Nieoczekiwany wzrost sprzedaży samochodów w czerwcu

, 3 lipca 2013, 11:58

W czerwcu z salonów sprzedaży wyjechało około 3 tys. więcej samochodów niż w maju. Odnotowano drugi najlepszy wynik w bieżącym roku. Jest to sytuacja nietypowa, gdyż zazwyczaj w miesiącach letnich sprzedaż spada.

Czerwiec zaskoczył dobrym wynikiem

Opel Astra GTC 2013Według statystyk firmy Carmarket.com.pl, w czerwcu 2013 r.  w Polsce sprzedało się 28 706 nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Jest to o ok. 8,5 % więcej niż w maju 2013 i o ok. 12% więcej niż w czerwcu 2012 r. Czerwiec nieoczekiwanie okazał się drugim najlepszym miesiącej pod względem sprzedaży w tym roku. Więcej pojazdów kupiono w Polsce jedynie w styczniu (29 859 sztuk).

W czerwcu wzrosła też liczba sprzedanych lekkich samochodów dostawczych. Z salonów wyjechało ich 3 624, co również jest najlepszym wynikiem od stycznia.

Czerwcowe ożywienie wpłynęło pozytywnie na wynik całego półrocza. Jeszcze w maju statystyki sprzedaży były o 2,7% gorsze niż przed rokiem. Obecnie wynik całych sześciu miesięcy jest słabszy niż w analogicznym okresie roku 2012 o niespełna 1%. Szósty miesiąc roku należał do firm, których udział w całkowitych zakupach wyniósł ponad 60%. Klienci indywidualni są w odwrocie – od początku roku kupili zaledwie 45% pojazdów z całej puli sprzedaży.

Dobra sprzedaż w czerwcu może być częściowo skutkiem bardzo słabej sprzedaży majowej. Mimo to niewielu spodziewało się takiego wyniku, gdyż okres wakacyjny rok rocznie notuje najsłabsze wyniki sprzedaży pojazdów. Podtrzymania koniunktury w kolejnych miesiącach raczej nie należy się spodziewać, właśnie ze względu na rozpoczynające się wakacje.

Nowa, droższa Octavia

Skoda dominuje na rynku flotowym, przez co wciąż jest liderem sprzedaży w Polsce. W czerwcu po raz kolejny pierwsze miejsce w rankingu zajęła Fabia (6 100 sztuk). Drugie miejsce zajęła Octavia, mimo że odnotowała spadek sprzedaży rok do roku o ponad 43%! Nowa generacja Octavii jest droższa niż poprzednia, przy czym w sprzedaży nie ma już Octavii I generacji (Tour), którą w gamie modelowej zastąpił Rapid. Kolejne miejsca w stawce zajęły w czerwcu Toyota Yaris, Ford Focus oraz Opel Astra.

Słabszy, choć nadal dobry, wynik Octavii oraz niewystarczająca sprzedaż Rapida przyczyniły się do spadku ogólnego rezultatu Skody rok do roku (o 4%). Grupa VW nadal ma jednak powody do radości, gdyż wysoki wzrost sprzedaży zanotował Volkswagen. Auta tej marki kupiło w czerwcu o 14,5% więcej osób niż rok temu. Dobrze wiedzie się także Toyocie i Fordowi – firmy odnotowały wzrost. Pierwszą piątkę zamknął Opel z wynikiem gorszym niż w czerwcu 2012 r. o prawie 6% (o prawie 15% mniejsza sprzedaż nowej Astry).

Dowiedz się więcej

Majowy spadek sprzedaży nowych samochodów
Majowy spadek sprzedaży nowych samochodów

W maju polscy klienci zarejestrowali mniej nowych samochodów niż w analogicznym okresie przed rokiem. Miesięczny wynik jest też najsłabszy w całym 2013 r. Maj niekorzystny dla dealerów W maju zarejestrowano 25 706 samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Jest to o prawie 1,7 tys. sztuk mniej niż w ubiegłym miesiącu (-5,5%) i ok. 1,45 tys. mniej […]

Coraz większy import aut używanych do Polski
Coraz większy import aut używanych do Polski

W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku sprowadzono do Polski więcej samochodów używanych niż w analogicznym okresie 2012 i 2011 r. Polski park pojazdów nadal nienasycony? Spadki sprzedaży nowych samochodów w Polsce nie przekładają się na mniejszą liczbę pojazdów poruszających się po polskich drogach. W pierwszych miesiącach 2013 r. zdecydowanie wzrósł import pojazdów używanych. W maju […]

Wzrost sprzedaży samochodów w lipcu – rynek w końcu na plusie!
Wzrost sprzedaży samochodów w lipcu – rynek w końcu na plusie!

Po nieoczekiwanie dobrych wynikach sprzedaży nowych samochodów w Polsce w czerwcu, przyszedł jeszcze lepszy, względem lat ubiegłych, lipiec. Wynik sprzedaży łącznej jest obecnie wyższy niż przed rokiem. Nieoczekiwane wzrosty Czerwiec 2013 r. zadziwił rynkowych analityków dobrym wynikiem sprzedaży nowych samochodów osobowych i lekkich dostawczych. Jego sukces powtórzył lipiec. W miesiącu tym, według danych Carmarket, sprzedano […]

Sprzedaż nowych samochodów w sierpniu – spadek i wzrost
Sprzedaż nowych samochodów w sierpniu – spadek i wzrost

Sierpień był pod względem sprzedaży samochodów nowych o wiele gorszym miesiącem niż lipiec. Był też najgorszy od początku roku. Mimo to…zanotowano wzrost sprzedaży pojazdów względem ubiegłego roku. Koniunktura wzrostowa Miesiące wakacyjne zazwyczaj są najsłabsze w roku pod względem sprzedaży nowych samochodów. W tym roku nie potwierdził tego lipiec, w którym odnotowano bardzo wysoki wynik. Sierpień […]

Komentarze

Komentarz musi być dłuższy niż 5 znaków!

Proszę zaakceptuj regulamin!

Brak komentarzy!