Eksporterzy i importerzy z optymizmem wchodzą w rok 2014

, 13 stycznia 2014, 15:47

Notowany w Polsce wzrost gospodarczy w dużej mierze jest zasługą eksporterów wytwarzanych w kraju wyrobów, wśród których ważną rolę ogrywają firmy z branży motoryzacyjnej (w tym producenci części motoryzacyjnych). Według najnowszych badań, rok 2014 powinien być udany dla eksporterów. Także importerzy nie obawiają się większych przeszkód w swojej działalności w nowym roku.

Akcenta, instytucja płatnicza zajmująca się obsługą transakcji walutowych dla firm, zapytała polskich eksporterów i importerów o ich przewidywania dotyczące najbliższych miesięcy i całego 2014 r. Firmy zajmujące się handlem zagranicznym są optymistyczne: 38,1 proc. prezesów i właścicieli w perspektywie roku widzi przed sobą więcej szans niż ewentualnych zagrożeń.

Badanie wykazało różnice pomiędzy przewidywaniami eksporterów a przewidywaniami importerów. Wśród eksporterów więcej szans niż zagrożeń widzi 38,6% zapytanych, tyle samo szans ile zagrożeń – 38,6%, a więcej zagrożeń niż szans – 20,8%. Wśród importerów wskaźniki wynosiły odpowiednio 36,7%, 37,6% i 16,5%. Oznacza to, że importerzy mniej boją się przyszłości i że mają nadzieję dorównać eksporterom, dzięki którym polska gospodarka ma się tak dobrze (zgodnie z danymi GUS wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego w III kw. roku wyniósł +1,4 pkt. proc., w II kw. br. +2,5 pkt. proc.).

– ,,Stosunkowo większy optymizm importerów jest dobrym znakiem na przyszłość, bo to właśnie import jest głównym wyznacznikiem popytu wewnętrznego, tak ważnego dla krajowej gospodarki. Wszyscy cieszymy się, że polski eksport tak świetnie sobie radzi, ale dopiero, gdy zacznie rosnąć popyt wewnętrzny w Polsce będziemy mieć prawdziwe powody do radości ." – twierdzi Radosław Jarema, dyrektor zarządzający Akcenta w Polsce.

Z jednej strony importerzy są bardziej optymistyczni, z drugiej jednak strony są mniej pewni swoich prognoz. Niemal co dziesiątemu importerowi (9,2%) trudno jest ocenić przyszłość swojej firmy w perspektywie roku, natomiast ten sam problem ma jedynie co pięćdziesiąty eksporter (2%).

Zgodnie z wynikami badania im większa firma, tym lepsze jest jej nastawienie do przyszłości. Najbardziej optymistyczni są właściciele przedsiębiorstw o obrotach powyżej 50 mln EUR – aż 37,5% z nich widzi przed sobą więcej szans niż zagrożeń, a jednocześnie tylko 6,3% widzi przed sobą więcej zagrożeń niż szans. Mniej optymistyczne są firmy najmniejsze, o obrotach do 10 mln EUR: 29,5% dostrzega więcej zagrożeń niż szans a 26,7% więcej szans niż zagrożeń.

 

Ogólnopolskie badanie „Plany importerów i eksporterów” dla Akcenty w dniach 29-31.10.2013 r. przeprowadził Instytut Homo Homini. Badanie zostało wykonane na próbie 216 przedsiębiorstw zajmujących się importem i/lub eksportem metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). 

Dowiedz się więcej

Producenci i dystrybutorzy części podsumowują III kwartał 2013 r.
Producenci i dystrybutorzy części podsumowują III kwartał 2013 r.

,,Kryzys w branży motoryzacyjnej” – to hasło wszyscy dobrze znamy, gdyż w ostatnich miesiącach słyszeliśmy je wielokrotnie. Czy jednak nie ma w nim odrobiny przesady? O opinie zapytaliśmy przedstawicieli firm, działających na niezależnym rynku motoryzacyjnym. Trzeci kwartał roku w opinii producentów i dystrybutorów części Przedstawicielom firm zadaliśmy jedno, krótkie pytanie: Jak ocenia Pan/Pani sytuację na […]

Relacja z konferencji prasowej na temat niezależnego sektora części motoryzacyjnych
Relacja z konferencji prasowej na temat niezależnego sektora części motoryzacyjnych

Minister Gospodarki, Janusz Piechociński wraz z prezesem SDCM, Alfredem Franke, wzięli udział w konferencji prasowej poświęconej niezależnemu sektorowi części motoryzacyjnych w Polsce. Rozmawiali o produkcji, eksporcie, polskim kapitale oraz zmianach, jakie można zaobserwować w warsztatach samochodowych. Tendencje w eksporcie 80% eksportu naszego przemysłu motoryzacyjnego trafia do państw członkowskich UE, jednak spadł on o około 2%. […]

Rekordowy eksport i produkcja części motoryzacyjnych w 2015 r.
Rekordowy eksport i produkcja części motoryzacyjnych w 2015 r.

Polskie fabryki związane z motoryzacją, zarówno producenci części, jak również fabryki produkujące samochody, zanotowały kolejny rekordowy rok. Nasze firmy są bardzo konkurencyjne ponieważ produkują tanio, a jednocześnie w bardzo wysokiej jakości. Dynamiczna branża W 2015 roku wartość eksportu branży po raz pierwszy w histori przekroczyła 20 mld euro. Rok 2016 również ma przynieść kolejne wzrosty. […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!