 r. zanotowano niższy wynik niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (marzec). Niestety jednocześnie pogorszyła się struktura wiekowa sprowadzanych aut. Minione miesiące zdominowały pojazdy starsze niż 10 lat (48% – ponad 5% więcej r./r.). W 2012 r. najwięcej sprowadzono pojazdów w wieku od 4 do 10 lat – 46%. Teraz ta grupa stanowiła jedynie 44%). Polacy niechętnie kupują za granicą auta młode. Ich udział w ogóle sprowadzonych pojazdów spadł z 10 do 7,7%.

Od kilku lat nie zmieniają się upodobania Polaków, jeśli chodzi o marki używanych pojazdów. W roku 2013, liczba sprowadzonych Volkswagenów znów przekroczyła 100 tys. Na kolejnych miejscach są Opel i Audi. Pierwszą nie-niemiecką marką w zestawieniu jest Renault (4. miejsce). Aut francuskiej marki sprowadzono jednak mniej niż w roku 2012. To jedyny spadek w pierwszej piętnastce zestawienia. Bardzo duży wzrost liczby sprowadzonych modeli odnotowano w przypadku dwóch kolejnych firm z niemieckim rodowodem – BMW (+27%) i Skoda (+23%).

Dowiedz się więcej

Cofnięte liczniki, ukryte kolizje, niespójne ogłoszenia – używane auta w Polsce w 2013 r.
Cofnięte liczniki, ukryte kolizje, niespójne ogłoszenia – używane auta w Polsce w 2013 r.

Sprzedawcy aut w Polsce mają często wiele do ukrycia. Duża część z nich nie zgadza się na oględziny samochodu przez fachowca. Najczęstsze problemy to cofnięte liczniki, zatajone kolizje czy stan techniczny niezgodny z opisem w ogłoszeniu. Przekręcone liczniki to nie największy problem Firma Motoraporter, po raz kolejny, przygotowała raport opisujący sytuację na rynku aut używanych, […]

Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w 2013 r.
Sprzedaż nowych samochodów w Polsce w 2013 r.

Miniony rok był dla polskiego rynku sprzedaży nowych samochodów najlepszy od kilku lat. Dobry wynik przypieczętowała sprzedaż grudniowa – wysoka, mimo zapowiedzi wstrzymania zakupów przez klientów czekających na noworoczne „okienko” odliczania podatku VAT. Klienci nie czekali na "kratkę" W grudniu klienci ruszyli do salonów mimo potwierdzonych informacji o chwilowym powrocie od Nowego Roku przepisów umożliwiających […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!