Raport półroczny Grupy Inter Cars SA

, 28 sierpnia 2013, 11:05

Grupa Kapitałowa Inter Cars SA opublikowała raport ze swojej działalności w pierwszym półroczu 2013 r. Wynika z niego, że zarówno na rynku krajowym, jak i rynkach zagranicznych, grupa zanotowała wzrost sprzedaży i zysku netto.

Przychody Grupy Inter Cars SA rosną

Sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej Inter Cars S.A. sporządzono za okres 6 miesięcy zakończony 30 czerwca 2013 roku.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy wzrosły o 14,5% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2012.  Sprzedaż eksportowa rozumiana jako sprzedaż bezpośrednia (z Inter Cars S.A.) do kontrahentów zagranicznych (głównie z rynków wschodnich) oraz do zagranicznych spółek dystrybucyjnych wzrosła o 19% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, przy czym:

– sprzedaż bezpośrednia do kontrahentów zagranicznych wyniosła w 1 półroczu 2013 roku 121 mln zł, co oznacza 2% dynamikę wzrostu, przy czym przychody te są znacząco wyższe od zakładanych,
– sprzedaż realizowana przez zagraniczne spółki dystrybucyjne wyniosła w 1 półroczu 2013 roku 408 mln zł, co oznacza prawie 25% dynamikę wzrostu.

W rezultacie zaobserwowano kontynuację trendu dotyczącego szybszej dynamiki wzrostu sprzedaży realizowanej przez zagraniczne spółki dystrybucyjne niż dynamiki sprzedaży exportowej spółki Inter Cars S.A. Przychody Inter Cars z rynku krajowego stanowiły około 64% (vs 67% po I półroczu 2012) przychodów łącznie całej Grupy Kapitałowej. Rynek polski pozostaje podstawowym rynkiem sprzedaży dla Grupy Inter Cars.

Skonsolidowana marża na sprzedaży towarów wzrosła z 31,3% do 31,5%, czyli o 0,2 p.p. po sześciu miesiącach 2013 r. W porównywanych okresach wpływ różnic kursowych na zmianę marży był nieznaczny (0,05 p.p.). Skonsolidowany zysk z działalności operacyjnej za pierwsze półrocze 2013 roku zwiększył się o 15,3% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Skonsolidowany zysk netto za 6 miesięcy 2013 roku zwiększył się o 27,2% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Udział kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu za 6 miesięcy 2013 roku zmniejszył się o 0,05 p.p. i wyniósł 14,2% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Środki pieniężne wygenerowane na działalności operacyjnej wyniosły 115 mln zł. Istotna poprawa w przepływach wynika głównie z polepszenia rotacji zapasów. Rotacja zapasów Grupy wyniosła 136 dni i poprawiła się w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o 5 dni.

Przychody wzrosły we wszystkich rynkach geograficznych. Spółka konsekwentnie realizuje politykę ekspansji terytorialnej na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej. Rynki te wykazują się dużym potencjałem wzrostu i wyższą rentownością netto dla branży niż rynek krajowy. Najwyższą dynamikę sprzedaży w I półroczu 2013 roku w porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku (po przeliczeniu na PLN i po wyłączeniach konsolidacyjnych) odnotowały spółki w następujących krajach: Bułgaria (wzrost o 353%), Łotwa (wzrost o 103%), Rumunia (wzrost o 43%), Chorwacja (wzrost o 27%), Litwa (wzrost o 24%) i Ukraina (wzrost o 20%). Przy czym ze spółek o największym wpływie na przychody Grupy należy wskazać Rumunię, Ukrainię i Litwę, również Słowację (wzrost o 2%) i Czechy (wzrost o 10%).

Zobacz pełny raport półroczny Grupy Inter Cars SA

Przyczyny dobrych wyników Inter Cars SA

Krzysztof Oleksowicz, członek zarządu i…czytaj dalej


Przyczyny dobrych wyników Inter Cars SA

Krzysztof Oleksowicz, członek zarządu i największy akcjonariusz Inter Cars, powiedział:

– „W 2013 roku spodziewamy się przekroczyć 3,4 mld zł przychodów. Oczekujemy, że drugie półrocze tego roku przyniesie kolejne, nie mniej niż dwucyfrowe, wzrosty. Również początek 2014 roku powinien być bardzo dobry dla Inter Carsu."

Na dobre wyniki w pierwszym półroczu tego roku wpłynął wzrost optymizmu konsumentów oraz problemy głównego krajowego rywala, giełdowej spółki Fota, która pod koniec czerwca złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

– „Sytuacja naszego rywala wpływa niestety na marże, ponieważ Fota wyprzedaje swój towar ze znacznym dyskontem. Pozytywne jest to, że towar Foty się kończy, więc wyprzedaż nie będzie trwała już długo" – dodał Krzysztof Oleksowicz.

Grupa Inter Cars SA zamierza w drugim półroczu otworzyć 16 nowych filii. Na koniec pierwszego półrocza liczba filii wynosiła 279.

Zobacz pełny raport półroczny Grupy Inter Cars SA

Dowiedz się więcej

Rekordowe wyniki sprzedaży Grupy Inter Cars
Rekordowe wyniki sprzedaży Grupy Inter Cars

Firma Inter Cars S.A. opublikowała swoje wyniki sprzedażowe za lipiec. Dystrybutor może pochwalić się rekordową wartością miesięcznych przychodów ze sprzedaży. Jednostkowe przychody Inter Cars S.A. w lipcu 2013 r. wyniosły 289,4 mln zł. Jest to wzrost o 24,9 proc., w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Sprzedaż w Polsce osiągnęła w czerwcu 208,9 mln zł, […]

Wyniki sprzedaży Grupy Inter Cars we wrześniu
Wyniki sprzedaży Grupy Inter Cars we wrześniu

Inter Cars S.A. opublikował swoje wyniki sprzedażowe za wrzesień. Statystyki pokazują, że dystrybutor osiągnął duże wzrosty na większości rynków. Łączne przychody Inter Cars S.A. we wrześniu 2013 r. wyniosły 267,5 mln zł. To o 21,9% niż we wrześniu roku 2012. Z tej puli 188,9 mln zł to sprzedaż na rynku polskim, co również oznacza duży […]

Raport Grupy Inter Cars SA po dziewięciu miesiącach 2013 r.
Raport Grupy Inter Cars SA po dziewięciu miesiącach 2013 r.

Trwa dobra passa Inter Cars SA – takie wnioski można wysnuć po zapoznaniu się z raportem z działalności Grupy Kapitałowej w trzech kwartałach 2013 r. Na rynku krajowym, jak i rynkach zagranicznych, grupa zanotowała wzrost sprzedaży i zysku netto. Inter Cars SA po trzech kwartałach 2013 r. W 3 kwartale 2013 roku Grupa odnotowała 18,8% […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłącznie prywatną opinią ich autorów. Jeśli uważasz, że któryś z kometarzy jest obraźliwy, zgłoś to pod adres redakcja@motofocus.pl.

Anonim, 29 sierpnia 2013, 19:47 0 0

Brawo. Miło patrzeć jak polska firma rośnie!

Odpowiedz

Anonim, 29 sierpnia 2013, 22:32 0 0

Tak brawo ale szkoda że kosztem pracowników złodziejskie nasienie

Odpowiedz

Anonim, 2 września 2013, 21:03 0 0

super, motofocus pisze same pozytywy na temat IC a na temat innych firmy same syfy

Odpowiedz

Anonim, 21 listopada 2013, 18:54 0 0

Tez mam takie wrazenie . Naszczescie ludzie umieja sami oceniac firmy. Zdanie klientow na temat obslugi w IC znam i pozostawia ona wiele do zyczenia.

Odpowiedz

Anonim, 21 listopada 2013, 18:56 0 0

A propos IC juz nie maja polskiego kapitalu

Odpowiedz