Kierowcy sami zatankują LPG jeszcze przed końcem 2013 r.

, 27 sierpnia 2013, 14:26

Dzięki wprowadzeniu samoobsługi tankowanie będzie szybsze, a stacje będą mogły zaoszczędzić nawet 300 mln zł, głównie na szkoleniach dla pracowników. Według planów Ministerstwa, kierowcy posiadający samochody z instalacją gazową będą mogli tankować to paliwo sami, jeszcze w 2013 r.

Zmiany w tankowaniu gazu LPG

Zdaniem Leszka Wieciecha, prezesa Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, by umożliwić samoobsługę na stacjach autogazu konieczne są zmiany w dwóch rozporządzeniach:

– „Jedno podlega ministrowi gospodarki, drugie ministrowi transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Jeszcze czekamy na zakończenie prac i konsultacji w ministerstwie transportu, ale również mamy pozytywny sygnał, że to szybko nastąpi. W związku z tym należy zakładać, że za miesiąc, dwa samoobsługa wejdzie i w czwartym kwartale, być może jeszcze pod koniec trzeciego kwartału, będziemy mieli dopuszczone samoobsługowe tankowanie autogazu.".

Wprowadzenie samoobsługi może spowodować natychmiastowy spadek cen autogazu. Niektóre firmy, które zapowiadają szybkie umożliwienie klientom samodzielnego tankowania, już zapowiedziały, że uwzględnią to w cenie. W tej chwili stacje sprzedające autogaz ponoszą duże koszty związane z obowiązkowymi szkoleniami pracowników.

– „Obecnie osoby tankujące autogaz muszą przejść szkolenie zakończone egzaminem. Przy częstej rotacji personelu na stacjach paliw te koszty rosną. Bardzo często zdarza się, że pracownik ze stacji paliw bardzo szybko odchodzi, po kilku, czasami kilkunastu miesiącach. W związku z tym trzeba szkolić kolejną osobę. To są koszty firm paliwowych. Pracownicy stacji nadal będą szkoleni, natomiast to będą zupełnie bezkosztowe szkolenia i to przyczyni się do oszczędności firm paliwowych" – uważa Wieciech.

Prezes Wieciech prognozuje, że nie wszystkie stacje zdecydują się na wprowadzenie takiej procedury od razu:

– „Podejrzewam, że w pierwszym okresie zdecyduje się na to stosunkowo mała liczba firm, natomiast stopniowo będzie ona rosła i kierowcy na pewno będą optowali za tego typu formą tankowania. Zdecydowana część przedsiębiorców jeszcze nie przystosowała swoich stacji. Ten proces będzie stopniowy i będzie dotyczył każdej stacji indywidualnie, bo wiąże się to z pewnymi nakładami, wprowadzaniem zabezpieczeń. Nie chcemy poświęcić bezpieczeństwa, aczkolwiek tych zagrożeń jest praktycznie minimalna ilość.".

Samoobsługa na stacjach autogazu jest standardem w całej Europie. W Niemczech można tankować legalnie nawet z użyciem tzw. przejściówek, czyli adapterów do zaworu tankującego. Są one niezbędne, ponieważ zawory montowane w poszczególnych krajach różnią się nieco pomiędzy sobą. Komisja Europejska planuje wprowadzić standardowy zawór, tzw. euro connector, ale to może nastąpić w perspektywie kilku lat. Oszczędności finansowe oraz dostosowanie Polski do europejskiej normy to nie wszystkie korzyści z wprowadzenia samoobsługi na stacjach autogazu. Kierowcy zyskają też na czasie, bo nie będą musieli czekać na specjalnie wyszkolonego pracownika stacji.

Jak podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria prezes POPiHN, samodzielne tankowanie autogazu przez kierowców nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia. Podobne rozwiązania są stosowane we wszystkich krajach europejskich. Wieciech przypomina, że gdy na początku lat 90. kierowcy zaczęli samodzielnie tankować benzynę i olej napędowy, również pojawiały się obawy o bezpieczeństwo tej procedury.

Po zmianie przepisów nadal można będzie skorzystać z pomocy pracownika stacji. Pracownicy stacji nie będą jednak musieli kończyć kosztownych szkoleń.

Dowiedz się więcej

Ceny paliw pójdą w górę przez…alkohol?
Ceny paliw pójdą w górę przez…alkohol?

Jeśli politykom uda się wprowadzić kontrowersyjny zapis o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, ich właściciele, by zrekompensować powstałe straty będą musieli podnieść marże na paliwa. Dzisiaj jest ona na tyle nieduża, że ceny benzyny w Polsce są teoretycznie najniższe w całej Unii Europejskiej. Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw Parlamentarzyści zajmowali się pomysłem zakazu […]

Polska nie zarabia na biopaliwach przez…złe prawo
Polska nie zarabia na biopaliwach przez…złe prawo

Polska mogłaby produkować biopaliwa drugiej generacji, czyli te, które nie konkurują z sektorem spożywczym o surowiec i są bezpieczne dla silników samochodowych. Barierą jest jednak brak prawa pozwalającego na ich sprzedaż. Bezpieczne biopaliwa mogłyby powstawać w polskich rafineriach Zdaniem Leszka Wieciecha, prezesa Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), Polskie rafinerie są w stanie produkować tzw. […]

Zmiany w polskiej Koalicji Na Rzecz Autogazu
Zmiany w polskiej Koalicji Na Rzecz Autogazu

Organizacja ,,Koalicja Na Rzecz Autogazu” ma nowe logo oraz stronę internetową. Zaszły także zmiany na stanowisku Pełnomocnika Zarządu Związku. Nowe cele Koalicji Na Rzecz Autogazu Nowa strona internetowa organizacji dostępna jest pod adresem www.knra.pl. Odświeżenie wizerunku Koalicji zbiega się z faktem zmiany na stanowisku Pełnomocnika Zarządu Związku. Został nim Robert Łapiński, organizator m. in. corocznych […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!